Pagina 2 din 2 PrimaPrima 12
Rezultate 11 la 15 din 15
    Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit

Citat Scris Initial de StefanescuElectric VEzi Mesaj
    De cand lucrez in domeniul electricitatii nu am auzit o aberatie mai mare!!!!!!
    Adica ai auzit, totusi ,cate ceva,sau nu? cum spui mai sus ?
    Tuburile cu vid inteleg ca ar fi tuburi electronice, sau , mai popular, lampi .
    Se stie si de zgomot introdus in circuit,de rezistoare .Adica diverse componente, pasive, au factorul de zgomot,specificat, si garantat de producator .Cred ca ar avea si rezistentele de contact, (altele la cupru, altele la aluminiu, ) un factor de zgomot,diferit, ce parere ai ?
    Apropos, cu cate zecimale ai avut ocazia,a masura rezistenta electrica?( daca nu-i un secret )
    Si , referitor la tuburi electronice vs tranzistoare, pot spune urmatoarele:
    am avut cativa ani, si le am si folosit, doua receptoare de radio unul KwEa, altul,LwEa,ambele fabricate - de firma Telefunken, 1941 , pentru uzul armatei.Alimentate de la baterii, cu 11 si respectiv,9 tuburi electronice, DACA SCOTEAM ANTENA DIN APARATE, CU AMPLIFICARE LA MAXIM, RECEPTORUL ERA COMPLET MUT, FARA CEL MAI MIC ZGOMOT PROPRIU!!
    Incearca asta cu unul cu tranzistoare....la alegere, tipul pe care doresti...
    Last edited by Misi; 09.04.2009 at 14:12.

Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Cupru sau aluminiu

Multumesc pentru apreciere ,precum pentru participare ,lui CATALIN MUNTEANU,itiberiu,Ancutza si Stefanescu Electric
    Cred ca nu e cazul a despica firul in continuare, chiar daca sunt sau nu diferente, raman de partea cuprului, de fapt asta era esentialul.
    VA DORESC SARBATORI FERICITE, DE FLORIILE, PRECUM SI DE PASTI,
    Cu respect, Misi

Incepator cerb's Avatar
    Data inscrierii
    04.2009

Implicit

Buna Tuturor! Eu totuși ași mai scrie câteva comentarii referitoare la tema de mai sus. Si eu am auzit despre acest fapt (Cu v.Al) de la niște prieteni audiofili. Părerea mea este ca pe lângă câmpul magnetic generat de conductor trebuie luat în seama și rețeaua cristalina a celor doua metale. Ca fapt interesant, contează și cum e băgat ștecherul în priza. Despre cablurile HIFI puteți găsi mai multe la http://www.neotechcable.com/power_CCP.htm, Cred ca cele mai multe firme High-end nu degeaba investesc foarte mult în cercetări. La firma de mai sus un "Power" cablu costa cam 1000 (!) €. Părerea mea este ca "mitul" are realitate. Cit despre asa zise "tuburi cu vid" chiar și cei care nu sunt în domeniu își pot da seama, ce înseamna pentru electronii care trec prin vid, și cele care trec prin Si (la tranzistor) și se ciocnesc de nenumărate ori de atomi (germaniul nu se prea folosește în audio) și amplificatorul (cum a scris și Misi) are un zgomot de fond foarte mare. Putem scrie de aberație atunci când ne gândim ca un electrician și ne mulțumim cu zgomotul produs de un radiocasetofon. Dar dacă luam silința și ne ducem la o expoziție High-end atunci putem vedea și auzi cu totul altceva de ce am auzit și am văzut până atunci. Este clar ca în prezent amplificatoarele de cea mai buna calitate sunt cu tuburi electronice (si transformatorul de inpedanta e fabricat manual cu lita de argint). Adevărat ca asa cum nici SACD (Super Audio CD) și HDCD (High Definition Compatible Digital) nu sunt prea răspândite nici aceste aparate nu sunt mai ales din cauza prețului lor f. mare. Despre amplificatoarele cu tuburi găsiți la http://www.vacuumtube.com/vacuum.htm, si la http://www.worldtubeaudio.com/direct...tegorie_91.htm,. Cred ca despre acesta tema sar putea scrie f. mult. Daca are cineva posibilitatea de a asculta aceeasi muzica cu amplificator cu tranzistori și cu tuburi va auzi diferența (numai amplificatorul sa fie schimbat din sistem).

Sarbatori fericite!

Implicit

De asta mufele sculelor de calitate sunt suflate cu aur.

Implicit

Asupra calitatii de redare a aparaturii electrice nu, insa nu acesta trebuie sa fie un criteriu de diferentiere.
    Dupa parerea mea, un criteriu suficient de diferentiere il reprezinta siguranta acestor echipamentelor. Pentru a evita incendiile si pericolele de electrocutare este necesara inlocuirea vechii instalatii de aluminiu cu cea de cupru.

Pagina 2 din 2 PrimaPrima 12

Discutii similare

1. Imbinare Cupru si Otel
    By MBM in forum Instalatii sanitare, retele de alimentare cu apa si canalizare
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 02.07.2011, 15:43
  2. Probleme conectare si/sau utilizare
    By radu_cracu in forum FORUM ADMINISTRATIV
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 07.04.2006, 01:02
  3. Axis sau FEAT?
    By Florin24 in forum Software proiectare (CAD) si adiacente
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 02.06.2005, 17:54

Bookmarks

Permisiuni Publicare