Rezultate 1 la 6 din 6

Implicit polietilena la interior

banalul tub de polietilena, folosit in special la bransamente,retea de apa,este bun sau nu la interior pt coloane de distributie ar, ce parere aveti?

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

posibil este dar nu stiu cat e de rentabil. Ai mufele destul de bloncoase, si nu e atat de maleabil ca PE-X-AL, sau CU. E bun pe distande mari. Daca ai multe fitinguri nu prea mi se pare o solutie viabila. Ia vezi mai bine cum iesi pe CU ca si pexalul are neajunsurile lui, pretul fitingurilor fiind unul destul de important.

am pus aceasta intrebare deoarece la o lucrare pe care am vrut sa o contractez, beneficiarul (proprietarul unui bloc de 4 et) impunea ca material al coloanelor de distributie sa fie polietilena :shock:

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

" a vazut pe net" beneficiarii mai trebuiesc si educati ... ramana la parerea ca prea multe insurubari plastic pe plastic ridica riscul de a aparea scapari de apa.

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    25.09.2005

Implicit Re: polietilena la interior

Radu...Am vazut intslatia unui hotel , cu colana de apa rece din polietilena , iar racordurile catre consumator in pexal , iar apa calda , in pexal...Are vreo 5 ani de cand e data in folosinta....si in unele locuri a inceput sa pice apa din tavan sau sa iasa din pardoseala...Un material bun si ieftin este polipropilena...Pt orice...Afara , in pamant , coloane de distributie sau racorduri...Un fiting pt polipropilena e cu mult , foarte mult mai ieftin decat cel pt polietilena.

Incepator HELP! mishu's Avatar
    Data inscrierii
    20.08.2006

Implicit sauna

salut! Am si eu o mica intrebare, sauna este prevazuta cu sifon de pardoseala?

Discutii similare

1. Usi de interior
    De Alex in forumul Tamplarie (ferestre, usi, etc.)
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 06.06.2013, 15:49
  2. Microclimatul interior: deziderat sau "lasa ca merge si asa..."
    De eugen in forumul Proiectare si documentare
    Raspunsuri: 15
    Ultimul Mesaj: 30.05.2008, 07:27
  3. Design interior - emisiuni TV
    De Alex in forumul Finisaje si amenajari interioare
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 31.07.2006, 02:43

Bookmarks

Permisiuni Publicare