Rezultate 1 la 5 din 5
    Incepator magda's Avatar
    Data inscrierii
    02.02.2009

Implicit centrala protherm leopard trozneste cand functioneaza pe apa calda

buna ziua. va rog sa ma ajutati daca se poate. am montat o centrala termica protherm leopard de 24 kw in luna nov.2008, a mers relativ bine, exceptand faptul ca bubuia la aprinderea arzatorului. au venit cei de la service si s-a rezolvat.
    acum am o alta foarte mare problema. dupa cca 3 luni de la functionare, deci pe la inceputul lui ian 2009 a inceput sa trozneasca in centrala cand se incalzeste apa calda. la caldura nu se aude nimic. dar cand merge pe apa calda se aud zgomote foarte puternice de parca s-ar cupla o piesa si apoi se trece la alta. as vrea sa descriu cat mai clar dar.. fapt este ca se aude trosc..
    cei de la service au zis ca este din cauza depunerii de piatra si trebuie facuta curatare chimica.
    dar dupa doar 3 luni de functionare?
    mi se pare foarte ciudat ...pai in cazul asta eu la 3 luni dau cate 2 milioane pt curatat chimic si cat o sa reziste fizic piesele la solutiile acelea...
    as aprecia un ajutor . astept raspuns pe forum sau mail oprea_magda2000@yahoo.com

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de magda VEzi Mesaj
    buna ziua. va rog sa ma ajutati daca se poate. am montat o centrala termica protherm leopard de 24 kw in luna nov.2008, a mers relativ bine, exceptand faptul ca bubuia la aprinderea arzatorului. au venit cei de la service si s-a rezolvat.
    acum am o alta foarte mare problema. dupa cca 3 luni de la functionare, deci pe la inceputul lui ian 2009 a inceput sa trozneasca in centrala cand se incalzeste apa calda. la caldura nu se aude nimic. dar cand merge pe apa calda se aud zgomote foarte puternice de parca s-ar cupla o piesa si apoi se trece la alta. as vrea sa descriu cat mai clar dar.. fapt este ca se aude trosc..
    cei de la service au zis ca este din cauza depunerii de piatra si trebuie facuta curatare chimica.
    dar dupa doar 3 luni de functionare?
    mi se pare foarte ciudat ...pai in cazul asta eu la 3 luni dau cate 2 milioane pt curatat chimic si cat o sa reziste fizic piesele la solutiile acelea...
    as aprecia un ajutor . astept raspuns pe forum sau mail oprea_magda2000@yahoo.com
    cam timpuriu pentru colmatare de schimbator...dar e posibil,mai ales daca reglajul la vana de gaz a fost prost de la inceput,adica apa calda pe putere maxima (flacara pe putere maxima),debit de apa menajera redus in schimbator,asta ar duce la supratemperatura pe apa calda menajera,cu precipitarea calcarului in schimbator.centrala este cu schimbator bitermic,deci una sensibila la apa dura(ai ales o solutie nu tocmai inspirata)
    posibil sa fi prins si vreo granula polifosfatica(in cazul in care ai filtru polifosfatic),posibil aer in schimbator(aerisitor pompa blocat cu calcar,sau capacel inchis)....oricum tot cu un service rezolvi
    sfat:foloseste apa calda la 45 grd maxim,doar ptr. baie in cada mareste temp. la 50-55 grd,iar ptr. vase,etc deschide robinetul mai mult ptr. un debit cit de cit maricel

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Implicit

Cei de la service , s-au deplasat la centrala ta , au desfacut-o si au constatat ca are depuneri si necesita spalare chimica?...Sunt centrale care functioneaza de ani si ani de zile fara sa aibe spalare chimica si isi fac in continuare treaba...Cat de dura ar fi apa in zona in care locuiesti , mi se pare aiurea ca deja in 3 luni centrala sa aibe depuneri!

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de amarok VEzi Mesaj
    Cei de la service , s-au deplasat la centrala ta , au desfacut-o si au constatat ca are depuneri si necesita spalare chimica?...Sunt centrale care functioneaza de ani si ani de zile fara sa aibe spalare chimica si isi fac in continuare treaba...Cat de dura ar fi apa in zona in care locuiesti , mi se pare aiurea ca deja in 3 luni centrala sa aibe depuneri!
    da,e putin probabil,de aia trebuie chemat service-ul...nu cred sa fie ceva grav,dar poate deveni si oricum e deranjant.

Incepator magda's Avatar
    Data inscrierii
    02.02.2009

Implicit

buna ziua din nou. va multumesc pentru replica dvs si va asigur ca mi-a fost de un real ajutor. am luat legatura prin mail cu firma vaillant, am trimis mail chiar la firma mama in cehia si cu o promptitudine demna de cele mai mari laude am fost contactata de reprezentantii din romania ai acestei firme.
    au venit la mine acasa, au cercetat situatia si urmeaza sa vina din nou peste 2 zile sa inlocuiasca schimbatorul defect. il vor trimite la firma mama pentru verificari.
    incurajez toate persoanele care au diverse situati, pentru ca refuz sa mai folosesc cuvantul probleme , sa ia legatura cu firmele producatoare si sunt convinsa ca vor primi ajutor.
    cred ca sunt si firme care asigura serviceul si isi fac datoria cum trebuie, dar in cazul in care au indoieli clientii trebuie sa verifice . nu trebuie luat de bun chiar tot..
    oricum multumesc de sfaturi si succes si celor care intampina greutati.
    Editat de Alex pe 05.02.2009 la 11:33.

Discutii similare

1. probleme centrala ferroli
    De emil in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 28
    Ultimul Mesaj: 30.06.2011, 07:51
  2. centrala termica ATMOS
    De raluca.baciu in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 1
    Ultimul Mesaj: 16.01.2007, 20:12

Bookmarks

Permisiuni Publicare