Rezultate 1 la 4 din 4

Discutie: Junkers

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit Junkers

Am montat de curand o CT murala Junkers...si nu mai stiu cum o mai cheama mai departe...de 32 kw ...Am fost surprins sa vad caci by-pass-ul cu robinetul de incarcare a inst termice se afla pe conducta de ACM inspre tur(!!!)...Practic , in timpul functionarii , pt completarea apei in instalatie se face cu ACM...In cartea tehnica nu specifica nimic de lucrul acesta , mai mult de atat nu este aratat by-pass-ul pt incarcare , asa cum in alte carti al altor CT , este specificat lucrul acesta...A mai intalnit cineva asa ceva?...Stie cineva care este ratiunea pt care incarcarea instalatiei termice se face cu ACM?...Cei de la service , nu au dat nici un raspuns si nici de la magazinul de unde a fost achizitionata

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

Implicit Raspuns: Junkers

Am mai intalnit astfel de incarcari, dar la instalatii mai mari si in special la cazane de fonta !
    Ratiunea este una simpla : in timpul functionarii sa nu arunci apa rece de 10grC in corpul focar ci apa calda de 40-50grC ca sa protejezi cazanul la socuri termice !
    Recunosc ca la murale nu am auzit, dar tot ce e posibil ! Oricum rau nu este, dimpotriva este o metoda eficienta de protectie !

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit Raspuns: Junkers

Da Eugen , "metoda" asta este pt evitarea socurilor termice...Un tip capabil de la service mi-a dat raspunsul...Eu nu am mai intalnit pana acum ...Nu-i venea sa creada ca by-pass-ul asta nu era trecut si in schema hidraulica din cartea tehnica...Greseala de la traducere ...El asa spunea , ca acest by-pass , nemtii il monteaza doar pt centralele murale facute pt Romania...Ei folosesc prin teuri montate pe tevile de alimentare...Stii ceva , asa este? ...Oricum , marca asta de centrala e bine asezata , mare si "aerisita"...Isi merita banii

Membru neotreo's Avatar
    Data inscrierii
    09.2007

Implicit detalii Junkers

Mai multe detalii despre centrale termice Junkers, mai ales documentatii tehnice gasesti la http://www.centrala-termica.ro/documentatie.html

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •