Rezultate 1 la 8 din 8

Implicit ct de zona,ct de bloc/scara sau de apartament?

Desi pare un pic cam iesit din comun, vreau sa supun la discutii modelul vechi de incalzire, unul mai nou si unul la "moda". Daca se poate as vrea ca discutia sa se poarte pe marginea catorva subiecte, si anume: costuri de realizare, de intretinere-exploatare, randamente si fiabilitate.

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit ct de zona,ct de bloc/scara sau de apartament?

Radu , mai acum vreo 3 ani la o conferinta internationala pe teme de inst termice , organizat de ISPE Buc. , cei din vestul Europei au venit cu o directiva , Romania nefiind pe atunci in UE...Nu mai stiu ce nr avea directiva respectiva , am citit dar i-am uitat numarul...Ea spunea ca se va incuraja sistemele de incalzire centralizata(CET-urile) si nicidecum centralele termice murale...Scria acolo si despre modernizarea sistemelor actuale de incalzire centralizata , etc...Sincer , mie sistemele de termoficare imi par rentabile , dar nu asa cum este la noi , anarhic...Eu sunt la ideea , "cat consum , atat sa platesc"...Cam greu de realizat lucrul asta
    Last edited by Alex; 19.05.2008 at 21:34.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de radu_cracu VEzi Mesaj
    Desi pare un pic cam iesit din comun, vreau sa supun la discutii modelul vechi de incalzire, unul mai nou si unul la "moda". Daca se poate as vrea ca discutia sa se poarte pe marginea catorva subiecte, si anume: costuri de realizare, de intretinere-exploatare, randamente si fiabilitate.
    desi cel mai mult imi plac muralele,totusi cred ca cel mai economic ramane sistemul centralizat,dar ceea ce este la noi in RO.in iarna care a trecut un ap. cu trei camere,70 mp,s-a platit 220 lei factura pe ianuarie,caldura mai mult decit ti-ai dori,apa calda la discretie.ramane inconvenientul,perioadei de revizie cazan si instalatie.se poate folosi ptr. ac. perioada un boiler electric,spre exemplu.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    06.2006

Implicit

da, si eu cochetez cu ideea de sistem centralizat. Dar el trebuie sa fie total diferit fara de ce avem noi acum. Si anume: sa ne putem regla cantatea de caldura si sisteme de masura a caldurii pt fiecare apartament

Data inscrierii
    09.2007

Implicit

am vrut sa zic,ca nu ceea ce e la noi,....viteza,ce sa-i faci ?sint si repartitoare performante,nu-i problema,ma gindesc la salbatecii cu care dam nas in nas zi de zi pe casa scarii.....care se tiganesc la un leu.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    06.2006

Implicit

nu ma refeream la repartitoare. fiecare apartament cu un contoar de Q, asta inseaman bineintales fara jdee coloane. Adica o coloana mare si din ea fiecare isi trage cu o pompa exact cata caldura are nevoie. separate si termic si hidraulic.
    Bineinteles ca vor apare "meseriasi" care-si inchid caldura de tot ca deh, sa nu consume => vecinii platesc mai mult

Data inscrierii
    09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de itiberiu VEzi Mesaj
    nu ma refeream la repartitoare. fiecare apartament cu un contoar de Q, asta inseaman bineintales fara jdee coloane. Adica o coloana mare si din ea fiecare isi trage cu o pompa exact cata caldura are nevoie. separate si termic si hidraulic.
    Bineinteles ca vor apare "meseriasi" care-si inchid caldura de tot ca deh, sa nu consume => vecinii platesc mai mult
    sint repartitoarele de la Baxi...Luna Sat,exact cam ce vrei tu.

Incepator Relu's Avatar
    Data inscrierii
    02.2007

Implicit

Optez pentru co sau tri-generare...evident cetralizat
    Electric - cald / frig....insa atata timp cat inca se vand bine gazul...si combustibilii lichizi...nu are nimeni interesul de ati vinde gazul o singura data pentru toate cele trei energii...
    In ceea ce privesc costurile de investitie...si cele de intretinere...sunt ceva mai ridicate...insa costurile de exploatare (ma refer la rentabiliate) sunt pe departe cu mult mai bune decat la instalatiile conventionale....depasindu-le doar instalatiile ce folosesc surse de energie neconventionala (aici imi permit sa fac o mica paranteza...este strigator la cer faptul ca toata lumea striga in gura mare despre incalzirea globala...despre poluare...si in acelasi timp o instalatie nepoluanta cu surse energetice neconventionale este de pana la 3 ori mai scumpa decat o instalatie clasica...poluanta...)
    Revenind la sistemele de tri-generare, ca fiabilitate sunt ok iar ca randament...in ansamblu...este in top.

In ceea ce privesc "beneficiarii" sistemelor centralizate...ce sa spun...oameni si oameni...unii o fac din nevoie ( neputinta) si sunt de inteles...iar altii pur si simplu ca pot si isi permit...ma refer la faptul de a iti opri caldura pentru ca oricum "primesti" de la altii...
    Eu am incercat sa privesc si din punctul lor de vedere motivul pentru care fac acest lucru...si am ajuns la urmatorul raspuns...
    Daca aveau casa lor...stateau la ce temperatura vroiau...si mi se pare normal ca atunci cand pleci de acasa sa setezi o temperatura mai mica in casa...La fel ma gandesc si la cei ce "transmit caldura" de la ei catre apartamentele celorlalti...daca ar fi avut casa...ar fi izolato catre exterior...sa izoleze si apartamentul...si au rezolvat problema...Sunt de principiu ca trebuie sa iti iei singur masuri...nu sa astepti de la vecinul (a nu se intelege ca "tin cu ursu")...Am locuit 24 de ani la bloc...si stiu ca problema "bunilor vecini" a fost si va fi una generala...ca e vorba de caldura sau de cu totul altceva...
    O zi buna

Discutii similare

1. Soluţii de amenajare modernă pentru un apartament cu două camere
    By eco in forum Finisaje si amenajari interioare
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 15.05.2007, 14:34
  2. Probleme conectare si/sau utilizare
    By radu_cracu in forum FORUM ADMINISTRATIV
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 07.04.2006, 01:02
  3. Axis sau FEAT?
    By Florin24 in forum Software proiectare (CAD) si adiacente