Rezultate 1 la 5 din 5

Implicit boiler mixt ariston

Am montat un boiler mixt (electric + ag. termic) ariston model TI TRONIC 100 V TD 2K adus de cineva din ungaria pe o centrala termica pe lemne viadrus.
    Problema este ca nu prepara apa calda decat electric in cca 4 h, iar pe agent termic apa este doar calduta fara a putea fi folosita nici macar pt un dus :o ???, desi temperatura agentului termic depaseste 70gr. C, iar cand acesta scade sub 60 gr.C alimentarea pompei, wilo 25/2 treapa 1, care deserveste boilerul este intrerupta. Am incercat sa mentin temperatura cazanului la 80-90 gr C timp de cca 2 h dar tot nu am reusit sa prepar apa calda. Din pacate boilerul a venit intr-o folie de plastic (sac), fara o carte tehnica.
    Aerisirea circuitului serpentinei se face automat
    Daca stie cineva mai multe despre acest boiler sau o idee de a pune in functiune acest boiler va rog sa mi le comunicati.
    Multumesc anticipat

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Implicit Raspuns: boiler mixt ariston

La ce temp este fixat termostatul de pe boiler?...Aerisitoarele astea automate nu prea sunt bune...Pune in locul lui un robinet si fa-i aerisirea manual...E mult mai sigura...In locul pompei de alimentare cu AT primar la boiler , cred ca era mai indicat o vana cu 3 cai automata...Ce capacitate are boilerul?...100 de litri?

Desi revin cam tarziu,am rezolvat problema, printr-o spalare temeinica a serpentinei boilerului si a acestuia in interior. Avea mizerie in serpentina,parca ar fi fost vopsita serpentina la interior ???.
    Sunt de acord cu tine amarok ca aerisitoarele automate nu prea isi fac treaba, dar mie cam greu sa cred ca mai intra aer in serpentina boilerului datorita buteliei de rupere de presiune.
    boilerul este de 100 litri

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Radu , nu prea am vazut chestia asta cu butelia de rupere de presiune...Explici , te rog?

Implicit Răspuns: boiler mixt ariston

desi revin cam tarziu, vin cu explicatii despre butelia de rupere a presiunii, sau de egalizare. Se foloseste de obicei la cazanele de puteri mari peste 50 kw, dar se preteaza foarte bine si la cazanele pe lemne de puteri mai mici.Practic este o "conducta" de dimensiuni mai mari care are una, doua sau mai multe intrari si tot atatea iesiri, dar cred ca ii mai clara imaginea ;D si in care viteza apei este mica.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Editat de Alex pe 06.05.2008 la 22:46.

Discutii similare

1. Ariston UNO-conectare PC
    De ubvar in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 08.02.2009, 19:30
  2. Instalare Boiler
    De alexandrulup in forumul Instalatii sanitare, retele de alimentare cu apa si canalizare
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 30.08.2007, 10:30
  3. Ariston UNO - consum gaz
    De Kermit in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 8
    Ultimul Mesaj: 15.09.2006, 11:27

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele