Rezultate 1 la 7 din 7
    Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit Alinierea stilpilor la o cale de rulare macara

Cum se pot alinia stilpii unei cai de rulare ptr o macara pod rulant?
    Verticalitatea.inaltimea, si coliniaritatea,capetelor superioare,inainte de
    montarea grinzilor, constructie metalica ,profile de otel,sudate, fixate in fundatie de beton,cu suruburi de fundatie?
    Date : inaltime : 4 m ,
    deschidere : 7,5 m
    dist intre stilpi : 6 m
    total 7 perechi stilpi
    Editat de Misi pe 09.10.2009 la 18:07.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

intai de toate trebuie materializate si trasate punctele viitoarelor fundatii(ax fundatie).
    cel mai comod se poate face cu o statie totala sau un teodolit....trasarea e bine de materializat cu niste tarusi ....vrei toate operatiunile in amanunt ? lucrezi dupa un proiect,sau macar stii ce deschidere trebuie sa ai intre stilpi ?
    te intreb,ptr. ca grinzile si stilpii, le ai calculate(banuiesc) ?

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

scuze acu' am vazut ca dai deschiderile.

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

daca nu ai aparat de precizie,nu-i bai,poti alinia stilpii la sfoara,dupa ce in prealabil ai fixat axul gropilor.distantele orizontale le masori cu ruleta,verticalitatea o faci la fir cu plumb si e bine sa faci verificarea cu o cumpana....totusi cel mai precis se masoara cu aparat optic.

Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit

Buna seara, si msi, Caldut,
    Am vazut firma care se pretinde seioasa, si planta stilpii de medie tensiune,tinind unul un bat, de un capat, si altul obsevind verticlitatea stilpului,fata de bat .....
    Pentru firul cu plumb, am prevazut o gaura de 5 mm pe centrul placii superioare,si un semn (chirner) in centrul placii de baza, asta fata de cele de mai sus este,mai acceptabil.
    Trasarea pe sol e al benficiarului, intelegerea fiind ,ce e sub cota 0,00 ,executa el, are proiect.
    In lloc de sfara, ma gindesc la o jucarie, ce se gasea pe piata, acea mica lanterna cu laser,asta avind la 36 m inca un spot acceptabil.am sa pun un fel de tinta, in timpul pozitionariii, pe virful stilpului, in prealabil fac bineinteles,pozitionarea capetelor caii de rulare.
    Ce parere ai, va fi suficienta precizia?La terminare, chem echipa topo, dar nu vreau sa-i platesc de 2 ori...

Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

pai,pichetarea (materializarea punctelor prin jaloane) e suficient s-o faci cu ruleta si verticalitatea sa o verifici cu o cumpana cu doua nivele,una vert. si una orizontala(nivela=capsula cu lichid si bula de aer).ce nu inteleg eu:chemi echipa topo dupa fixarea in fundatie a stilpilor ? daca la aparat iti vor iesi erori mai mari decit tolerantele ,cum le vei corecta ? eu zic ca,dupa ce pichetezi ,faci gropile,bagi stilpii in pamant la cota,fara sa torni beton(ii fixezi provizoriu cu contrafise,ceva) si atunci ar fi momentul sa chemi topometristul ptr. verificari.in functie de masuratorile lui faci micile corectii ce se impun(daca e cazul).intrucit terenul natural nu este un plan orizontal,vei avea un pic de munca,ptr. ca capetele superioare ale stilpilor vor trebui sa fie intr-un plan perfect orizontal....iti amintesc ca,orice abatere induce eforturi in structura ulterior
    ptr. un nivel corect,iti recomand sa iei un meserias care stie sa lucreze cu furtunul de nivel(un banal furtun transparent,cu apa,foloseste pp.vaselor comunicante).

Data inscrierii
    01.10.2008

Implicit

O precizare , caldut, si in expunerea problemei apare,stilpii nu se fixeaza in fundatie, se fixeaza cu suruburi de fundatie,la cota 0,00 beneficiarul vrea sa poata muta instaltia, la nevoie.
    Trebuie sa le pozitionez in limita admisa,ptr ca altfel platesc 2 masuratori topo,am nevoie de buletin topo cu poz finala , ptr doc ISCIR
    Prefer sa dau mai mare atentie la pozitionare si sa chem echipa topo numai la final.
    Multumesc ft mult ptr cele relatate

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •