Pagina 1 din 27 123411 ... UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 263
    Incepator edusho's Avatar
    Data inscrierii
    22.11.2009

Implicit Incalzire electrica in pardoseala

Tocmai mi-am pus un astfel de sistem de incalzire, (gazul e departe, lemnele....... scumpe si incomode). Dupa ce am discutat cu cineva care a trecut deja o iarna cu un astfel de sistem, abia astept sa vad factura de curent. Oricum daca ar fi sa ma raportez la ceea ce a spus persoana respectiva, pentru mine ar fi super, dar nu se stie niciodata. Am inaltimea de 2,45 cm, izolatie 2 x 5 cm (10 cm), placa peste parter izolata cu polistiren de 10 cm,...... iar instalatia am facut-o personal (polistiren extrudat de 2 cm, folie aluminiu, sapa de 5-6 cm), deci sper sa fiu cel putin la fel de multumit ca cel cu care am vorbit. Daca e cineva care mai are incalzire electrica in pardoseala, ar fi ok sa mai discutam aici despre orice legat de asta.......exploatare economica, ce a pus peste (parchet, gresie,.....), etc...

Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Implicit

Buna,

Ma intereseaza si pe mine subiectul... Ai testat cum merge? Cum stai cu consumul?
    Poze, ceva... M-ai ajuta mult daca mi-ai da mai multe informatii. Multumesc

Data inscrierii
    22.11.2009

Implicit

Sistemul functioneaza perfect. Adica asigura caldura necesara.
    Consumul deocamdata este irelevant dat fiind faptul ca inca nu locuiesc acolo, casa este goala, mai bate vantul pe ici pe colo (usa intrare, geamuri........). Deci eu am 8,2kw putere instalata iar in primele 3 zile, mi-a mancat cate 100 kw/zi, iar intr-a 4-a zi deja consumul s-a redus la 50kw/zi. Deci inclin sa cred ceea ce mi-au spus cei de la care am luat sistemul, adica "sistemul va functiona intre 20-30% din timp, in conditiile unei izolatii superioare si o inaltime de 2,5m".
    Eu dupa 4 zile l-am oprit pentru ca abia terminasem de tencuit si aveam condens pe geamuri, pe la colturi.........si apoi nu avea rost sa consum energie.
    Oricum, dupa ce voi folosi sistemul o intreaga perioada de facturare, voi scana factura pentru a vedea si dvs.........., ca nu am nimic de ascuns (daca e sa fi luat teapa......asta este.....macar sa ajut pe altcineva cu informatii).
    Voi incerca sa pun si niste poze.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Incepator the beginner's Avatar
    Data inscrierii
    13.12.2009

Implicit

Buna ziua, intentionez si eu sa construiesc la primavara o casuta (doar parter) 140mp intr-o zona unde nu sunt gaze si optasem initial pentru o centrala cu lemne (din motive de costuri reduse) dar un viitor vecin mi-a atras atentia asupra bataii de cap cu lemnele si, in plus, mi-am dat seama ca nu o sa-mi pice bine la vara sa bag lemne in centrala ca sa am apa calda. Cu cine ati instalat sistemul? Ce costuri ati avut? V-a inaltat mult podeaua? Ati pus si sub gresie si sub parchet? Ma bate gandul sa pun si afara, doar in jurul casei. Casa o sa fie din caramida eurotherm, cu izolatie de 10 la exterior. Scuze pentru atatea intrebari.. Cat a fost prima factura de curent electric? Ce suprafata acoperiti? Ce centrala ati achitionat? Gata! Ma opresc.

Data inscrierii
    22.11.2009

Implicit

1. Sistemul l-am montat singurel, dupa ce am fost instruit si am facut un contract (pe firma) cu furnizorul, conform caruia sunt responsabil pentru garantia produsului.
    2. Pretul de achizitie este intre 25-35 euro/mp in functie de necesarul de putere si nr de termostate, asta fara montaj.
    3. Sapa cu tot cu izolatie de 2cm polistiren extrudat are 7-8 cm.
    4. Voi pune parchet pe aprox. 50% din spatiu iar restul va fi gresie.
    Puteti pune si in jurul casei fara nici o problema. Trebuie sa va ganditi dinainte la ce tip de bransament (220V sau 380V) veti utiliza pentru incalzire, asta datorita faptului ca in contractele de la Electrica in mod normal, consumul maxim pe gospodarie este de pana in 6 kwh la bransament 220V, iar dvs probabil va trebuie mult mai mult.
    Daca veti folosi caramida eficienta, polistiren de 10 cm, si mai izolati si placa peste parter, veti crea conditii ideale pentru functionarea economica a acestui sistem.
    5. Dupa cum am scris in postul anterior, consumul nu va depasi 1500KWh/luna, asta raportat la ultima zi de functionare a sistemului in cazul meu (casa goala, mai bate vantul pe ici pe colo), deci nu am platit inca o factura, intr-o perioada in care sa fi functionat sistemul nonstop, dar calculele sunt destul de simple.
    6. Parterul la mine are 85 mp utili, iar sistemul acopera circa 70 mp. Am o incapere care nu necesita incalzire si mai am in fata usii de la intrare cam 3 mp.
    7. Nu inteleg intrebarea. (Care centrala?????????????????????........Vorbim despre acelasi lucru???)
    O seara placuta va doresc si va stau la dispozitie cu orice altceva.
    La revedere.
    Va spun totusi: este vorba de cablu electric dublu conductor.
    Deci nu necesita nici un fel de centrala.
    Doar se alimenteaza termostatul din atasament, se leaga cablul incalzitor la termostat si gata........ai caldura......Nu e tare chestia?
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Data inscrierii
    13.12.2009

Implicit

Va multumesc pentru detalii. Ma refeream la centrala/ sistemul pentru care ati optat pentru apa calda menajera. Imi puteti indica si mie furnizorul de cablu electric conductor? In pretul de achizitie ati inclus si costul polistirenului si al foliei sau doar strict cablul si termostatele? Va multumesc pentru rabdare.

Data inscrierii
    22.11.2009

Implicit

Citat Scris Initial de the beginner VEzi Mesaj
    Va multumesc pentru detalii. Ma refeream la centrala/ sistemul pentru care ati optat pentru apa calda menajera. Imi puteti indica si mie furnizorul de cablu electric conductor? In pretul de achizitie ati inclus si costul polistirenului si al foliei sau doar strict cablul si termostatele? Va multumesc pentru rabdare.
    Pentru apa calda menajera voi folosi un boiler electric, care mai costa cam 500 ron. Probabil ca nu am voie sa fac reclama pe forum dar voi incerca sa va trimit un mess pe privat cu mai multe detalii. Pretul este doar pentru sistemul de incalzire, nu si pentru materialele folosite pentru izolarea si armarea sapei (lucru care oricum ar fi bine sa fie facut chiar si fara incalzire in pardoseala).

Data inscrierii
    13.12.2009

Implicit

Va multumesc frumos pentru ajutor. Asteptam toti , cred, prima factura de curent electric!

Data inscrierii
    13.12.2009

Implicit

Deci cum merge? A sosit prima factura de curent electric?

Data inscrierii
    22.11.2009

Angry Crizaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Citat Scris Initial de the beginner VEzi Mesaj
    Deci cum merge? A sosit prima factura de curent electric?
    Tot chirie platesc si acum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nu am reusit sa ma mut in casa si nu am mai dat drumul sistemului pentru ca nu ar fi avut nici un rost sa incalzesc.
    Imi pare rau.

Pagina 1 din 27 123411 ... UltimaUltima

Discutii similare

1. Incalzirea in pardoseala
    De Damian in forumul Sisteme de incalzire si racire in/prin pardoseala, pereti, tavane
    Raspunsuri: 16
    Ultimul Mesaj: 23.01.2014, 15:35
  2. Rezervare energie electrica ?
    De Misi in forumul Instalatii electrice
    Raspunsuri: 6
    Ultimul Mesaj: 31.10.2008, 13:30
  3. instalatie de incalzire cu pp-r cu insertie
    De STEF in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 03.09.2006, 19:00

Etichetele acestei Discutii

Bookmarks