Rezultate 1 la 4 din 4

Discutie: factor evaluare

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Implicit factor evaluare

Salut!...Un prieten de-al meu , in aceasta toamna si-a montat repartitoare pe radiatoare...Dar inainte de asta , a schimbat radiatoarele...Cele din fonta cu radiatore din otel...Surpriza i-a fost ca plateste mai mult ca inainte...Doar 2 radiatoare intr-un apartament cu 2 camere , 4 mil ROL(??)...Mi-a aratat fisa de consum eliberata de firma care citeste repartitoarele , lunar...Pe spatele acesteia este un tabel cu schema de calcul al factorului de evaluare (ce-o insemna asta?)...Si scrie cam asa...La un radiator din fonta cu 21 elementi , facotrul de evaluare este de 1,000...La un radiator din otel cu lungimea de 1,40 m , factorul de eveluare este de 1,470...Dar nu scrie ce reprezinta sau in ce unitate de masura se masoara acest facor de eveluare...Atat scrie , conf evaluarii firmei furnizoare a repartitoarelor...Chiar , cel care citeste repartitoarele i-a spus ca a facut mare greseala ca a schimbat radiatoarele...Ca sa plateasca mai putin , in luna decembrie a mai inchis capul termostati cu 2 trepte , dar a cam facut frigul in casa...Nu se merita sa schimbam radiatoarele?...Am uitat sa-l intreb , cati elementi aveau cele din fonta.

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Implicit Re: factor evaluare

Nu cunosc de unde a aparut inventia aceasta cu foactorul de evaluare (dar o sa incerc sa aflu ce inseamna), dar pot sa iti spun cu siguranta fara sa fac nici un calcul ca 4 mil cheltuieli pe energie termica pentru 2 radiatoare (fonta, otel, aluminiu, supra supra supra dimensionate) cu repartitoare si capete termostatice este IMPOSIBIL........!
    Doar daca este vorba de 2 "ENORMITATI" de camere cu volume de aer mari si multe elemente de constructie exterioare !....

Poate ne mai ti la curent cu evolutia problemei si intre timp incerc sa aflu ce e cu "factorul de evaluare" !

Data inscrierii
    25.09.2005

Sigur ca da , Eugen...La fel am spus si eu...Ciuidat mod de calcul!...Camerele sunt ca pt un apartament cu 2 camere , standard...Cred ca vreo 60 mp are tot apartamentul...Imediat ce mai aflu detalii , anunt...Merci mult , Eugen

Data inscrierii
    25.09.2005

Salut! ...Eugen...Prieteul meu , mi-a adus chitanta de plata pt energie termica pe luna ianuarie...A functionat doar un singur radiator , pe treapta a 2-a si a platit 227,89 RON(?????)...Calculul energiei termice este aratat intr-un tabel , cam asa....Seria repartitoarelor:radiator 1..... , radiator 2.....;Amplasare:rad 1-SU , rad 2 -DS;Index vechi :1122-rad 1 , 0211 rad.2 ; Index nou :1437-rad.1;0211-rad.2 ; Diferenta:0315-rad.1 , 0000-rad.2 ; Factor evaluare:1.260-rad.1 ; 1.050-rad.2 ; Factor amplasare:1.000-rad. 1 ; 1.000-rad.2 ; Nr. unitati:0396,90-rad.1 ; 0000-rad.2 ; Total unitati:396,90...Cat are o unitate , nu scrie nicaieri!..Repartitoarele sunt citete de catre administrator si sunt calculate de catre o persoana fizica pe un program special la calculator...Este singurul din bloc care a schimbat radiatoarele...Radiatoarele sunt , unul de 1,20 si celalalt de 1,00l...Nu stiu cati elementi aveau cele din fonta pe care le-a schimbat...L-am intrebat de vecini si mi-a spus ca ei platesc cu mult , foarte mult mai putin decat el.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •