Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 26
    Adyta
    Guest Adyta's Avatar

Implicit Instalatiile solare. Sunt o solutie pentru a reduce cheltuielile?

Ceea ce vreau sa va intreb este daca instalatiile reprezinta o solutie viabila in a-ti reduce cheltuielile de intretinere a casei. Am inteles ca acestea asigura apa calda pe intreaga perioada calda (martie-noiembrie cand temperatura de afara este peste 0 grade) .Si tot acestea ar reduce consumul de gaze naturale al centralei pe timp de iarna cu pana la 70 %. Este Adevarat? Merita sa-mi montez o asemenea instalatie? Eu unu cred ca o sa ma gandesc serios anul acesta in a-mi instala asa ceva daca avantajele prezentate mai sus sunt adevarate, intrucat nu as vrea sa mai trec de o iarna cu pretul la gaze egal sau mai mare cu cel din UE.
    Eu unu am gasit vre-o 2 firme care se ocupa cu asa ceva pe internet: www.lpelectric.ro si www.cesaautomatic.go.ro
    Astept raspunsurile, parerile voastre precum si sfaturile voastre.
    Va multumesc!

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

Implicit Re: Instalatiile solare. Sunt o solutie pentru a reduce cheltuielile?

70% ala mi se pare cam umflat, as miza dar pe vreo 30% aport la incalzire si este indeajuns oricum. In ceea ce priveste partea de ACM iti pot spune ca in Craiova intr-o vilisoara in data de 25.dec.2005 apa calda a fost preparata exclusiv cu panourile solare si iti dai seama s-a spalat destul, vase dupa cheful de Craciun + vreo 2-3 persoane care au facut dus. Informatia asta a furnizat-o regulatorul electronic care inregistreaza timpii de functionare ai cazanului. Deci a mers chiar si in decembrie. Nu iti trebuie caldura, simpla prezenta a radiatiei solare este deajuns, chiar daca este si un strat subtire de nori.
    Deasemenea poti folosi aporturile panourilor si la incalzirea unei piscine de exemplu. DeDietrich are un sistem "QUADRO" care ti realizeaza acest lucu. Alte marci de furnituri ar fi: WOLF, Vaillant, Wiessmann si te putem ajuta multi dintre cei prezenti pe acest forum, depinde numai de orasul de resedinta.

Daca vrei sa o faci ca la carte, si sa economisesti la maxim de ce nu apelezi la solutia de energii neconventionale totala, adica pompa de caldura pentru prepararea agentului termic (vara/iarna) + panouri solare pentru prepararea ACM

gusti
    Guest gusti's Avatar

Sunt cu siguranta o solutie pentru economia de energie. Sunt multe tipuri de astfel de sisteme, unele mai eficiente, altele mai putin.
    In special pe timp de iarna, 70 % aport la incalzire si apa calda este un procent care nu poate fi acoperit deocamdata de nici o tehnologie. Se poate aprecia o medie anuala a economiei insa, tinand cont ca aportul caloric pentru apa calda poate sa ajunga la 30 % din consumul anual de energie al unei case.

Poti gasi si alte detalii dessre astfel de instalatii la http://www.mangus.ro
    Sistemele solare de incalzire a apei solare propuse de noi sunt produse de cel mai experimentat furnizor din Grecia (Sammler), tara recunoscuta ca lider european in acest segment de piata.

Cu bine

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

adyta, eu nu consider ca la ora aceasta instalatiile solare isi justifica dintr-un punct de vedere economic eficacitatea ! Sunt total deacord ca dintr-un punct de vedere "ecologic" isi justifica din plin existenta (peste sute de ani vom arde cam toti combustibilii fosili pe care mama natura s-a chinuit milioane de ani sa ii produca); este clar ca trebuie usor usor sa migram spre surse de energie neconventionale, dar in acest moment pentru un cetatean din clasa medie care, probabil, cu greutati si-a ridicat o casa sa doreasca sa investeasca intr-un sistem de incalzire solar pe care il amortizeaza in foarte multi ani !

De exemplu : colegul Kermit a amintit de sistemul solar de la DeDietrich (unul deosebit de bine gandit, poate cel mai bine gandit) ; nu pot sa nu imi exprim indignarea ca pentru in sistem tip Quadro, cu 3 panouri solare (aport la incalzire si preparare apa calda menajera) s-a platit putin peste 10.000 Euro fara TVA, asta in conditiile in care casa a costat in jurul a 70.000 Euro la cheie ! Asta inseamna ca doar ansamblul sistemului solar (fara teava si radiatoare) ocupa un procent de 17% ! In mod normal toate instalatiile (fara obiecte sanitare si corpuri de iluminat) trebuie sa ocupe un procent de 20-22% din investitia pentru structura si finisaje !
    Sistemul de mai sus are un consum de gaz in jurul a 2,5-2,7 Nmc/h ;
    Daca faci calculele pe un an intreg si scazi maxim 30% economii din partea "solara" a instalatiei ai sa vezi ca iti amortizezi investitia in mult prea multi ani, timp in care tu mai investesti in "consumabile", revizii, si poate chiar reparatii !!!

Eu cred ca doar dintr-un punct de vedere "protectia mamei natura" (si sa ai bani la care sa nu te uiti) merita o investitie intr-un sistem solar rezidential !
    Poate impartaseste cineva impresii despre alte marci care au in gama sisteme solare si costurile lor !!!

adyta
    Guest adyta's Avatar

Hei Eugen, ce spui tu cu investitia de 10 000 de euro mi se pare enorma. Cel putin in comparatie cu preturile pe cere mi le-a prezentat firma CESA AUTOMATIC. Acestia mi-au prezentat un sistem de 4 panouri cu boiler care asigura apa calda si iarna si nu costa mai mult de 2800 de euro, hai sa zic maxim 3000 cu toate celelalte cheltuieli.Si atentie cu 4 panouri si nu 3. Asa ca ce spui tu 10000 de euro mi se pare scump.Ori acele echipamente sunt foarte scumpe fata de cele de la CESA AUTOMATIC ori firma aia cere prea mult in comparatie cu cut face defapt. Site-ul firmei CESA AUTOMATIC este xxxxxxxxxxxxxxxx . Am fost pe la ei si mi-au aratat o instalatie montata la ei in oras, la o vila care mergea numai pe perioada primavara-toamna si mergea mai mult decat bine. Apa frigea practic, nu puteai tine mana pe ea si asta in luna septembrie. Una primavara-toamna costa max 30 milioane cu toate cheltuielile aferente.

[Moderator] Aceasta este ultima oara cand ai facut reclama firmei de mai sus: CESA nu stiu cum. Daca ai fi citit regulamentul ai fi descoperit ca exista un loc special amenajat pentru publicitate in cadrul acestui forum. Ma vad nevoit sa iti urez Adio si sa te trimit pe urmele d-lui noxtergames.
    http://www.ripe.net/perl/whois?searchtext=193.231.3.46
    Editat de Alex pe 06.05.2008 la 23:12.

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

eugen eu m-am mai intalnit cu Vaillant si Wolf, anul trecut un set de panouri Wolf cu boiler de 200L bivalent era in jur de 4000 EUR. Nu am avut incotro si l-am ofertat asa, dar mi-a luat fata Vaillantu cu numai 2700 EUR. Asta a fost, beneficiarul binenteles ca a preferat solutia mai ieftina, instalatia am facut-o eu dar furnitura a fost Vaillant.

Dupa patania asta am trimis preturile Vaillant la Bucuresti importatorului care la randul lui le-a trimis in Germania, a fost picatura care a umplut paharul si rezultatul a fost ca acum si o furnitura Wolf e cam tot in jur de 2700 EUR.

ACV e si el pe aproape se invarte tot in jurul sumei asteia, si am impresia ca tendinta generala este undeva in jur de 2500 EUR

De aceea eu cand le prezint clientilor mei oferta le zic cam in felul umator: boilerul trebuie si intr-o situatie si in alta, asta e clar si un boiler e 700-800 EUR, deci ramane numai partea de panouri + automaizare 2000 EUR, o suma care nu mai e de speriat. Este recuperabila in 4-5 ani.

DeDietrich costa dar cred ca isi si merita banii, e o nvestitie pe termen lung, tehnologia lor e una superioara, inca nu am pus nici una in functoiune, stiu doar din documentatie dar am remarcat un prim aspect. Am inceput de luni lucrul la o casa care va avea furnitura DD, nu Quatro dar pe aproape panouri pt ACM si aport la piscina printr-un schimbator de caldura. Luni au aparut si panourile si le-am transportat in mansarda pentru a fi mai aproape de locul de montaj. Am fost cu totii surprinsi de greutatea redusa a lor, doi oameni mai ca fugeau cu ele pe scari, asta in comparatie cu Vaillant la care ne-am patimit rau de tot pana le-am cocotat pe acoperis. Subtiri si uoare.

Sunt curios insa ce randament au cele Grecesti. In domeniul asta Grecii imi par totsi mai avansati, dat fiind si clima ei au un alt sistem Boilerul sus pe acoleris langa panouri, iar in Grecia aproape ca nu este casa fara panouri.

Si daca imi aduc bine aminte si in Romania, paca pe la Cluj se produc panouri, le vazusem la targ, cu celula fotoelectrica si motoras care asigura si orientarea dupa soare, despre asetea stie cineva ceva (parametrii, pret)? Anul trecut la Romtherm erau in faza de certificare...poate anul asta o sa ne intalnim iar cu ei la targ.

Incepator cristian's Avatar
    Data inscrierii
    28.07.2008

Implicit sisteme compatibile

parerea mea este ca in ajutorul unui astfel de sistem trebuiesc gandite si soltutii de incalzire electrice... eventual gazul sa ramana alternativa doar la apa menajera. daca incalzirea o treci pe electric (pot sa dau solutia daca e cineva interesat - sisteme de incalzire electrice) atunci poti ajunge la 70% reducere costuri chiar sa depasesti. am inteles de la cineva ca se vrea ca statul sa dea inapoi aproape 80% din costul montarii unui sistem pe panouri solare.

Incepator CATALIN MUNTEANU's Avatar
    Data inscrierii
    04.11.2008

Implicit

Citat Scris Initial de cristian VEzi Mesaj
    parerea mea este ca in ajutorul unui astfel de sistem trebuiesc gandite si soltutii de incalzire electrice... eventual gazul sa ramana alternativa doar la apa menajera. daca incalzirea o treci pe electric (pot sa dau solutia daca e cineva interesat - sisteme de incalzire electrice) atunci poti ajunge la 70% reducere costuri chiar sa depasesti. am inteles de la cineva ca se vrea ca statul sa dea inapoi aproape 80% din costul montarii unui sistem pe panouri solare.
    Dupa cum stiti a fost publicat Ordinul 1339 din Monitorul Oficial Nr. 742 / 03.11.2008 prin care statul suporta un procent de 90%(pentru persoane fizice) din costul unei astfel de instalatii.

Domnule Cristian aceste sisteme au si rezistenta electrica, asa ca atunci cand nu este soare poti incalzi apa electric.

Incepator CATALIN MUNTEANU's Avatar
    Data inscrierii
    04.11.2008

Implicit

Citat Scris Initial de Adyta VEzi Mesaj
    Ceea ce vreau sa va intreb este daca instalatiile reprezinta o solutie viabila in a-ti reduce cheltuielile de intretinere a casei. Am inteles ca acestea asigura apa calda pe intreaga perioada calda (martie-noiembrie cand temperatura de afara este peste 0 grade) .Si tot acestea ar reduce consumul de gaze naturale al centralei pe timp de iarna cu pana la 70 %. Este Adevarat? Merita sa-mi montez o asemenea instalatie? Eu unu cred ca o sa ma gandesc serios anul acesta in a-mi instala asa ceva daca avantajele prezentate mai sus sunt adevarate, intrucat nu as vrea sa mai trec de o iarna cu pretul la gaze egal sau mai mare cu cel din UE.
    Eu unu am gasit vre-o 2 firme care se ocupa cu asa ceva pe internet: www.lpelectric.ro si www.cesaautomatic.go.ro
    Astept raspunsurile, parerile voastre precum si sfaturile voastre.
    Va multumesc!
    Sunt intradevar o solutie viabila. Asigura apa calda nu numai pe perioda calda ci in toate zilele insorite indiferent de temperatura exterioara. Conditia esentiala este soarele. Cat despre reducerea consumului de gaze, nu este adevarat. Apa incalzita cu aceste sisteme intra in centrala iar centrala nu face decat sa o incalzeasca la temperatura dorita. Daca apa care intra in centrala din instalatie are 10 Grade si noi vrem 60 Grade centrala va functiona pentru 50 Grade.

Incepator cristian's Avatar
    Data inscrierii
    28.07.2008

Implicit instalatii solare

in primul rand, tehnologia pe care o propun eu este aceea de tuburi vidate, randamentul este mult mai mare fata de panourile clasice "grecesti", tuburile au fost inventate de chinezi iar tehnologia pusa in practica este o colaborare chinezo-germana (daimler benz aerospace). firma pentru care lucrez urmeaza sa fie autorizata in baza ordinului M mediului.
    al 2-lea lucru, e pacat sa refuzi o astfel de "oferta" de la stat plata de pana la 90%
    un sistem simplu(insa complex) pentru incalzire apa menajera costa undeva in jur de 5000eur (tuburi vidate), insemnand costuri ale clientului in jur de 500eur! aplicatii pentru acest sistem sunt pana la incalzirea locuintei , in pardoseala, de perete etc! costurile se ridica. deasemenea panourile fotovoltaice sunt iar o solutie si speram sa fie incluse in acest program! panouri fotovoltaice + ups(si acumulatori) + boiler electric = apa calda sau.. panouri fotovoltaice+UPS+ automatizare+radiatoare electrice = caldura (asta e mai putin probabil sa fie acceptata).

problema intrarii in program e mult mai complicata decat pare, tinand cont de faptul ca o echipa de instalatori nu pot realiza mai mult de 8-10proiecte pe luna!! vor fi clienti care vor dori o aplicatie mai mare decat simpla apa menajera si atunci lucrarile se complica!(ca timp)
    cristian.oltean@rokura.ro - va rog sa ma intrebati pe mail.. mai multe. De asemena va pot spune ce inseamna o incalzire electrica pentru locuinta.

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •