Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 14
    Incepator DAS's Avatar
    Data inscrierii
    01.2006

Implicit Instalatii de vacuum

Poate cineva sa ma ajute cu o idee?
    Am de facut o instalatie de vacum pentru un abator de pasari. Documentatia de executie e foarte subtire ... sa nu zic chiar inexistenta. In principiu sunt 3-4 puncte de racord Dn40, o retea de absortie Dn80 care ajunge la un utilaj de separare a organelor. Problema e ca nu prea stiu ce fel de conducte sa folosesc si ce tip de imbinare.
    Restrictii: mediu alimentar - nu am voie sa folosesc decat inox (sare din buget) sau material plastic rezistent la vacum. Nu se pot folosi coturi la 90 ... numai curbe.
    Aveti vre-o idee?

[Moderator] Titlu corectat !

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit Re: instalatii de vacum

Das...Nu prea ma pricep la tipul asta de instalatii...Conductele din polipropilena , oare merg?...Modul de imbinare este prin electrofuziune..Practic , in totalitate ai numai plastic...Nu stiu daca este rezistenta la vacuum...E rezistenta la presiune de 6 atm , parca si la temp de 90 de grade , cea cu inseertie...Problema este ca nu am vazut sa existe curbe la 90 de grade ...Doar coturi...Insa , poti face o improvizatie romaneasca , doar ne pricepem la asta ...Banuiesc ca la colturile incaperilor , trebuieste conducta curbata....2 coturi la 45 de grade...Sau , conducta din polipropilena fara insertie , se poate curba la 90 de grade , dar sa fie fixata bine pe perete...E si ieftina!..Vreo 16.000 ROL , metrul

Incepator DAS's Avatar
    Data inscrierii
    01.2006

Implicit Re: Instalatii de vacuum

MERCI AMAROK. E SOLUTIA LA CARE AM AJUNS IN FINAL SI EU. PE MIERCURI II DAU DRUMU ... SI VOM VEDEA CUM MERGE.

Data inscrierii
    09.2005

Das , cu placere!...Spor la treaba , sa mergi repede si fara probleme si sa iasa perfect , lucrarea!

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

Das ai facut o alegere buna cu polipropilena !
    Pe viitor poti sa studiezi oferta Rehau si ai sa vezi ca ei au un sistem de aspiratie centralizata pentru aplicatii rezidentiale (nu e chiar vorba de aplicatia ta dar poti sa asimilezi) bazat pe teava de polipropilena cu imbinare pe garnituri (pe care o folosesc si la instalatiile de canalizare ) cu care se realizeaza o distributie cu coturi la 45 gr ! Exista terminale speciale la care se conecteaza burduful ("aspiratorul") si un motor de vacuum cu filtre de mai multe tipuri ! Merita studiat !
    Recunosc ca nu pot sa stiu daca asimilarea e posibila intrucat nu cunosc regimul de presiune pe care instalatia ta trebuie sa il asigure !?!
    Das, poate impartasesti cu noi "experientele" de dupa punerea in functiune !

Data inscrierii
    09.2005

Eugen , poti sa descrii mai amplu conductele astea de la Rehau?...Sunt diferite de conductele de scurgere din PP , cele folosite frecvent?..

Incepator DAS's Avatar
    Data inscrierii
    01.2006

PENTRU EUGEN: AM STUDIAT PROBLEMA REHAU. NU SE POATE FOLOSI DIN URMATOARELE MOTIVE:
    1. DEPRESIUNEA DE LUCRU E RELATIV MICA
    2. LA CONDUCTELE DE VACUUM TREBUIE FACUTE ANUMITE CUPLAJE PE FILET... CARE PE CONDUCTELE REHAU NU SUNT POSIBILE.
    3. REHAU ARE UN SISTEM DE ASPIRATIE DAR NU E BUN PENTRU INDUSTRIAL... SI PANA LA URMA E CHIAR MAI SCUMP (PE SISTEM CU 80% MAI MULT CA PPR AQUATERM CARE LA PPR E UNUL DINTRE CELE MAI SCUMPE)

Data inscrierii
    05.2005

Pentru amarok :
    - PP nu e diferit de cel de canalizare (teava poate fi folosita atat pentru canalizare cat si pentru acest sistem de aspiratie praf), dimensionare tevilor e simpla (se pastreaza diametrul D50 constant) are prize de aspiratie de mai multe tipuri (poti de exemplu sa incadrezi o priza de curent langa una de aspiratie), cromate, mate, colorate, etc...
    - Are accesorii complete : burduf, perii, capete de aspiratie, etc...
    - Are mai multe sisteme de motor : cu filtrare prin barbotare, cu filtrare gravimetrica, etc...
    - Si cum spunea das costa mult, dar Rehau nu e singurul care ofera sisteme de aspiratie praf
    - Se pot folosi pana la nivel de hotel cu cateva etaje

Pentru Das :
    Tot Rehau are un sistem de instalatii de aer comprimat pe teava PPR (daca nu ma insel) ce duce presiuni de peste 6 Bar, foarte interesant care sigur poate fi particularizat pe varianta inversa de functionare (adica vacuum). Nu stiu prea multe despre sistem dar merita studiat . De asemenea preturile probabil ca sunt pe masura !

Incepator DAS's Avatar
    Data inscrierii
    01.2006

PENTRU EUGEN:

CUNOSC SISTEMUL AER COMPRIMAT REHAU. DAR NU CRED CA POATE FI FOLOST LA VACUUM. LA AER COMPRIMAT SE LUCREAZA PE DIAMETRE MULT MAI MICI (... PANA LA URMA E COMPRIMAT) PE CAND LA VACUM FIIND ASPIRATIE (... SIMILAR TRANSPORT PNEUMATIC) SUNT NECESARE DIAMETRE DESTUL DE MARI. APROPO DE AER COMPRIMAT AM EXECUTAT CATEVA INSTALATII PE PPR PN20 SI NU AM AVUT NICI O PROBLEMA.

DESPRE PPR-UL REHAU PT. ASPIRATIE: E UN PIC DIFERIT DECIT CEL DE CANALIZARE: E FONOABSORBANT IN PRIMUL RAND SI ARE O REZISTENTA MECANICA MAI MARE.

Data inscrierii
    05.2005

Das, ai dreptate tevile sunt fono absorbante (iar preturile pe masura ) dar te contrazic : nu este PPR (reticulat) este PP simplu.

In ceea ce priveste sistemul de aer comprimat nu cunosc gama de diametre (si chiar sistemul in sine nu l-am amprofundat) ! M-ar interesa daca ai descrie sistemul !
    Legat de instalatiile de vacuum problema este clar una strict tehnologica : depinde mult ce ai de transportat (praf, reziduri de mici dimensiuni cum ar fi bucatelele de hartie rezultate dintr-un proces de debitare al unei tipografii, reziduri metalice , etc... ; Oricum viteza de circulatie a aerului trebuie sa fie peste 10 m/s, doar materialul de transportat iti dicteaza diametrul si tipul de material utilizat pentru transport.
    M-ar interesa sa stiu ce tip de piesa de aspiratie ai folosit (ejectie, terminal evazat, sau ceva specific) si modul in care ai facut circulatia aerului (prin aspiratie la capat, sau prin introducere aer) ?!?

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii similare

1. Normative instalatii
    By uinipipe in forum INSTALATII
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 05.01.2009, 11:47
  2. Program ptr instalatii electrice
    By MBM in forum Software proiectare (CAD) si adiacente
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 23.01.2007, 17:31

Bookmarks

Permisiuni Publicare