Rezultate 1 la 4 din 4

Discutie: Instalare Boiler

Incepator alexandrulup's Avatar
    Data inscrierii
    27.08.2007

Implicit Instalare Boiler

Salut.
    Am cumparat si eu un boiler Ariston de 80L.
    Pana aici toate frumoase, dar dupa montarea lui de catre niste instalatori, am avut surpriza s avad ca pe robinetul de apa calda, apa vine foarte foarte incet (aproape ca se picura). ???

Recunosc ca presiunea mea la apa rece nu e ca la o fantana arteziana, dar nu ar trebui ca presiunea de la apa calda, cand iese din boiler sa fie aproximativ egala cu presiunea apei reci?

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

Implicit Răspuns: Instalare Boiler

ba da... asa ar trebuii sa fie. ce fel te tevi au folosit bajetii la montaj?

Incepator alexandrulup's Avatar
    Data inscrierii
    27.08.2007

Au folosit PPR de 20.

Dar aseara dupa un scandal monstru cu sotia, am taiat eu tevile, am folosit masina de lipit, pe care o lasasera la mine, si dupa ce am scos filtru, si am montat totul la loc, am avut surpriza sa observ ca merge super cool.

Cand am suflat in acel filtru sau supapa ce mama ei este, am observat ca eu suflam ca intr-o duza de gase. Adica puteam sa o pun la fantana arteziana si o terminam.

Acum, intrebare este ce se intampla dac las boilerul fara cel filtru?
    Sau eventual de unde iau unu pentru boiler. Cei de la ariston au zis ca nu se poate sa aive ceve filtru. Eu sper sa treaca pe la mine si sa ii pun sa sufle ei, sau sa il monteze.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

filtrul acela are un rol multiplu. Clapeta de sens, ca sa nu-ti ajunga apa calda in instalatia de apa rece (prin incalzire apa isi mareste volumul si daca nu consumi ac, ea se "intoarce" pe tevi), supapa de suprapresiune, ai, surplusul de apa sa iasa din boiler si cum ai observat filtru. La PPR, daca baietii incalzesc prea mult timp teaza si piesa cu care se face sudura, se ajunge la o "gatuire" a instalatiei. E dificil sa-ti dai seama unde anume apre "gatuirea", deoarece practic oricare sudura poate fi gresita.

Bine ca-i filtru, atunci;P

Discutii similare

1. boiler mixt ariston
    De radu_cracu in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 20.05.2007, 21:43

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele