Rezultate 1 la 6 din 6
    Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Implicit In memoriam Raluca Stroescu - munca nu omoara pe nimeni?!

Sper sa ne revenim; sa nu ne mai consideram scalvii unor "zei" in costum. Noi ne platim salariile, prin munca pe care o depunem. Societatea noastra este bolnava si saraca. In Bucuresti se simte cel mai bine acest lucru - sistemul este debalansat de oferta naucitoare de mana de lucru (atat locala cat si din provincie). Presiunea exercitata de piata fortei de munca si a conceptiei anagajatorului ca oricine poate fi inlocuit oricand este naucitoare si indobitocitare pentru anagajatul mediu... Cei care au credite la banci simt aceasta tensiune cel mai bine.

In memoria Ralucai, as vrea sa constientizam cu totii ca nu munca e viata noastra! Sa-ti fie tarana usoara, Raluca, dar e pacat ca doar asa ai reusit sa-ti iei concediu...
    Vreau sa nu fiu gresit inteleasa, nu sunt ironica si nu fac glume.

Redau mai jos un lant de mesaje primit pe mail. Primul din lista este chiar al Ralucai catre o prietena. Cititi si ginditi:

-----Original Message-----
    From: stroescu maria [mailto:raluca.stroescu@accamail.com]
    Sent: Wednesday, April 05, 2006 5:58 PM
    To: roxana.coman@------------.ro
    Subject: Re: RE: buna

daaaaaaaaaa, ma intereseaza orice, aici e super naspa,au tot plecat
    oameni, nu mai avem manageri decat 3, coordonez mai multe echipe
    in acelasi timp, in unele echipe nu am seniori clientii ma cauta
    telefonul suna non stop noaptea fac OMF-uri si IFRS-uri, inclusiv
    samabata si duminica ..... oricum nu iti poti imagina..... acum sunt
    la combinat la targoviste. oamenii termina programul la ora 3 cu
    cine dracu sa discuti nu mai am conexiune la reteaua EY, trebuie
    sa ma ocup de totul pentru alte 2 echipe de ale mele care pleaca
    duminica searasaptamana viitoare o sa fiu in mai multe locuri in
    acelasi timp nu mai vreau

ps nu mai imi merge nici telefonul pt ca l-am scapat pe jos si nu am
    avut cand sa-l repar....nu mai vreau....vreau orice serviciu numai sa
    plec de aici...nu am mai dormit de nu stiu cate sapt....maxim 5 ore pe
    noapte inclusiv samabata si duminica.....poti sa ma recomanzi oriunde
    ca o sa ma descurc....mai greu ca aici nu exista.
    saptamana viitoare intru in lumea vagoanelor si a vapoarelor

te pup si mai vorbim
    ps sa-ti trimit un cv?

Subject: FW: RE: buna - UNUL DINTRE E-MAILURILE DE LA RALU IN CARE NU MAI PUTEA, ASTA ACUM UN AN DE ZILE!!!
    Importance: High

Un e-mail mai vechi in care era tare obosita, dar cand a avut oferta buna de
    la Siemens, nu am reusit sa o conving sa se mute - am tot vorbit 2-3 zile ,
    asta pentru ca cei de la EY i-au promis pozitie de manager ....si isi dorea
    tare mult, dar cu ce prêt si pentru ce...

Rox

From: Ridiche, Daniel, VF-RO
    Sent: Monday, April 23, 2007 12:40 PM
    Subject: FW: RE: buna - UNUL DINTRE E-MAILURILE DE LA RALU IN CARE NU MAI PUTEA, ASTA ACUM UN AN DE ZILE!!!
    Importance: High

Cu fata asta am fost coleg...
    A murit zilele trecute, avea 32 de ani; sa nu mai aud pe careva sa zica ca munca nu omoara pe nimeni.
    mai sus un email pe care l-a dat acum un an;

Sent: Monday, April 23, 2007 1:25 PM
    To: Suciu, Olga, VF-RO
    Subject: RE: RE: buna - UNUL DINTRE E-MAILURILE DE LA RALU IN CARE NU MAI PUTEA, ASTA ACUM UN AN DE ZILE!!!

Diagnosticul exact nu il stiu, dar cei care au aflat primii au spus ca datorita epuizarii

Sent: Monday, April 23, 2007 3:24 PM
    To: Suciu, Olga, VF-RO
    Subject: RE: RE: buna - UNUL DINTRE E-MAILURILE DE LA RALU IN CARE NU MAI PUTEA, ASTA ACUM UN AN DE ZILE!!!

I s-a facut rau vineri, au dus-o colegii la Unirea, i-au facut niste perfuzii si au trimis-o acasa; sambata si dum au sunat-o colegii, n-a raspuns, duminica seara s-au dus la ea acasa; au gasit usa incuiata pe dinauntru, au intrat peste ea, era cazuta in casa (probabil murise inca de vineri seara)

Exact ce a avut nu stie nimeni, e si politia implicata, din cate am inteles, ar fi problema ca i s-a dat drumul prea usor acasa de la CMU

From: Florentina Popescu [mailto:florentina.g.popescu@---------.com]
    Sent: Tuesday, April 24, 2007 9:38 AM
    To: Nicolae Irina
    Subject: Sa nu mai spuna careva ca munca n-a omorat pe nimeni....

O fosta colega de-a mea de la Ernst &Young, de 32 de ani, a murit vineri seara… se pare ca de epuizare pur si simplu.

From: Nicolae Irina [mailto:Irina.Nicolae@--------.ro]
    Sent: 24 April 2007 10:04
    To: Alina Gaspar; Malutan, Florin; ana diaconu; Dana Tigan; David Daniela; Cezar Toarta; dan.ungureanu@-------.ro; Magdalena.MOTIU@-----.ro; Cristian Petre
    Subject: FW: Sa nu mai spuna careva ca munca n-a omorat pe nimeni....

Incredibil!!!!!

O fosta colega de-a Florentinei Popescu, de la Ernst & Young a murit, la 32 de ani, de….. prea multa surmenare!!!!!

Nu e o gluma, e foarte trist…nu dormea nopti intregi, avea 32 de ani, evident ca era singura (nu stiu cine ar fi acceptat sa traiasca alaturi de o persoana absenta tot timpul)…

Vineri seara I s-a facut rau, colegii au dus-o la spital, de unde au luat-o si au lasat-o la ea acasa.
    Sambata au sunat-o toata ziua, dar au crezut ca se odihneste…
    Duminica s-au dus peste ea, au spart usa si au gasit-o moarta…era asa probabil de vineri noaptea…

Subject: de reflectat...fara alte comentarii

Cu Raluca am fost coleg in Mobifon. O fata foarte desteapta si muncitoare.
    Alte comentarii sunt de prisos.

Razvan

Dragii mei colegi sau prieteni,

Toata ziua am trait-o sub imperiul acestei vesti: un om a murit, la 32 de ani, de epuizare... Amaraciune, neputinta, culpabilitate, furie: toate acestea mi se amesteca in suflet si ma duc cu gandul ca trebuie sa facem ceva... Macar un gest de solidaritate cat de mic cu Raluca:
    - un moment de reculegere de cateva minute, sa zicem joi la ora 11:00;
    sau
    - o plecare masiva intr-o zi la ora 16.00 de la birou;

Sincer cred ca acest om ar merita sa fie insotit la inmormantare sa mii de tineri care, la fel ca si ea, trec prin diferite faze ale oboselii, surmenarii, uitarii de sine...
    Sau macar o poza cu ea, pe fiecare birou, intr-o zi...

Nu cred ca de vina este numai Ernst&Young sau CMU sau orice alta multinationala ... De vina suntem si noi, pentru ca facem posibila aceasta stare de fapt.

DUMNEZEU S-O ODIHNEASCA IN PACE!
    Eco here!

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit Răspuns: In memoriam Raluca Stroescu - munca nu omoara pe nimeni?!

Mda, workacholism sucks... Dar, ca sa fim drepti, nu-i asa ca si tie, cel/cea care citesti mesajul asta, ti-e frica sa nu-ti pierzi job-ul?!

Odihneasca-se in pace!
    uninvolved

Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Si mie mi-e teama, ca oricarui platitor de impozite. Insa sunt constienta si de ceea ce pot si stiu, iar asta imi da o oarecare liniste sufleteasca. :-\
    Eco here!

Incepator salex's Avatar
    Data inscrierii
    15.08.2005

Ne este teama dintr-un motiv stupid: e posibil sa nu mai avem unde lucra din cauza ca angajatorii prefera in ordine:
    -vagine vesnic deschise
    -fuste scurte si minti la fel sau deloc
    -recomandari de la partenerii de "afaceri"
    -eventual un grad de rudenie cat mai apropiat cu angajatul
    -cat mai multe diplome, studii, masterate, recomandari, experienta
    -nu conteaza cat de bun esti daca nu esti ingropat in hartii

Cam astea ar fi motivele de care ma tem eu ca nu voi fi angajat unde as dori.
    Niciodata nu m-am sfiit sa ma iau de sefi, fapt pentru care am si fost dat afara de la primul meu serviciu ...

Sa revin la subiect: este foarte adevarat ca angajatorii abuzeaza de serviciile angajatilor. De multe ori si beneficiile materiale nu sunt DELOC de neglijat. De aici se naste un cerc vicios...
    In cazul Ralucai poate a mai fost si un alt factor neluat in seama de nimeni: DIETA DRASTICA. E inadmisibila modalitatea de infometare la care se supun doamnele pentru pastrarea siluetei. Unele o fac pentru sine, altele pentru a-si pastra locul de munca... La asta v-ati gandit ?

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Tipa se pare ca a suferit de o lipsa de pofta de mancare "pe" sistem nervos aka anorexie nevrotica. Aiurea e ca ajungi in asa hal doar daca pui munca inainte de viata personala....
    uninvolved

Incepator reludd's Avatar
    Data inscrierii
    13.11.2005

sa fim seriosi. nimeni nu te obliga sa muncesti atat... poti sa-i mai lasi si pe altii... dar daca vrei sa iei tu tot... ajungi sa iei iertarea divina... poate ca ar fi fost mult mai bine sa imparta si munca , si plata...

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •