Rezultate 1 la 5 din 5
    Incepator Marian72's Avatar
    Data inscrierii
    25.11.2008

Implicit Bransare in conducta existenta - cat trebuie sa platesc vecinului?

Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi dati un raspuns avizat la urmatoarea situatie:
    pentru o casa in constructie, am depus cerere de bransament de gaz - adica de la conducta existenta pana la gardul meu.
    Imaginati-va 3 puncte pe o dreapta: A, B si C astfel: punctul A este locul in care se opreste conducta veche - trasa acum vreo 10-15 ani. In punctul B o sa ma 'intep' eu, iar punctul C este punctul in care se gaseste vecinul meu. el a tras conducta acum 1 an de zile. el deci se gaseste la o distanta mai mare decat mine fata de punctul initial A.
    Referitor la cat trebuie sa-i platesc eu pentru traseul comun AB, el pretinde ca trebuie sa-i platesc toata conducta pe acea lungime. Eu cred insa ca doar jumatate din pret.
    Daca e asa cum zice el, eu daca ma branzez in A tot atat cat pretinde vecinul as plati la Distrigaz si niciun leu vecinului, deci am fi si el si eu in pierdere.
    Intrebarea mea este cum este corect din punct de vedere legal, adica, cat ar trebui sa-i platesc eu vecinului in ipoteza ca ma bransez din punctul B?
    Distanta total AC este aprox 35 m, iar AB este 20m.

Mai mentionez ca vecinul a zis ca el nu trebuie sa plateasca nimic pentru conducta 'veche', deoarece el a facut 'extindere'.

Va multumesc anticipat,
    Marian

Implicit

din cate stiu eu cei de la gaz nu se baga in astfel de probleme si nu exista o formula de calcul. in momentul in care ai platit devii si tu coproprietar al acelei conducte, iar in momentul in care cineva se branseaza trebuie sa iei si tu o cota parte din suma respectiva

Incepator tornado's Avatar
    Data inscrierii
    21.03.2009

Implicit Servus!

Citat Scris Initial de Marian72 VEzi Mesaj
    Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi dati un raspuns avizat la urmatoarea situatie:
    pentru o casa in constructie, am depus cerere de bransament de gaz - adica de la conducta existenta pana la gardul meu.
    Imaginati-va 3 puncte pe o dreapta: A, B si C astfel: punctul A este locul in care se opreste conducta veche - trasa acum vreo 10-15 ani. In punctul B o sa ma 'intep' eu, iar punctul C este punctul in care se gaseste vecinul meu. el a tras conducta acum 1 an de zile. el deci se gaseste la o distanta mai mare decat mine fata de punctul initial A.
    Referitor la cat trebuie sa-i platesc eu pentru traseul comun AB, el pretinde ca trebuie sa-i platesc toata conducta pe acea lungime. Eu cred insa ca doar jumatate din pret.
    Daca e asa cum zice el, eu daca ma branzez in A tot atat cat pretinde vecinul as plati la Distrigaz si niciun leu vecinului, deci am fi si el si eu in pierdere.
    Intrebarea mea este cum este corect din punct de vedere legal, adica, cat ar trebui sa-i platesc eu vecinului in ipoteza ca ma bransez din punctul B?
    Distanta total AC este aprox 35 m, iar AB este 20m.

Mai mentionez ca vecinul a zis ca el nu trebuie sa plateasca nimic pentru conducta 'veche', deoarece el a facut 'extindere'.

Va multumesc anticipat,
    Marian
    Vecinul tau daca a tras pe cont propriu extensia de retea , a platit o valoare .Acea valoare se imparte la numarul de bransamente ce se realizeaza ulterior. Deci el a platit 100 lei -cel de al II lea bransat pleteste jumatate ca despagubire. Trebuie sa-i ceri si acordul scris

Incepator tornado's Avatar
    Data inscrierii
    21.03.2009

Implicit

Servus!Extensia are o valoare care se imparte la cei bransati ulterior din ea .Trebuie obtinut acordul scris al propietarului de bransare la extensie si dovada ca a fost despagubit cota parte.

Incepator MBM's Avatar
    Data inscrierii
    08.06.2005

Implicit

ma indoiesc ca te ajuta dupa 1 an .. dar din cate stiu eu conducta care a platito vecinu tau devine proprietatea firmei de distributie de gaze din moment ce se afla pe domeniu public si da distanta de la conducta la limita de proprietate o platesti tu asta daca in contractul care a fost semna de catre firma de distrubutie nu a fost prevazut ca distributia de gaze pe strada trebuie sa ajunga pana la limita de proprietate

Discutii similare

1. Existenta instalFORUM
    De Alex in forumul Despre ProHabitat
    Raspunsuri: 6
    Ultimul Mesaj: 24.11.2005, 11:24

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •