Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 15

Smile probleme cu centrala viessmann vitoped 100 tipwho/whe

din vara am observat o problema si anume :cand foloseam apa calda menajera se incalzeau si caloriferele un pic.Bineinteles ca i am facut o revizie si tot asa a ramas cu incalzirea caloriferelor.Am chemat un inginer autorizat si dupa toate incercarile a schimbat o bobina electromagnetica care se incalzea si numai inchidea circuitul corect .In 3 saptamani e aceiasi problema ca si la inceput.Va rog,cine stie sa mi raspunda si mie,sau daca s a mai confruntat cineva cu ac problema,ce e de facut?Multumesc anticipat celor cu minte de inginer care or sa ma ajute.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

ac. poveste...vana cu trei cai,trebuie verificat servomotorul cu legaturile la placa si corp vana de curatat daca e cazul...centrala de cind o ai ? ptr. ca intre WHO si WHE e o diferenta pe care exact acest ventil de comutate(vana cu trei cai) o face.....daca e cu bobina atunci e WHO

Implicit

multumesc,pt raspuns,centrala e din 2004

Implicit

e ceva grav,costisitor?

Data inscrierii
    09.2007

Implicit

piesele de schimb la Viessmann sint scumpe...costul ar trebui sa fie mult mai mic,dar se plateste brandul...vreo citeva sute de lei bune
    oricum nu ai alta cale de iesire decit sa chemi un service si sa platesti....ai alta varianta acum inainte de venirea iernii(ma refer la iarna adevarata cind urla lupu')

Implicit

da,nu am alta varianta,dar deja am platit 400 roni pt bobina .multumesc pt incurajare,

Implicit

important sa gasesc un profesionist ,care sa stie ce are!bani mai facem noi!

Data inscrierii
    09.2007

Implicit

cum spuneam nu vad alta varianta...nu vreau sa te descurajez sau incurajez,asta e situatia,cei citeva sute de lei e raul cel mai mare care se poate intampla,nu exclud sa ai noroc si sa scapi mai ieftin,ceea ce-ti si doresc.

Implicit

multumesc ,pt sfaturi!o sa caut un profesionist sa o rezolve.ciudat e ca centrala functioneaza normal zic eu ,doar atat ca baga uneori pe calorifere cand folosesc apa calda.

Implicit

o ala intrebare:ce filtre sunt absolut necesare pe o centrala?eU AM CUMPARAT ACEST APARTAMENT CU CENTRALA CU TOT SI ARE PE EA DOAR UN FILTRU NU STIU CUM SE CHEAMA (CA UN BORCAN CU NISTE CRISTALE CARE LE AM SCHIMBAT LA 6 LUNI).SPUNE MI TE ROG CE FILTRE MAI TREBUIE URGENT PUSE ,SA O FAC SI PE ASTA TOTODATA?MULTUMESSC!

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii similare

1. probleme centrala ferroli
    By emil in forum Centrale termice
    Raspunsuri: 28
    Ultimul Mesaj: 30.06.2011, 08:51
  2. probleme cu apa menajera
    By mraemit in forum Centrale termice
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 07.12.2009, 21:09
  3. Probleme Viessmann Vitopend 100
    By AndreiB in forum Centrale termice