Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 15
    Incepator criminel's Avatar
    Data inscrierii
    10.2005

Implicit Cazane pe combustibil solid

As dori sa deschid o discutie si despre cazanele pe combustibil solid. Fie lemn , carbune, brichete, sau rumegus. Care cazane de acest tip sunt mai bune? Ce marca, si din fonta sau otel?

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    04.2005

intai cred ca ar trebui sa facem o lista cu cele mai frecvante pe piata romaneasca, apoi fiecare pe baza experientei sa posteze plusurile si minusurile acestora. ce ziceti?

incep eu cu marcile cunoscute (de mine):

ARCA - otel, gazeificare, automatizare buna, puteri mari, pret pe masura, garantie 3 ani
    ATMOS - otel, gazeificare, nu au automatizare, acceptabile la pret, garantie 1 An
    Viadrus - fonta, fara gazeificare, fara automatizare, pret mic
    DeDietrich - otel, gazeificare, automatizare fara repros, puteri medii, pret moderat

P.S. o informatie mai mult ciudata decat utila: un distribuitor ARCA din Craiova a vandut un cazan pe "boabe de porumb" 40 kW, iar costul unei luni de functionare s-a ridicat la suma de 3.5 mil.

Data inscrierii
    10.2005

Implicit sal

Mai sunt si cazanele Termofarc, sunt facute la Brasov. Pretul acceptabil calitatea inca nu o stiu.
    Abia astept sa vand unul , sa aflu mai multe
    Si daca vorbim despre cazane pe combustibil solid cred ca ar fi bine daca am vorbi di despre pompele in curent continuu, pompe care au rolul de a proteja instalatia cand pompa de circulatie (cea in curent alternativ), se strica sau se intrerupe furnizarea energiei electrice.
    Eu propun acesta solutie, care nu este deloc scumpa si care scuteste de multe necazuri!

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    04.2005

Solutia de care vorbesti tu este facuta de LAING, un invertor, baterii (cu o autonomie declarata de aprox 2h) si pompa de curent continuu care asigura numai circulatia in cazan se pune in paralel cu pompa de recirculare cazan. Pretul este undeva in jur de 225 EUR. Nu mi se pare prea mult dat fiind ca protejaza cazanul, mai ales in cazul cazanelor de fonta la care nu se poate aplica solutia de serpentina de racire.

In lista de cazane pe combustibil solid as mai adauga si TERMOSTAHL. Inca nu stiu nimic despre ele (chiar ma intereseaza pareri) am primit in dimineata asta un pliant de prezentare si o lista de preturi.

Data inscrierii
    10.2005

Implicit sal

Ai dreptate!
    Pompele sunt Laing, am facut chiar si o scolarizare pe Laing. Celor care nu am bani, le propun o solutie mai ieftina si anume:
    un releu , o baterie de masina si un redresor cu protectie la supra sarcina.
    Schema este ff simpla.

P.S Eu vand pompa cu 100 euro fara TVA

Data inscrierii
    10.2005

Implicit sal

Cat despre cazanele pe lemne de care vorbei, sunt destul de scumpe, dar au totul pe ele. Noi le vindem,,cel mai ieftin

Implicit Re: Cazane pe combustibil solid

Are cineva o idee cum se poate comanda vana de amestec la centralele atmos? nu este vorba de laddomat ci vana care face un amestec intre tur si retur pt partea de radiatoare

Incepator pictorul's Avatar
    Data inscrierii
    10.2005

pentru mesius .... criminel .....eu sunt din bv...si am impresia cum ca cazanele termofarc adic cele la care faci tu referinta...sun facute artizanal..si sunt un fel de plagiatura dupa modele reusite de prin tari mai occidentale...dar ca idee sunt simpatice in sensul ca sunt ffff larg raspindirte si mai ales functionale dupa ceva zeci de ani de functionale.....adic omu este chiar pasionat de munca lui ......

Incepator marinica's Avatar
    Data inscrierii
    04.2006

am auzit multe despre cazanele termofarc, oamenii spun ca sunt bune si prezinta avantajul ca se preoduc in tara, este mai simplu cu garantia. Am vazut cazanele la targ la Bucuresti, au scos si cazanele cu gazeificarea lemnului, arata chiar bine. Vezi ca au si site www.termofarc.ro. Cam atat deocamdata.

Incepator IONUT's Avatar
    Data inscrierii
    10.2006

Implicit Raspuns: Cazane pe combustibil solid

Mi+am luat un Wiessmann vitoloig 150 cu gazeificare. asta dupa ce am intrebat peste tot pe unde am putut si am citit cam 2 luni despre centrale, incercand sa fac diferenta intre realitate si mestesugul vanzatorilor de a le cumpara marfa. Ce parere aveti, am luat teapa sau am dat un ban dar merita

Acum tre sa mai iau una tot pe combustibil solid fara gazeificare cam de 30 kw, si va rog sa ma ajutati cu o recomandare. Multumesc.

Ma cam orientez si eu tot catre Termofarc ptr ca : au 2 serpentine, dau promotional vas de exp sau termoventil de siguranta.
    Masura iubirii lui Dumnezeu este sa-l iubim fara masura

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii similare

1. Alegere pompe cazane
    By criminel in forum Proiectare si documentare
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 23.06.2009, 15:44
  2. Free 2D CAD (Solid Edge)
    By Alex in forum Software proiectare (CAD) si adiacente
    Raspunsuri: 1
    Ultimul Mesaj: 06.03.2009, 19:48

Bookmarks