Rezultate 1 la 7 din 7
    Incepator iogamac's Avatar
    Data inscrierii
    11.04.2010

Exclamation Intrebare De Dietrich MCR 30/35 M

Am 590 mc de incalzit. am montata o centrala Immergas de 28kw cu boiler de 60 l, care are 9 ani si este obosita. un an a stat depozitata in conditii nu prea "ortodoxe". in sfarsit am hotarat ca decat sa bag bani in ea, mai bine cumpar alta, mai ales ca au aparut cele in condensare intre timp. M-am orientat la un De Dietrich MCR 30/35 MI, dar nu stiu daca va face fata la acm. la Immergas am 16l/min (cu boiler), iar la De Dietrich am 17 l/min instant. toata lumea imi spune ca voi face dusuri scotiene. am u dus, o baie cu cada si bucataria.

[Moderator - Am mutat mesajul ca subiect separat]
    Editat de Alex pe 12.04.2010 la 21:38.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

daca le folosesti pe toate odata,vei avea apa calda insuficienta,dar n-are legatura cu dusurile scotiene.ac. dusuri sint specifice centralelor cu schimbator bitermic si celor cu doua schimbatoare dar numai atunci cind schimbatorul secundar este colmatat puternic,adica dupa o perioada de folosire,variabila si care depinde in special de duritatea si puritatea apei de consum.

Data inscrierii
    11.04.2010

Implicit

Citat Scris Initial de caldut VEzi Mesaj
    numai atunci cind schimbatorul secundar este colmatat puternic,adica dupa o perioada de folosire,variabila si care depinde in special de duritatea si puritatea apei de consum.
    eu stau la constanta, unde apa este dura. este destul de curata. schimbatorul pentru acm este in placi...acum, drept sa spun am platit-o azi. am un filtru magnetic si ma gandeam sa pun si un filtru cu granule...uffffffff, nu prea ma pricep.

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

e bine,o masura de siguranta in plus,dar cu un dizolvator de calcar de ce nu incerci,e mai scump decit un filtru dar mai ieftin decit o statie de dedurizare.
    eu in locul tau as cumpara tot o centrala cu boiler.MCR e o centrala scumpa....apropo cu cit o cumperi ?

Data inscrierii
    11.04.2010

Implicit

Citat Scris Initial de caldut VEzi Mesaj
    eu in locul tau as cumpara tot o centrala cu boiler.MCR e o centrala scumpa....apropo cu cit o cumperi ?
    am platit azi 6620 lei+172 lei sonda exterioara, termostat prin unde radio, programabil am. centrala cu boiler ma duce la 8500 lei.
    acum o intrebare: ce este dizolvatorul de calcar?...ca unde s-a dus suta se duce si mia

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

sint dispozitive care se monteaza pe teava de apa rece,care produc cimp electrostatic,iar ionii metalici prezenti in apa produc efect de faramitare a cristalelor de calcar.

Data inscrierii
    11.04.2010

Implicit

acum am un dispozitiv, dreptunghular...am inteles ca este filtru magnetic, dar am sa intreb pe cei de la firma de acest dispozitiv

Discutii similare

1. De Dietrich
    De Alex in forumul Coduri de eroare centrale termice
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 02.02.2015, 10:58
  2. centrala de dietrich
    De mariuca in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 7
    Ultimul Mesaj: 16.03.2010, 22:05
  3. Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 11.10.2009, 20:07

Etichetele acestei Discutii