Vezi Rezultatele Sondajului: Termopane pro si contra

Votanti
3. Nu poti vota in acest sondaj
  • BUN

1 33,33%
  • RAU

2 66,67%
Rezultate 1 la 8 din 8
    Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Termopane - pro si contra

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    Last edited by Misi; 27.04.2011 at 20:39.

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Implicit

Geamul in sine este foarte ok (caci despre geam este vorba, nu fereastra); gazul inert dintre cele doua foi de sticla e un bun izolator termic. Daca vrem sa dicutam si despre fereastra, conteaza foarte mult si rama - PVC/lemn/aluminiu. De asemenea, nici feroneria nu trebuie lasata la voia intamplarii.
    Sa revenim: ca tehnologie, GEAMUL termopan este superior sistemeler clasice de inchidere cu un geam sau doua.
    uninvolved

Data inscrierii
    10.2008

Implicit

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Implicit

Deci discutam despre sistemele de ferestre cu geam termopan, nu? Bun, in acest caz, discutia e mare si stufoasa. Nu sunt un geniu in domeniu si nici macar un profesionist, dar bunul meu simt imi indica faptul ca daca inchid usa dormitorului peste noapte, ma voi trezi intr-o duhoare irespirabila, cu atat mai mult daca am rame izolate la geamuri. Repet: rame izolate la geamuri. Deci, in mediu inchis, mirosim urat si tindem sa ramanaem fara oxigen. Care-i descoperirea sau intrebarea?

Misi, termopanele nu sunt ferestre. Termopanele sunt doua straturi de sticla cu sigilatura perimetrala.
    uninvolved

Data inscrierii
    10.2008

Implicit

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Data inscrierii
    10.2008

Implicit

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Incepator tavi67's Avatar
    Data inscrierii
    08.2010

Lightbulb cateva opinii personale

In mod normal dupa cum stie toata lumea , nu neaparat de specialitate , intr-o incapere trebuie sa existe o ventilatie naturala permanenta pentru a evita problemele legate de condens , igrasie si binenteles de sanatate . Acest deziderat se realizeaza printr-o aerisire periodica cat si prin libera circulatie a aerului pe sub usa si prin interspatiul dintre cercevele si tocul ferestrei. Va puteti da seama fiecare cam ce efecte vor fi in momentul alegerii tipului de fereastra si usa aleasa. O problema foarte importanta de luat in calcul este ca cea mai mare pierdere de caldura dintr-o locuinta se face prin spatiul vitrat ( geam ) . Deci cu cat este mai mare suprafata de geam cu atat se pierde mai multa caldura. Ca urmare s-au cautat solutii de a micsora aceste pierderi de caldura prin modificarea coeficientului de transfer termic al geamului deoarece s-a dorit din ce in ce mai mult sa existe o suprafata din ce in ce mai mare de spatiu vitrat din dorinta de luminozitate cat si arhitectural . Si uite asa s-a inventat geamul "termopan". Deci cine are nevoie de multa lumina in spatiul respectiv o sa-si monteze ferestre cu geam "termopan" , iar in celelalte spatii .... ; eu personal as monta ferestre normale . De aceea eu am votat inpotriva . Mai mentionez faptul ca pentru tamplaria dintr-o constructie ( locuinta ) materialul cel mai bun eu cred ca este lemnul.
    " si mai tine-ti cont si de bugetul fiecaruia" :-\

Implicit

Am primit 2 oferte, tamplarie PVC tripan - Culoare stejar auriu: Suprafata 35mp

Oferta 1: PVC Salamander - SL 5 camere(78mm); Geam tripan: Low-e + Low-e4A+ Float; Feronerie: Siegenia Aubi - Cremon Simplu; Total: 15.800 RON (Garantie 2 ani)
    Oferta 2: PVC Rehau - Euro Design 70 (70mm); Geam tripan: 34mm, Low-e4+F4+Low-e4 Solar(argon); Feronerie: Maco Multi-Mac; Total: 16.500 RON (Garantie 10 ani)

1) Ce varianta credeti ca ar fi mai buna(si de ce)?
    2) Diferenta de grosime a profilului de la 70mm la 78mm este foarte importanta,tinand cont ca nr de camere este acelasi(5) ?
    3) O usa de balcon (900/2000) cu geam tripan in timp din cauza greutatii se va "lasa" din balamale (ar putea fi un motiv pt care ofera doar 2 ani garantie firma repsectiva pe salamander)?

Discutii similare

1. Campanii PRO-FUMAT!
    By Alex in forum Sanatate si nutritie
    Raspunsuri: 1
    Ultimul Mesaj: 19.10.2008, 08:49

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •