Rezultate 1 la 7 din 7

Discutie: pompare ape uzate

Implicit pompare ape uzate

am o problema si trebuie sa-i dau de cap
    am o pompa centrifugala cu convertizor grundfos s1 174 h1 imersata intr-un bazin de colectare si nu-si face treaba
    pe langa pompa asta mai am inca 3 pompe mai mici
    problema este ca nu reusesc sa evacuez intregul debit care intra in bazin,desi pompa mare ar trebui sa faca fata fara sa fie nevoie de celelalte pompe, iar cand ploua e problema mare
    toate pompele sunt dotate cu clapete de sens si au refularea comuna
    pe refularea comuna am un manometru care arata o presiune de cca 1,4 - 2 bari
    diferenta de nivel intre absortie si refulare este de cca 5 m, iar lungimea tronsonului este de cca 14 m si are urmatoarele armaturi pt fiecare pompa in parte: pompa>cot>clapeta de sens>vana,toate cu diam. de 100, iar pe refularea comuna mai am doua teuri cu vani pt golire>2 coturi>vana cu diam de 200
    vanile de golire sunt inchise, vana de 200 complet deschisa
    debitul deversat in caminul de canal se mentine constant indiferent daca functioneaza o pompa sau toate, precum si presiunea indicata de manometru :shock:
    aveti vreo idee?, solutie?
    multumesc

Incepator Tomytzu's Avatar
    Data inscrierii
    11.2005

coane ce inteleg eu de aici ca tu ai 3+1 pompe imersate in bazin refularea pe teava de 100 dif de nivel de 5 m lungime tronson cam 14 m si bineinteles fitingurile refularea comuna pe 200 mm pompa mare este imersata si alimentata de la un convertizor (ce fel de convertizor).Ce natura au apele din bazin ? bazinul cam ce dimensiuni are ?este cimentat ? sau este o groapa sapata in pamint taluzata sa nu se surpe malurile ? uite ceva concret pe linga mine este un market mare si la 50 m de el este o groapa taluzata unde se scurge apa pluviala si de acolo este cred preluata de pompe si trimisa in sist de canalizare groapa este sapata in pamint adincime cred peste 5-6 m taluzata cu profile de beton de cind ma stiu nu am vazut groapa goala (are dimensiunile unui strand) ea are un nivel constant al apei ,pai cum o gindesc eu :nivelul constant este tinut de pinza de apa freatica mai ales ca dupa ploi a crescut nivelul ei cu 2-3 m pot sa omoare pompele si apa tot este in bazin ca vine singura din pamint .Deci ce cred eu ca este la tine , daca pompa mare ar trebui sa faca fata si debitul ei depaseste cu mult debitul care intra in bazinul de colectare ar trebui sa goleasca fara ajutorul celor mici inseamna ca bazinul tau primeste apa de undeva vezi cel mai probabil pinza de apa freatica sau pompa ta nu merge in parametri .Nu ai zis sa fi incercat sa pui pe rind fiecare pompa sa traga si sa spui ce se intimpla ca atunci vedeam si eu cam care este starea clapetelor si trageam concluzia ca nu circula intre ele ,sau mai stiu ca debitul este proportional cu turatia deci daca tu ai ceva probleme cu convertizorul si tensiunea pe care o da el nu este suficienta pai nici turatie nu ai si deci debitul mic .Da si tu mai multe detalii ,scrie si tu cam ce date tehnice au pompele mai citesc ceva de presiunea de 1,4-2 cind este 1,4 cind merge pompa mare 2 cind merg toate ,de unde sti ca la presiuni diferite ai debit constant ca parca asa am retinut

corect 3+1 pompe submersibile, puse intr-un bazin cimentat de mare capacitate(nu stiu cati mc are), colecteaza pluvialul si menajerul de pe o zona de case, de marimea unui cartier mai mic
    pompele mici sunt de 12 l/s iar cea mare de max 82 l/s(55l/s la randament max)
    initial au fost 4 pompe mici identice care mergeau aproape continuu, distractia incepea in momentul in care ploua,
    in caminul de refulare nu se vede nici o modificare a debitului, indiferent care si cate pompe functioneaza
    problema este: de ce pompa mare(noua in garantie) nu este in parametrii :?:
    puterea electrica a motorului este de 17 kw, consuma 12-14kw(convertizorul nu stiu de care este), daca ar fi colmatata refularea ar trebui sa creasca presiunea si implicit consumul de en. electrica
    manometrul de pe care am citit presiunea a fost pus pe refulare inainte de montarea pompei noi pt a vedea daca pompele mici functioneaza>de aici presiunea de 1.4-2 bar
    sper ca pe luni cand este programata inspectia la conductele de refulare voi putea sa vad mai multe detalii care ma intereseaza si sa trag o concluzie

Incepator Tomytzu's Avatar
    Data inscrierii
    11.2005

coane stau si ma gindesc mai bine cam belea treaba cartierul de locuit si menajera si pluviala si convertizor ,pai cine a dimensionat canalizarea si a ajuns la concluzia ca pe Dn 200 trebuie sa duca cartierul pai ala sa dea solutia ca din ce mai stiu si eu Dn 200 la peste 100 l/s are o viteza care depaseste cu muuuult viteza de autocuratire deci la capitolul teava colmatata poti sta linistit daca pompele merg cu debitele indicate de tine si nu fac fata problema este de proiectare .Adica cel care a proiectat a socotit ca vor fi 3-4 blocuri si citeva guri de canal si cind colo belea creste cartierul cred ca daca proiecta un inginer de instalatii bun nu aveai treaba .coane solutia este simpla inca un sant inca o teava de 200 inca o pompa mare si gata .peste ceva timp cind se va mari iar cartierul stii lectia

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

radu, sunt mai multe aspecte care pot sa contribuie la problema ta !

Am studiat in catalogul grudfos tipul de pompa folosit de tine ! Am vazut ca exista mai multe tipuri, fiecare putand sa duca particule de anumite dimensiuni, ex tipul S cu SuperVortex duce particule pana la maxim 100mm, unele pot duce particule pana la 145 mm ! Verifica inca o data tipul sa vezi daca pompa ta duce "spanacul" menajer !

Din cate am vazut eu in diagrama la o pierdere de presiune de 15mCA debitul pompei este cam 280mc/h ! Daca tu trebuie sa duci si pluvialul pompa clar nu face fata , un debit de cateva zeci de litri pe mp la o ploaie mai sanatoasa e clar ca nu face fata !

In schimb, ma intriga problema menajerului deoarece, teoretic, pompa ar trebui sa fie instare sa duca menajerul ! Verifica daca caminul tau e hidroizolat , iar daca nu e verifica pe la ce adancime e panza de apa freatica, s-ar putea sa ai infiltratii de apa.

Dar ca sa fi sigur fa un mic calcul, sa vezi macar ce debite de apa ai de evacuat, asta e cea mai inteleapta solutie ; si neaparat verifica tipul pompei si vezi exact ce tip de apa si particule poate duce !

ai dreptate d-le Tomytzu, dar daca le spui toate astea unui inginer mecanic, care , din pacate tie sef, alege el pompa si partea de comanda a pompei (convertizor), si mai vine si sa-ti corecteze calculul de pierderi locale si liniare, mai poti sa zici ceva,
    cine a facut proietarea? asta nu stiu, am intrebat si eu si mi-au spus ca oricum pompa asta mare este supradimensionata (cica era suficient o pompa de 18 l/s)
    "lectia" ( recomandarile din normative ) privind dimensionarea pentru a acoperii necesarul pe perioada mai mare de timp, in fctie de dezvoltarea in zona, o stiam
    d-le eugen dupa ce date au venit cu pompa dimensiunile maxime particulelor sunt de 80mm, "spanul" il duce

astazi cand am mai fost cu cineva din firma, care cunoaste mai bine reteaua de canal din zona am aflat mai multe si anume:
    la intrarea in statia de pompare mai exista conducta care deverseaza apa in bazin si despre care nu stie nimeni de unde vine
    datorita lipsei de comunicare si a incapatanarii prostesti de care da dovada sefu' cred ca o sa-i pasez problema lui sa o rezolve ca tare ii destept
    multumesc de ajutor si am sa va tin la curent cum vor decurge lucrurile, daca sunteti interesati
    multumesc inca o data

Incepator mario's Avatar
    Data inscrierii
    03.2008

Implicit

aceasta discutie e tare d_lor in orice caz are cineva o vina si eu cred ca nu sau luat in calcule cresterea populatiei ca in rominia

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •