Rezultate 1 la 3 din 3

Discutie: Ambutisare ??

Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Ambutisare ??

Daca,consideram o grinda, teoretic ,fara o grosime semnificativa,suspendata orizontal cu articulatie,la ambele capete, care este incarcata cu o sarcina uniform distribuita,pe toata lungimea,la o anumita valoare a sarcinii , grinda se deformeaza.defomrea este de forma parabolica.
    Daca ridicam axa mediana , si executam o rotire a grinzii, (deformata ) gasim
    o calota parabolica .
    Trecind la practica, o tabla de grosime si compozitie omogena, fixata pe un contur circular, si incarcata cu o sarcina uniform distribuita pe toata suprafata, la o anumita valoare a sarcinii , se va deformaa remanent, obtinind o oglinda parabolica.
    Pe o piesa de forma inelara, cu sectiune dreptunghiulara,se pot fixa 2 coli de tabla,etansat,, si prin racord, introducem un fluid , al carui presiune se va ridica pina la obtinerea formei de parabola dorita.
    Metoda pate fi utilizat la orce dimensiune,fara a mai fi nevoie de matrita, poanson, etc,limita de diametru fiind doar marimea colii.
    In conditii de < bucatarie ..> la tabla de aluminiu de 1 mm, si diametru de 1 m,suflind cu gura, am obtinut o deformare vizibila.
    M-ar interesa rezultatele la diametre mari, si utilitatea metodei.Astept pareri privind utilitatea, si eficienta metodei propuse

Incepator astoncom's Avatar
    Data inscrierii
    07.2009

Implicit

Din pacate nu mai stiu, desi spre rusinea mea am terminat TCM-ul, dar iti recomand o persoana: ing. Sindila Gheorghe. A fost proful meu de Prelucrari prin Deformare plastica la rece - http://www.imst.pub.ro/conducere.html si ii poti da un mail pe sindila@yahoo.com . E tatal prelucrarilor la rece Cred ca-ti va raspunde ca este un om de treaba.

Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit

L-am cautat - cu un e-mail - pe Dl prof.ing. SINDILA, dar nu am primit nici un raspuns...Poate trebuia sa mai insist.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •