Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 15
    Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Cupru sau aluminiu ?

Multi iubitori de muzica sustin, ca au auzul atit de sensibil, incit pot deosebi , dupa calitatea redarii , daca aparatura este conectata la o retea cu conductori de cupru, sau de aluminiu.Ei sustin ,ca la instalatii cu conductori de aluminiu , redarea este de calitate inferoiara, fata de instalatii cu conductori de cupru.Are influenta conductorul de alimentare cu en. electrica asupra calitatii de redare al aparaturii electronice?

Incepator CATALIN MUNTEANU's Avatar
    Data inscrierii
    11.2008

Implicit

Citat Scris Initial de Misi VEzi Mesaj
    Multi iubitori de muzica sustin, ca au auzul atit de sensibil, incit pot deosebi , dupa calitatea redarii , daca aparatura este conectata la o retea cu conductori de cupru, sau de aluminiu.Ei sustin ,ca la instalatii cu conductori de aluminiu , redarea este de calitate inferoiara, fata de instalatii cu conductori de cupru.Are influenta conductorul de alimentare cu en. electrica asupra calitatii de redare al aparaturii electronice?
    Eu nu cred ca are influenta conductorul. Oricum la instalatiile de aluminiu s-au folosit sectiuni mai mari de cablu.

Data inscrierii
    10.2008

Implicit Cupru sau aluminiu?

Cred ca nu de sectiune e vorba, ci de faptul ca in cazul aluminiului pot apare rezistente de contact mult mai mari decit la cupru,precum si coroziuni, etc. Mi se pare exagerat ca sa influenteze calitatea muzicii.Dar totusi foarte multi sustin ca pot deosebi - dupa calitatea redarii muzicii, daca instalatia este cu cupru sau cu aluminiu.Astept si parerea iubitorilor de muzica.

Data inscrierii
    10.2008

Implicit Cupru sau aluminiu

Oare ar avea influenta cimpul magnetic al conductoarelor, din instalatie asupra calitatii de redare? Si, fiind diferenta,intre cimpul magnetic al conductorului de cupru, fata de cel al aluminiului, sa fie < sesizabila > diferenta ?

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    06.2006

Implicit

e posibil sa apara o "taiere" la inalte cu Al. Prima oara cand aud de asta )

As face un test si cu ceva conductori de Fe :d oare pe aia cu ce-i aseamana?

Data inscrierii
    10.2008

Implicit Cupru sau aluminiu

Oare ar putea sa - si permita cineva o experienta cu conductoare de Fe? Chiar daca da,ar fi nevoie si de << urechi capabili de a deosebi eventualele diferente >> .Se ofrea cineva cu auzul bun?
    Daca rezultatul ar fi comfirmativ, ar fi un motiv in plus in favoarea cuprului, la instalatiile electrice, in special al salilor de auditii muzicale .

Implicit

De cand lucrez in domeniul electricitatii nu am auzit o aberatie mai mare!!!!!!

Incepator Anutza's Avatar
    Data inscrierii
    04.2009

Implicit

Adevarul este ca si mie mi se pare destul de stupid. Dar poate au puteri supranaturale. ;D

Data inscrierii
    10.2008

Implicit

Citat Scris Initial de StefanescuElectric VEzi Mesaj
    De cand lucrez in domeniul electricitatii nu am auzit o aberatie mai mare!!!!!!

Problema e mai de graba de domeniul muzicii , cred ca a fost plasat gersit ( nu de mine ) in domeniul electricitatii .Dar e bine si aici.Daca nu ai auzit asemenea afirmatii, nu inseamna ca ar fi aberatii, precum si constructia , complexitatea , si mai ales pretul (de cateva sute Eu ) pentru un banal cablu de racord la retea, al unui amplificator Hi Fi tot nu e aberatie, chiar daca nu ai auzit de ele,o fi avand motive de -l fac atat de sofisticat , producatorii. Aparatura de sonorizare, produsa de firme de renume in domeniu, e de o complexitate ( si implicit, de un pret pe masura ) ce depaseste imaginatia celor care nu au avut ocazia,de a vedea, de a asculta asa ceva....Si totusi exista,nu sunt aberatii ....

Lightbulb

Original mitul asta urban se referea la eventuala diferenta de tonalitate muzicala care ar putea fi perceputa de auzul uman in cazul aparatelor muzicale pe baza de tuburi cu vid sau al celor digitale si se baza pe faptul ca la cele digitale descompun sunetul in cod masina si il redau ca o succesiune de sunele pe cand cele cu tuburi redau sunetul complet ,nefragmentat.Dupa parerea mea este un mombo-jombo al nostalgicilor anilor 60-70 care-si formuleaza parerea pe baza comparatiei cu aparate digitale de slaba performanta si care in nostalgia lor uita de calitatea net inferioara a difuzoarelor disponibile la vremea respectiva.Pentru ei producatorii consacrati au la ora actuala solutii de aparate muzicale digitale cu tuburi cu vid pe etajele de amplificare.
    P.S. Acest mit a mai fost difuzat si in forma 'tuburi cu vid vs. tranzistoare' la vremea cand acestea din urma erau o noutate.

Dupa cum vezi Misi ,am auzit cate ceva.

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii similare

1. Imbinare Cupru si Otel
    By MBM in forum Instalatii sanitare, retele de alimentare cu apa si canalizare
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 02.07.2011, 16:43
  2. Probleme conectare si/sau utilizare
    By radu_cracu in forum FORUM ADMINISTRATIV
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 07.04.2006, 02:02
  3. Axis sau FEAT?
    By Florin24 in forum Software proiectare (CAD) si adiacente
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 02.06.2005, 18:54

Bookmarks

Permisiuni Publicare