Rezultate 1 la 1 din 1
    Incepator Sh3r1ff's Avatar
    Data inscrierii
    01.2009

Implicit Aer conditionat Termodinamic!

Aerul conditionat pe baza termodinamici,

Salut,
    Pana in vara vroiam sa imi pun aer conditionat si ma uitam sa vad ce tendinte mai exista, preturi, trehnologii si altele din domeniu, cum la noi mai greu cu documentarea m-am uitat prin siteurile in engleza sa vad cum e treaba si am gasit niste chestii interesante legate de un nou tip de aer conditionat care e bazat pe un panou solar termodinamic.

Ideea este ca panoul solar termodinamic are ca scop captarea calduri necesre pentru condensatorul aerului conditionat.
    Fireste ca sunt avantaje si dezavantaje insa cateva chestii sunt interesante, aerul conditionat normal de 12000btu foloseste un consum de energie de 1.3KW/h iar Aerul conditonat termodinamic cu acelasi randament de aer rece foloseste doar 0.6Kw/h. Automat intr-o zi de vara se plateste mai putin cu 6kw zilnic. Mai protejeaza si mediul, din pacate e potrivit doar pentru cine are spatiu in exterior ca panoul solar are aproximativ 1 m si pe el trebuie sa bata soarele bine de tot .

Care mai sunteti in domeniu ce parere aveti despre chestiile astea, si-a montat cineva, aduce cineva in Romania, cam ce preturi au pe la noi ca din ce am vazut eu cam nu s-a auzit.
    Last edited by Sh3r1ff; 06.01.2009 at 23:26.

Discutii similare

1. Raspunsuri: 28
    Ultimul Mesaj: 24.05.2013, 16:06
  2. Vidarea instalatiei de aer conditionat
    By eco in forum Sisteme de aer conditionat
    Raspunsuri: 9
    Ultimul Mesaj: 23.05.2013, 19:10
  3. Dezinfectant aer conditionat
    By Alex in forum Sisteme de aer conditionat
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 06.10.2010, 12:26
  4. Echipamente aer conditionat mobile/portabile