Rezultate 1 la 6 din 6

Implicit Dilatare tubulatura

s-a inlocuit vechea tubulatura metalica a instalatiei de incalzire centralizata a blocului cu teava de polipropilena.
    s-a facut verificarea instalatiei pompandu-se apa prin retur,s-a tinut ninstalatia sub presiune o perioada scurta de timp, apoi, dupa remedierile accidentale, s-a dat drumul instalatiei.
    ceea ce am observat si am reclamat este ca tevile de polipropilena folosite au diametrul mult, mult mai mic decat tevile originale.
    dupa ce temperatura apei a crecur semnificativ, am observat in dormitor flambarea tubulaturii de tur in forma de s pe distanta pardoseala - plafon, iar in baie flambarea in forma de arc cu o sageata re cca.1 cm la o lungime de cca.1 ml a portiunii deformate, central fiind un manson de cuplare.
    ceea ce doresc sa aflu este daca situatia aparuta este normala sau nu.
    cu multumiri

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

obligatoriu trebuiesc folosite fie compensatoare de dilatare,niste piese special concepute pentru asa ceva,fie se executa chiar din teava, bucle (sau lire cum li se mai spune),de compensare.

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit

Cate etaje are blocul?

Implicit dilatare tubulatura

Citat Scris Initial de amarok VEzi Mesaj
    Cate etaje are blocul?
    locuiesc intr-un bloc standard de 10 etaje.Ceea ce m-a frapat este ce initial tubulatura de fier, la etajul meu , in dormitor avea fi ext = 58/60mm, iar acum are 32,5. fata de prima interventie, coloana s-a strambat si mai tare, s din dormitor fiind remarcabil ca forma.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de libalavtaiab VEzi Mesaj
    locuiesc intr-un bloc standard de 10 etaje.Ceea ce m-a frapat este ce initial tubulatura de fier, la etajul meu , in dormitor avea fi ext = 58/60mm, iar acum are 32,5. fata de prima interventie, coloana s-a strambat si mai tare, s din dormitor fiind remarcabil ca forma.
    sectiunile cu cit sint mai mici se deformeaza mai usor...logic,rezistenta materialelor.....adica apar eforturi unitare de valoare mai mare(un acelasi efort axial sau de alta natura,se distribuie pe o supraf. mai mica)

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit

Partea mai proasta este ca cei care au refacut instalatia termica a colanelor , nu au respectat dimensiunile initiale dupa proiect , adica cele de otel...Se simte cumva ca radiatoarele nu mai incalzesc ca inainte?...De obicei , chiar daca are sau nu pe coloane lire de dilatatie , conductele de PP-R se cam "onduleaza"...Aspectul este suparator , buna functionare neavand de suferit...se poate remedia cu mai multe puncte de fixare (coliere metalice sau clipsuri din plastic)...In rest , este o tzeava rezistenta...Lirele de dilatatie , obligatoriu trebuiau montate , de obicei la instalatiile din conducte de otel se montau pe la etajele 4 si 8 , la un bloc cu 10 etaje...Insa , chiar daca sunt montate lire de dilatatie pe coloane , tzevile tot se vor "deplasa" in sus si in jos , functie de temperatura agentului termic...Si cele din otel faceau aceste "miscari" , dar mai putin sesizabil , fiind mai rigida.

Discutii similare

1. tubulatura pentru ventilatie din placi alp
    By STEF in forum Instalatii termice, climatizare si ventilare
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 07.05.2007, 11:24

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •