Rezultate 1 la 3 din 3

Discutie: Junkers Euromaxx

Incepator covacs's Avatar
    Data inscrierii
    01.2009

Implicit Junkers Euromaxx

As avea nevoie de putin ajutor daca se poate.
    Am o centrala JUNKERS EUROMAXX cu tiraj natural, si am avut o problema la ea: nu mai functiona pe incalzire, in schimb pe ACM mergea perfect. Un prieten care lucreaza la E-ON GAZ mi-a spus ca problema poate fi la vana cu trei cai, sa se fi blocat pe prepararea de apa calda menajera. Am demontat mantaua de tabla, si am scazut presiunea din circuitul de incalzire, de la calorifere, pe la supapa de siguranta al circuitului de incalzire si apoi am refacut presiunea. De atunci (5 zile) centrala merge fara probleme, dar ma gandesc la faptul ca daca problema apare din nou, si vana cu trei cai s-ar putea bloca din nou, puteti sa-mi explicati cum sa desfac vana cu trei cai pentru a o curata?

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

lasa sa o faca unul de la service,de ce te complici tu ? tre' sa golesti cazanul si sa demontezi vana cu servomotor cu tot,apoi servomotorul din suruburi/clema(nu stiu exact de care are Euromaxx-ul)...dar cred ca-s din plastic si trebuiesc curatate cu solutie de sare de lamaie sau otet....daca a ramas blocat inseamna ca are si un pic de calcar si nu mai face cursa completa intre scaune...numai ca un tehnician de service stie sa-ti regleze si cursa servomotorului cum trebuie.

Incepator covacs's Avatar
    Data inscrierii
    01.2009

Implicit

Mersi pentru raspuns!
    Deocamdata functioneaza normal. Sper sa nu am prea curand dilema daca sa chem sau nu tehnicianul de la service!!!

Discutii similare

1. Junkers
    By amarok in forum Centrale termice
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 02.09.2007, 19:07

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •