Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 29

Implicit probleme centrala ferroli

am o centrala ferroli cu condensare de 28kw, montata la o casa cu 3 nivele (350 mp total).
    in total sunt 20 calorifere de 100 / 60 cm, centrala nu face fata decat pe max 2 nivele, apa urca peste tot, numai ca daca sunt deschise toate caloriferele, functioneaza doar parterul si etajul, in cazul in care inchid toate caloriferele de la parter sau etaj, atunci se incalzesc si caloriferele de la mansarda.
    am consultat mai multe pareri ale diversilor instalatori, inclusiv cel care a proiectat si montat istalatia, iar parerile sunt:
    1 centarla subdimensionata
    2 instalatie proiectat gresit

in cazul 2, am fost sfatuit sa pun o pompa de reciculat pe retur, de aceea am nevoie de sfatul vostru, as dori mai intai sa pun o pompa, daca nici in acest caz nu merge, atunci poate voi schimba centrala

deci ce fel de pompa am nevoie?

mercic

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de emil VEzi Mesaj
    am o centrala ferroli cu condensare de 28kw, montata la o casa cu 3 nivele (350 mp total).
    in total sunt 20 calorifere de 100 / 60 cm, centrala nu face fata decat pe max 2 nivele, apa urca peste tot, numai ca daca sunt deschise toate caloriferele, functioneaza doar parterul si etajul, in cazul in care inchid toate caloriferele de la parter sau etaj, atunci se incalzesc si caloriferele de la mansarda.
    am consultat mai multe pareri ale diversilor instalatori, inclusiv cel care a proiectat si montat istalatia, iar parerile sunt:
    1 centarla subdimensionata
    2 instalatie proiectat gresit

in cazul 2, am fost sfatuit sa pun o pompa de reciculat pe retur, de aceea am nevoie de sfatul vostru, as dori mai intai sa pun o pompa, daca nici in acest caz nu merge, atunci poate voi schimba centrala

deci ce fel de pompa am nevoie?

mercic
    pompele Grundfos care echipeaza cazanele Ferroli merg cu inaltime de pompare de pina la 5 m,pe viteza 3-a,n-ar fi problema....tu ai o centrala de 28 kw,pe o instalatie de cel putin 40 kw(la un tur-retur de 90/70)....indiferent la cit reglezi turul,centrala este subdimensionata.
    in plus, ai pierderi de sarcina datorate coturilor,imbinarilor cu sectiune micsorata,etc.fa si o verificare a filtrelor Y de pe retur,ca s-ar putea sa mai gasesti vreunul infundat.....astea se desfac cu o cheie si se curata sitele din interior.
    daca e f. bine izolata casa,s-ar putea totusi ca centrala sa faca fata....s-ar putea sa nu fie reglata pe viteza maxima(treapta 3-a)....au fost situatii similare cu a ta si s-a rezolvat prin curatirea filtrelor.

Implicit

ok, mercic de raspuns...cred ca ai dreptate, totusi crezi ca ar fi ok sa incerc mai inai cu o pompa? casa e foarte bine izolata si in plus pe casa scarii nu exista decat un calorifer foarte mic...asta ar reduce suprafata de incalzit de la 350 mp undeva la 250 (fara garaj); de unde pot cumpara o astfel de pompa?

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de emil VEzi Mesaj
    ok, mercic de raspuns...cred ca ai dreptate, totusi crezi ca ar fi ok sa incerc mai inai cu o pompa? casa e foarte bine izolata si in plus pe casa scarii nu exista decat un calorifer foarte mic...asta ar reduce suprafata de incalzit de la 350 mp undeva la 250 (fara garaj); de unde pot cumpara o astfel de pompa?
    nu exista certitudinea ca asta ar fi cauza,exista riscul de a arunca niste bani aiurea.instalatia este cu teava pexal,ppr,cupru ? poate ai conectori cu sectiune redusa,adica asta insemnind pierderi de sarcina.

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

pompe se gasesc ... la majoritatea magazinelor de instalatii.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

Implicit

Doar ca e o solutie la fel de empirica precum proiectul de instalatii.

Eu iti recomanda mai intai sa gasesti pe cineva sa-ti echilibreze hidraulic instalatia pentru inceput. Asta se face regland robinetele de retur. Nu-ti recomand sa te apuci tu de treaba asta, e mult prea migalos si dureaza extrem de mult.

Apoi, daca nici asa nu ajungi la vreun rezultat, ia in calcul urmatoarele: alimentarea pompei de circulatie nou introduse se va face in pararel cu cea existenta in ct, nu?
    ce te faci cand centrala intra in productie de ACM? (apa calda menajera)
    2) crezi ca 'tine' micul releu din placa ta de la CT inca o pompa?

din pacate, eu nu cred in solutia asta. daca prin echilibrare, curatare de filtre si verificarea vitezei de la pompa existenta, nu rezolvi problema, cred ca trebuie ajustate diametrele tevilor. E mai ieftin intr-un final... crede-ma

Implicit

de echilibrat se poate face, teava e din ppr, instalatia e noua, are 1.5 ani, exista filtru, apa calda menajera ajunge si la mansarda fara probleme;
    un instalator mi-a spus ca echilibrarea nu-si are rostul....poate sa incerc o pompa pe retur;

problrma cu ajustarea diametrelor pompei nu intra in discutie deoarece tevile sunt trase prin placa.....

chiar nu stiu ce sa fac...cred ca voi incerca o pompa totusi

daca cunoasteti pe cineva care se pricepe si care chiar ma poate ajuta, va rog sa-mi spuneti, in acest w-d am destul timp, pot sa ma intalnesc cu el, iar banii nu sunt o problema

Implicit

Citat Scris Initial de caldut VEzi Mesaj
    pompe se gasesc ... la majoritatea magazinelor de instalatii.
    multam caldut,
    imi recomanzi ceva de la romstal?

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Implicit

Incearca mai intai sa echilibrezi instalatia...Nu te costa nimic si s-ar putea sa mearga si fara o pompa intermediara...Eu nu prea am intalnit instalatii termice cu tzeava trasa prin shapa ca sa nu trebuiasca echilibrata.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

Implicit

exact asa gandeam si eu. mana pe surubelnita sau pe cheia de imbus

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Discutii similare

1. Autorizatie Distrigaz pt. montare centrala termica
    De Alex in forumul Instalatii gaze
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 27.02.2013, 15:25
  2. Am nevoie de ajutor cat mai repede cu o centrala multumesc