Rezultate 1 la 9 din 9

Discutie: pompe de caldura

Incepator pictorul's Avatar
    Data inscrierii
    10.2005

Implicit pompe de caldura

ce parere aveti fratiorii mei de carti postale despre pompele de caldura?...eu zic ca sunt cestii zuper ambitios- interesante?....si as fi tare curios in ceea ce priveste de combinatii cu alte sisteme ..conventionale sau nu.....gen 10 cm de izolatie doua pompe de caldura in panza freatica plus un cazan de 24 kw electric pentru un casa de 400 mp sup. utila.....sau etc ....

Data inscrierii
    10.2005

Implicit Re: pompe de caldura

adic valoare investitie si profit .....ca de daca doare inseamna ca merita ..... ;D

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Pictore...Adica , daca sunt in concediu la munte , in loc de o vedere cu un peisaj , sa trimit o vedere cu o pompa , la prieteni ???...

Data inscrierii
    10.2005

consider ca ai fost pedepsit suficient ....sau oricum ca am un lene ca za sciu ...si am sa-ti dau si un idee asa ca sa ma intelegi mai bine ......ca si randamente bagi un kw electric si scoti cam 5 kw caldurica fara paturica ceea ce inseamana un randament mai mult de cat zuper extraordinar daca stau si ma gandesc cum ca un CET are un randament de35-45%....daca imi amintesc eu bine numai ca problema mare mai ceva ca in muzica lui bambi este partea cu banci ca iti usuca gatul cand te apuci sa forezi adic fara za calculam pompa....deloc de neglijat.....si sa iti umpli gradina cu teava asa ca vrei caldura moca te doare zufletelul ...sa nu mai plantezi tu un copecel pe ici pe colo .....deci ca un concluzie pe idee dpmdv este ca merita dar ca orice lucru bun nu vine fara sacrificii in cazul de fata deloc de neignorat..:P

Incepator IONUT's Avatar
    Data inscrierii
    10.2006

Implicit Raspuns: pompe de caldura

Intradevar ,randamentul la pompelke de caldura este ff bun.. dar pretul lor este extraordinar de mare.

In Ungaria se folosesc mult.
    Masura iubirii lui Dumnezeu este sa-l iubim fara masura

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Dar ca TCO cum sta treba? Pt. profani adica cei care habar n-au ce si de ce cumpara, TCO = Total Cost of Ownership si este format din pretul de achizitie (adicatelea investitia initiala) + chelt. de exploatare (adica chelt. sezoniere de intretinere/service) pentru o perioada definita de timp. Cam asa cred ca ar putea fi purtata discutia. Sunt convins ca va veni un salesman real de "pope de caldura" care va face ealuarea Altfel spus, e important de aflat cam in cat timp iti recuperezi investitia si apoi cat economisesti.

PS
    Bietul Pictor era putin trist si a scris neingrijit. Nu-i urmati exemplul
    uninvolved

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Parerea mea , atat timp cat ies bani multi si frumosi din gaze si petrol , pt mai marii planetei , nu va fi nici o micsorare de pret la orice fel de alt sistem de incalzire ...Poate , cand vor fi aproape gata epuizate resursele naturale , mai marii planetei se vor orienta spre alte castiguri...si poate fi un inceput cu pompele de caldura ...Orice suma de bani castigata , e bine sa fie reinvestita pt un alt castig , nu?

Din pacate snut prea scumpe pt noi, iar statul roman nu se prea implica in reducera poluarii asa cum pretinde si asa cum fac alte state iar recuperarea investitiei este aproape imposibila :o

Incepator Popica's Avatar
    Data inscrierii
    02.2008

Implicit Răspuns: pompe de caldura

Sunt super interesante, dar ca sa recuperez investita trebuie sa investesc si in izolatie, altfel nu prea merita
    Sunt sisteme combinate de pompa de caldura, panouri solare si cazan la DeDietrich
    E un sistem nou
    oricum cione investeste intr-o pompa de caldura investeste si in izolatei, am nevoie de o rezistenta electrica sau un cazan in situatiile in care scade foarte mult temperatura exterioara, deoarece altfel nu pra o sa mai aiba randament

Discutii similare

1. Alegere pompe cazane
    By criminel in forum Proiectare si documentare
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 23.06.2009, 15:44

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •