Rezultate 1 la 5 din 5

Implicit calcul pentru cos de fum, tiraj natural

as vrea sa prezint un calcul simplificat, repet, simplificat pentru cosul de fum cu tiraj natural
    N * P
    A=---------
    sqrt H
    unde A este suprafata utila a cosului de fum in cm2
    P este puterea termica (Kw), H inaltimea cosului de fum(m), N-coef. de corectie in functie de tipul combustibilului N= 20 - valoarea medie, 25 - gaz si motorina, 30 pt lemn sau carbune,
    raportul intre dimensiunile cosului lungime/latime = 1.5:1
    pe baza acestei formule de calcul as vrea sa purtam o discutie privind corectitudinea ei, precum si pe baza altor formule de calcul
    formula nu imi apartine si nu stiu cine este cel care a ajuns la aceasta formula
    ot: sper ca am postat bine ???, daca nu rog moderatorii sa o mute unde cred ei ca ii este locul

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

Implicit Re: calcul pentru cos de fum, tiraj natural

Orice formula de calcul poate fi utila in momnetul in care include toti parametrii ce contribuie la fenomenul fizic !

Fara sa studiez formula prezentata de tine, pot spune ca poate induce un rezultat eronat deoarece nu se ia in calcul densitatea aerului exterior functie de temperatura exterioara ! Unul este tirajul cosului la -15 grade ext si altul este tirajul cosului la 25 grade exterior !

Doi la mana, cum iei in calcul posibilele coturi care induc pierderi aeraulice pe traseul gazelor de ardere ?

Trei la mana, cum iei in consideratie pierderea aeraulica pe cazan (atmosferic sau cu aer insuflat) ?

Patru la mana (dar nu foarte important) cum iei in consideratie tipul materialului din care este fabricat cosul : una este rugozitatea inoxului si alta este rugozitatea caramizii refractare !?!

Si as mai putea continua !...

Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Re: calcul pentru cos de fum, tiraj natural

Nu ar fi mai bine,sa se calculeze necesarul de oxigen, ptr arderea cantitatii de combustibil in focar, pe unitate de timp?
    Si din aceasta valoare ar rezulta si cantittea de aer necesar de introdus in focar,care la rindul lui se poate regla cu subare .Cosul in acest caz se poate dimensiona pentru debitul de gaze arse,si temperatura la baza cosului de minim 160 - 180 C (poate la cazane mici e alta valoare).La tirajul natural se tine cont de inaltimea constructiilor din apropiere . Cosurile de orice fel, din punct de vedere ecologic nu sunt eficiente sub o inaltime minima, si sub un diametru minim ( daca este interes,pot preciza valori numerice ), avind imprastiere pe o raza ft redusa,deci si la concentratie mare. a funinginelor .Toate acestea ,pe linga cele prezentate de eugen .
    Rog sa -mi semnalati eventualele greseli, multumesc.

Membru activ Misi's Avatar
    Data inscrierii
    10.2008

Implicit Calcul pentru cos de fum,tiraj natral

Autotirajul,sau tirajul natural al oricarei portiuni de pe traseele aerului de ardere si gazelor de ardere,inclusiv al cosului, se calculeaza cu formula :
    dptn = +/-H (roex-ro ) g
    in care :dptn ( delta p indice tn ) tirajul natural,( Pa)
    H distanta pe verticala intre centrele sectiunilor de iesire si de intrare a fluidului in portiunea considerata a traseului, (m )
    roex densitatea aerului la presiunea,si temperatura mediului ambiant, ( kg/mcub)
    ro densitatea aerului sau a gazelor de ardere ,la presiunea si temperatura de pe aceasta portiune ,( kg/mcub )
    g acceleratia gravitationala, 9,80665 m/s2
    Tirajul net al cosului se obtine prin scaderea sumei rezistentelor locale la curgerea gazelor in cos,din tirajul natural al cosului.

Implicit

Mi s-a parut educativ subiectul, iar Misi l-a actualizat cu informatii pertinente si documentate. Multumim Misi. Post it sticky.
    teh_watchdog®@Prohabitat.ro

Discutii similare

1. Formula de calcul a debitului de apa - cine stie??
    By Brutusz in forum Instalatii sanitare, retele de alimentare cu apa si canalizare
    Raspunsuri: 14
    Ultimul Mesaj: 01.09.2011, 15:20

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •