Rezultate 1 la 7 din 7
    Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit Rezervare energie electrica ?

Pe factura de plata a consumului de energie electrica , apare tariful de rezervare, UM fiind zile.Cum o fi facind furnizorul aceasta < rezervare >?Stie cineva?Ce platim - cu TVA - sub aceasta denumire ?

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit

Ai avut vreodata intarzieri la plata?
    uninvolved

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

pai in cazul asta nu ar trebui sa scrie omeneste ca peste tot "penalitati de intarziere" ?
    nici nu ma indoiesc ca nu-i tot o golanie.
    nu a-ti vazut la gaz cum ne fura,dupa noul sistem ?

Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit

Nu, niciodata n-am intirziat la plata. Prin rezervare eu inteleg, sa se constituie o rezerva din marfa contractata, pe care sa-o pot primi la termen.Asta as plati daca ar fi asa. na-r mai trebui sursa secundara,in caz de intrerupere,mi-ar furniza din rezervarea facuta (si platita, anticipat).

Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit

Sa inteleg, ca de ex daca am un consum estimat de 650 kWh, si consumul real e de ex.800 kWh, furnizorul mi - a asigurat o rezervare de 150 kWh , pentru care se plateste - nu penalitati, ci taxa zilnica aferenta rezervarii ? Sau poate , rezervarea celor 650 kwh, ce am avut estimat ?

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit

Practic iti ia niste bani in avans. Stai linistit, daca pretul creste ei regularizeaza si cant. platita in avans la pret mai mic. Fac multe porcarii astia de la electrica, enel, etc. dar ce poti face? La cine te mai poti bransa pentru furnizare de energie electrica? Poate doar la soare
    uninvolved

Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit

Mi - ai luat vb , Alex, chiar asta vroiam sa spun, cumpar niste panouri solare , dar nu e sufucient, si sunt si zile innourate, in calendar....
    Prin batriile solare, daca as recircula apa incalzita intr - un cazan, pe lemne, ar face fata ,pe timp inchis, iar in rest, energie solara.
    Cred ca asta ar fi o noua tema de discutii , asa ca inchei aici.Multumesc pt cele relatate.

Discutii similare

1. Pompa energie solara WILO Eco-St
    De amarok in forumul Instaltii solare
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 20.05.2007, 14:27

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •