Rezultate 1 la 6 din 6
    meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit Cum sa ne construim singuri o casa?

Un articol foarte interesant, scris de robmih pentru prohabitat.ro:

Firma sau regie proprie - dilema mereu in actualitate !

Sunt unul dintre cei care considera ca mediul de afaceri din Romania este la stadiul de haiducie feroce. La noi casele sunt inca la preturi prohibitive si la calitati de lumea a 3-a. Deja ma gandesc cu groaza ce ar fi in cazul unui cutremur ca in China. cel mai mult mi-ar fi frica de cladirile "imbulinate" dar si de ansamblurile noi care sunt facute intr-o goana turbata dupa profit.

Ei bine, personal nu am avut banii pentru o casa noua, asa ca am ales solutia "contra sistemului" - regia proprie. Din fire sunt un tip tehnic, dar nu excesiv - a nu am nici un neamt in familie ! Asa ca a trebuit sa o iau de la zero !

Cum? Ei bine, in primul rand, am trecut peste toate complexele care te invata societatea. Adica am trecut de la bunca de birou, din fata calculatorului la munca fizica, cu ciocanul si mistria in mana; de la mainile de pianist si manichiura de oras - la bataturi in palma si degete zdrelite de fiare. Nu pot spune ca a fost tocmai usor. De la configurat calculatoare, web site-uri (amatorism) sau alte minuni am migrat brusc la balamucul uni santier.

Pentru inceput mi-am pus problema unor calificari. Mi-am spus ca o sa vina vremea cand as fi intrebat daca macar am habar de ceea ce fac, mai ales ca de calitatea muncii in constructii pot depinde la un moment dat chiar vieti.

Am gasit un loc de scolarizare si reconversie profesionala - si m-am inscris la un curs de dulgherie. Si asa de tare m-am prins problema, ca dupa vreo 8 luni eram calificat in 4 domenii, cu certificate de calificare recunoscute international, emise de Ministerul Muncii & Ministerul Educatiei. Asa am ajuns dulgher, fierar-betonist, vopsitor, tencuitor, parchetar, etc ( fiecare certificat avand 2-3 meserii)

Dupa ce am avut toate astea am inceput sa imi creionez propria-mi casa. Din start mi-am pus problema de suprafata necesara si modul ei de aranjare. Primul lucru asupra caruia am convenit a fost dispunerea pe verticala. Asa am ajuns la concluzia ca pentru a avea o gradina de care sa ma pot bucura de ea atat eu cat si intreaga familie, cel mai indicat lucru ar fi sa ocup cat mai putin teren. In concluzie: parter + mansarda ! De ce mansarda si nu etaj? Pentru ca nu se justifica un pod mare, iar personal nu am probleme cu tavanele inclinate. Si pe de alta parte, e mai ieftin ! Sunt nascut si crescut la curte, in Bucuresti, dar poluarea fonica si nu numai, deja mi-a macinat linistea. Din experienta stiu ca daca ai spatiu - ai tendinte de a-l umple cu tot felul de lucruri. Daca nu ai, nu ai ce sa umplii - deci spatiul excedentar de depozitare se poate intoarce ca un bumerang impotriva ta.

Mi-am spus ca imi voi face un minim necesar de spatiu: cate un dormitor ptr copii - 2 la numar preconizati - si unul matrimonial; living in jur de 30-35 mp, o bucatarie nici mare - nici mica, toate astea sa se incadreze in 80 mp. Pentru ca nu sunt un fan al arhitecturii romanesti - care dupa opinia mea nu are nici o legatura cu realitatile - mi-am ales un proiect de pe un site american. Nu sunt snob, dar stiu din experienta ca acolo totul este gandit pana la ultimile detalii. Si am sa ma si explic: majoritatea proiectelor de pe site-urile straine nu au balcoane. De ce? Pentru ca balconul este un spatiu inutil pentru o casa pe pamant. Este sursa de acumulare a prafului, a ploii, a zapezii, a mizeriilor de la pasari, etc. Nimeni nu o sa bea o cafea pe balcon - asta fiind marea si unica justificare a multora - atunci cand ai langa tine o terasa frumoasa, cu o bolta de vita-de-vie generoasa.

Proiectul meu avea 5 colturi - una din laturi fiind mai lunga - asta insemnand in practica 10 stalpi de rezistenta. Un amic - ce si-a construit si el langa mine - mi-a spus ca el este pretentios si face un proiect romanesc - cu balcoane, etc. Rezultatul? La o diferenta totala de 2 mp ( 177 mp eu - 179 mp el) eu am avut 10 stalpi de sustinere, el a avut nici mai mult nici mai putin decat 20.

Sunt fan case de lemn, dar pentru ca finantarea venea de la parinti, a avut loc o negociere dura si s-a ajuns la o solutie de compromis: parterul caramida, mansarda lemn.

Am lucrat case de lemn inainte de proiectul meu, dar pe caramida, betoane nu prea aveam indemanare.

De la inceput mi-am spus: nu ma joc cu viata mea. Asa ca am facut un proiect cu un arhitect, l-am autorizat si m-am apucat de treaba. Primele probleme: fasonarea fierului. Ca sa nu mai pierd timpul - l-am cumparat direct fasonat - etrierii - urmand ca grinzile si stalpii sa ii asamblez la fata locului. Diferenta de cost? vreo 15-20% la vremea respectiva. La capitolul asta pot spune ca am fost mai catolic decat Papa, in sensul ca nu m-am zgarcit deloc. Acolo unde aveam, de exemplu, cota de 800 mm "mustati" iar restul de bara mai era inca 200-300 mm, nu il mai taiam, il lasam acolo. Nu ar fi insemnat decat efort de taiere, caci nu prea aveam ce face cu acele resturi.

Betonul Nu am avut buget pentru beton de CIFA, asa ca mi-am luat o betoniera de 190L si dupa o reteta a producatorului de ciment - gasiti reteta pe site-uri sau chiar pe sac - am produs singur betonul. Agregatele ( pietrisul, nisipul, margaritarul) l-am depozitat separat - in functie de granulatie, astfel ca am facut compozitia betonului ca la carte. Am rezistat eroic la toate ispitele cunostiintelor - "lasa ma, ca merge si mai putin ciment !" si am consumat 300 saci de ciment la cca 38 mc de beton.

Cea mai dificila etapa pentru mine a fost termosistemul. Dar nu constituirea lui in sine, ci aranjarea suportului in asa fel incat sa rezulte o suprafata dreapta la finisare. Peste caramida a trebuit sa dau o tencuiala - cu tenco - pentru o uniformizare a suprafetelor. Ei bine - m-a daramat! Nu aveam practica deloc cu manuirea canciocului. O sa radeti - in copilarie am facut 6 ani vioara - mana stanga este mai antrenata - dar canciocul il tineam cu dreapta !!! Asa ca dupa vreo saptamana de transpiratie, vorbe de "duh" printre dinti si multa rabdare am ajuns sa fac o treaba cat de cat buna. Adevarata multumire a venit atunci cand am pus polistirenul pe perete si a venit - ca "turnat". De mult nu ma mai simtisem asa de reconfortant!

In rest? Multa transpiratie, indarjire, incapatanare si auto-incurajari ca "o sa iasa totul bine !"

Nu am facut rabat de la calitate, atat a manoperei cat si a materialelor. Nu am incercat sa fac economii pe pielea mea. Nu se justifica !.

Inca de la inceput am luat agremente tehnice de la toate materialele folosite, pe care le-am citit din scoarta-n - scoarta ! Putini stiu de exemplu ca producatorii de polistiren recomanda tencuirea acestuia la maxim 21 de zile de la punerea lui pe perete - in caz contrar, (peste 21 de zile) se recomanda ca inainte de tencuire sa se frece cu smirghel, perie de sarma, etc pentru inlaturarea stratului superficial de material care este afectat de razele UltraViolete. Din cauza asta, atunci cand s-a pus problema intreruperii lucrarilor pe motiv de iarna, am insistat sa tencuiesc polistirenul de la mansarda (vezi foto). Daca nu se executa aceasta operatie sunt sanse de desprindere a tencuielii de pe perete, acel strat superficial fiind "mort", nu mai asigura aderenta la restul materialului. Toate astea evident se produc in timp. Dar aratati-mi si mie unul care face asta ! Si mai putin stiu ca placile de OSB *nu* se pun in opera lipite una de alta, fara nici un luft. Lufturile nu sunt egale, ci au dimensiuni diferite in functie de grosimea placii si de axa. Daca vedeti un asemenea montaj (fara luft), luati o coada de ciocan si dati-i-o in cap aluia de incearca sa va convinga de contrariu.

Cam asta a fost experienta mea in regie proprie !

Si pentru ca nu am avut bani sa termin casa....am vandut-o la rosu! Si acum, o iau de la capat ! si tot impotriva sistemului ! de data asta sper sa reusesc !

Pentru cei ca mine - am facut in zilele friguroase de iarna un site www.regieproprie.ro - unde o iau de la inceputuri...pana mai spre zilele noastre. Cu poze de cartiere din Canada si USA, unde am avut ocazia sa ajung - dintr-o pura intamplare ! Dar si cu exemple de case sociale din Bucovina.

In masura in care sunteti pe aceeasi cale cu mine - nu ezitati sa stam de vorba !

Toate bune !

Robert MIHAI

Text publicat integral cu acordul autorului.
    Editat de Alex pe 03.06.2008 la 22:34.
    uninvolved

Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Implicit

Foarte interesant articolul? Niste poze unde gasesc si eu?

Incepator robmih's Avatar
    Data inscrierii
    16.03.2006

Implicit

Poti gasi detalii la
    http://www.regieproprie.ro/aspecte%2...20combinat.htm

Toate bune !

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

jos palaria,un articol frumos....iti admir tenacitatea.si chiar ai facut singur tot ce e in pozele alea ?
    ingrijit lucrat,beton fara segregari,carcase bine asezate in noduri....frumos.

Incepator robmih's Avatar
    Data inscrierii
    16.03.2006

Implicit

Salutare Anul asta am mai facut un proiect: http://picasaweb.google.com/robmih/TamasiCorbeanca# este vorba de un proiect cu suprafata mica 86 mp la sol, dar este structurat pe 3 nivele - demisol, parter si mansarda in total 256 mp ( cam 3 apartamente de 3 camere). A fost ptr prima data cand am turnat placa peste un etaj. Ptr mine a fost destul de greu... si ptr ca totul sa fie un adevarat cosmar - am avut 2 placi in acest proiect ! Daca aveti intrebari..... puneti-le ! Toate bune !

Incepator sulumorp's Avatar
    Data inscrierii
    10.05.2016

Implicit Fier beton fasonat

Va salut!
    Pentru constructia unei case cu parter la care se adauga si mansarda, care are 18 stalpii verticali , mestereul meu a folosit fier beton fasonat care are 10 striatii cu etrieri de 8 ,ce parere aveti e ok ? Am parterul ridicat din caramida porotherm cuplaca armata care are fier de 8 si de 10, iar pentru fundatie am ales sa fac 90 cm in pamant si circa 50-60 deasupra avand 6 fire longitudinal care are 10 si 12, eteri de 8.
    Nu stiu cam ce fier beton ar fi ok sa folosesc la stalpi la laca dar si la fundatie .
    Vad cate ceva pe unele site-uri si forumuri cumar fi http://presto.ro/ si http://www.constam.ro/ darnu stiu daca e ok sa cer acolo info si materiale.
    Ma puteti ajuta cu recomandari?
    Editat de sulumorp pe 12.05.2016 la 11:59.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •