Rezultate 1 la 4 din 4
    Incepator pepe's Avatar
    Data inscrierii
    05.2008

Implicit Calorifere: Tur - Retur

Am apartamentul in faza de receptie, dar inca nu-mi este clar daca sunt sau nu sunt bine montate caloriferele. Incalzirea este cu centrala de apartament pe gaz, caloriferele sunt cu celule de otel acoperite de ceva tabla alba care prezinta niste cute.

Celulele nu sunt legate in spirala. Lungimea caloriferelor este mai mare de 1 m. Cei care le-au montat au legat si turul si returul in partea de jos. Am auzit cateva pareri cum ca la caloriferele in care apa nu circula in spirala, acest mod de legare are un randament mai mic cu ~ 25% fata de cele legate in diagonala.

Deja cativa vecini au cerut constructorului sa le monteze turul in partea de sus, spunand ca astfel (in diagonala) se asigura o circulatie mai buna a agentului termic.

Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs. in aceasta problema.

Multumesc.

Friendly Advisor vlad's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Implicit

Radiatoarele din otel tip "panou" se impart in 2 categorii mari:
    - cele cu legaturi "pe jos";
    - cele normale la care se pot face lagaturile pe oricare parte (adica au din fabrica 4 racorduri stanga, dreapata, sus si jos);
    Radiatoarele cu legaturile "pe jos" (prin partea inferioara a radiatorului) sunt special prevazute cu conducte prin interiorul corpului radiatorului astfel incat circuitul apei sa fie pe diagonala (turul intra in convectoare in partea de sus si pleaca prin partea de jos), aceste conducte sunt racordate in principiu prin partea dreapta jos si au un ventil pentru montarea capului termostatic in partea dreapta sus.
    La acest tip de radiatoare se monteaza robineti tip H in care intra direct turul si returul de la centrala, capul termostatic fiind montat separat de robineti dupa cum am precizat mai sus.
    La radiatoarele normale toate racordurile sunt laterale (in numar de 4) si puteti avea robinet cu cap termostatic pe un racord, robinet cu reglaj pe retur si pe celelalte doua racorduri pot fi montate, un dop si un aerisitor manual sau automat.

In concluzie, daca nu sunt radiatoare cu legaturile "pe jos" cel mai bine il obligati pe constructor sa realizeze lagaturile pe diagonala, cu turul sus si returul jos.

Cu placere!!

Friendly Advisor vlad's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Implicit

http://purmo.com/ro/products/198.htm - exemplu de radiatoare cu racordare "pe jos"

Incepator pepe's Avatar
    Data inscrierii
    05.2008

Implicit

Citat Scris Initial de vlad VEzi Mesaj
    In concluzie, daca nu sunt radiatoare cu legaturile "pe jos" cel mai bine il obligati pe constructor sa realizeze lagaturile pe diagonala, cu turul sus si returul jos.
    Sunt radiatoare cu patru racorduri, asadar voi urma sfatul dvs. si voi solicita prelungirea turului pentru a-l racorda in partea de sus.

Va multumesc pentru ajutorul prompt si competent.

Discutii similare

1. Inlocuire calorifere
    By Alex in forum Sisteme de incalzire cu radiatoare, ventiloconvectoare, aeroterme
    Raspunsuri: 7
    Ultimul Mesaj: 10.11.2012, 20:26

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •