Rezultate 1 la 9 din 9
    Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

Implicit Ariston UNO - consum gaz

E posibil ca o microcentrala Aristo UNO (generatie 2004) sa consume in medie 15 mc gaz/zi, adica ceva in jur de vreo 400 pe luna? Iar daca vorbim de bani 4.5 mil consum de gaz la un apartament cu 2 camere ???

Are sub comanda 2 radiatoare de 1600, 2 de 100 si un usc de prosoape. Caz ideal: capete termostatice, cronotermostat, iar in apartament nu stau dcat 2 persoane care fac dus, cu gatitul nu se omoara.

Contorul de gaze e bun (l-a schimbat omu chiar cu unul electronic), unul din radiatoare sta pe pozitia de antiinghet, cronotermostatul isi face treaba, presiunea la gaz e reglata (cel putin aia de pe regulatorul de sub centrala, in MCT nu mi-am bagat nasul, la 20 mbar).
    Capetele termstatice sunt Heimeier, iar cronotermostatul l-am schimbat am pus de proba un DeDietrich.

Ma adresez celor care fac service la astfel de MCT. Cauze posibile? Ventilul interior, rampa de gaz (are duze de gaz asta am verificat)?

Implicit Re: Ariston UNO - consum gaz

Consumul este rezultat in urma folosirii cronotermostatului? sau fara?

Data inscrierii
    09.04.2005

Nu o contat prea mult instalarea cronotermostatului...beneficarul sustine ca nu a observat nici o diminuare a consumului. Are un caiet unde isi noteaza consumul zilnic si diferentele nu sunt semnificative.

Kermit mai pus pe ganduri!
    La cat este reglata temperatura pe circuitul de incalzire?
    La un consum asa mare inseamna ca, centrala merge la putere max. cu un consum de 2.7..mc/h, mai mult de 5 ore/zi :o, enorm :o.
    O sa ma interesez la distribuitorii locali, poate stiu ei ceva. :o

Data inscrierii
    09.04.2005

Nici o idee?, nici o sugestie? Haideti fratilor ca ma preseaza beneficiarul ala rau de tot. Nu exista pe forumul asta nici un reprezentant Ariston?

Stiti cum e, cica mi-e "prieten", a facut instalatia cu altu si acu ma bate pe mine la cap sa ii rezolv problemele. Nu pot sa il trimit acolo unde merita :'(

Best Regards

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Kermit, fara sa fiu om de service pot sa iti spun urmatoarele :

- verifica filtrul de gaz ;
    - verifica regulatorul de gaz ;
    - neaparat o analiza a gazelor de ardere (in special temperatura gazelor de ardere si continutul de CO), poate ca e un reglaj prost facut si omul "arunca caldura pe cos" sau nu arde complet gazul .... Fara analiza de gaze de ardere nu o sa poti sa faci nimic !

Sa ne tii la curent ....

Data inscrierii
    09.04.2005

Analiza OK, filtrul/regulator verificat si nu are nimic. Nu am intrat insa pentru ca nu e achizitionata de la mine si nu am chef de certuri cu furnizorul. Oricum intre timp problema se pare ca s-a rezolvat. A fost schimbata centrala cu una de acelasi tip si beneficiarul nu m-a mai contactat Nu ramane decat sa banuiesc ca centrala era de vina.

Incepator seb2006's Avatar
    Data inscrierii
    09.06.2006

debit gaz(in reglaj) prea mare!

Incepator instalatorul's Avatar
    Data inscrierii
    12.03.2005

Implicit Raspuns: Ariston UNO - consum gaz

Cel mai probabil radiatoare subdimensionate. La panourile de otel trebuie sa calculezi puterea termica la delta T corespunzator.

Discutii similare

1. Ariston UNO-conectare PC
    De ubvar in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 08.02.2009, 20:30
  2. boiler mixt ariston
    De radu_cracu in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 20.05.2007, 22:43

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi