Rezultate 1 la 7 din 7
    Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    06.2006

Arrow deceniul urmator va fi un deceniu ecologic sau nu va fi deloc

In Romania de azi, e la "moda" sa instalezi centrale termice. Exista programe europene pentru case cu emisii reduse de CO2. ??? Doua afirmatii care nu au legatura intre ele.

Cum imi pot motiva un client sa adopte o solutie ecologica atunci cand ii proiectez casa? In afara de izolatia termica si neutilizarea becurilor cu incandescenta.

Stie cineva? Un politician european spunea ca Romania ar iesii din criza economica daca se indreapta catre ecologie. Ce inseamana asta mai concret?

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

nu e o moda,e o necesitate,se bat campii aiurea....care sa fie alternativa la costurile diverselor forme de producere a energiei termice ptr. consumatorii casnici ?....motiveaza-l cu pretul la o pompa de caldura.daca si tarile civilizate acopera procent insemnat din costurile unei centrale in condensare si vorba aia ce putere de cumparate e acolo.de fapt societatea romaneasca per ansamblu e una primitiva si condusa de smecheri si primitivi....uitati-va la ala care este si spuneti-mi daca e departe de primitivism....mai rusinos e ca a ajuns sa conduca organizatie unui mare partid si culmea,al Capitalei....imi aduc aminte expresia de dupa alegerea unui alt colorat la Primaria Capitalei....bravos capitala,halaicu sa-ti fie....va conduc toti schizoizii(ma uit la rinjetul tembelic al astuia cu dinti noi,care conduce acum marele oras)

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Implicit

@ caldut - Pai si ce legatura au primarii cu mentalitatile si educatiile indivizilor/beneficiarilor/investitorilor?
    Cat despre solutiile eco, subscriu la "necesitate". De ce? Pentru ca se poate si ar trebui sa ne gandim si la ce lasam dupa noi.
    @itiberiu - io zic ca-ti poti convige clientii daca le fluturi pe sub nas faptul ca in viitorul apropiat solutiile eco vor deveni obligatorii (doar trebuie sa manance si gura producatorilor verzi ceva, nu? ).
    uninvolved

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

pai n-are, da' mi-s asa de urati si m-am ingretosat...de scriu de ei pe unde apuc....gata nu mai scriu despre ei,dar tot prin decizie politica am putea si noi primi subventii ptr. solutii eco.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    06.2006

Implicit

Acum e un an nefericit tare pentru Romania

Da lucrurile se vor schimba. Chiar daca maronii astia de la .ue. trag de noi acuma, vor venii timpuri cand ne vom integra cu adevarat. Nu in MISA. Nu!
    vorbesc de aceeasi uniune! nu cred ca se va dastrama, iar pana la urma, daca nu va fi razboi, tot vom iesi din criza.

Sper si cred cred ca natura estea cea care ne va palmuii a.i. noi ne vom desmeticii si vom salva mediul care ne sustine.
    Cine a vazut macar Home (2009) stie ca natura nu ne va mai suntine mult in ritmul in care distrugem. Cica ritmul de topire al calotelor glaciale a fost accelerat a.i. 40% din suprafata din suprafata initiala se topeste in timpul verii. Cine stie sa asculte, stie ca 2015 e un an destul de plauzibil pentru anul fara gheata la polul nord vara.
    Oare topirea ghetarilor a ingreunat placile tectonice, iar acum simtim din plin prin cutremurele din emisfera sudica? Sunt destui care afirma ca iarna 2009-2010 a fost atat de calda in emisfera sudica, incat s-au "rupt" extrem de multi ghetari din Antartica. Iar greutarea pacificului, marita, a rupt letaturile tectonice cu continentele, provocand ceva cutremure in america de sud si japonia.

Poate e intoxicare. Poate ca toata "propaganda" cu incazirea globala e sa ne faca sa muncim mai mult si sa fie un alt "tel" spre indobitocirea noastra.

Pana una alta e "telul" decrarat alt urmatorului deceniu. Intr-un final suntem destul de multi si consumam destul de multe!, sigur asa nu mai rezistam, de ce sa nu prentampinam noi schimbarea?

la urma urmei ce pierdem daca ne dam cu presupusul ce ar trebui sa facem?

Implicit

Depinde foarte mult de client.Daca vorbim de un consummator casnic e mai greu. Daca vorbim despre oinvestitie mai mare pot sa iti dau nenumarate exemple legate de beneficiilealegerii unui sistem ecologic.
    Eu ma refer la un sistem carefoloseste pompe de caldura geotermale pentru producerea agentului termicrespectiv pentru incalzirea/racirea unei cladiri.
    Un exemplu clar este o cladirecu o suprafata climatizata de 11 000 mp care realizeaza, numai in primul an defunctionare, o economie de 156 000 Euro prin inlocuirea sistemului HVAC clasiccu unul ce foloseste pompe de caldura geotermale.

Incepator arlico's Avatar
    Data inscrierii
    11.2013

Implicit

Din cate imi amintesc, se oferea o subventie pentru asemenea instalatii. E posibil sa fi incetat programul la noi dar poate se ofera ceva prin fonduri europene. Daca aveti mai multe detalii va rog sa le postati.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •