Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 12
    meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit Centrale DeDietrich

Ce parere aveti despre centralele termice DeDietrich?
    uninvolved

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

"In primul rand Calitate" ) stiu e sloganul Promotermului dar e adevarat.

Ma abtin de la alte comentarii pentru ca sunt distribuitor. Chiar sunt curios de pareri. Pentru orice detalii va stau la dispozitie.

Aici in Germanica sunt cam rare. Acum 10 ani au fost mai multe dar nu erau prea stralucite ca si Oertli. Acum sau mai ridicat la calitate dar cam nu prind multa piata pe aici, mai mult in Franta si Belgia. Poate se schimba cine stie
    Handwerksmeister

Membru activ Kermit's Avatar
    Data inscrierii
    09.04.2005

interesant punct de vedere...noua la training-uri ne zic ca piata Germana+Franceza ia cam 60% din productie. Acum cica s-au axat mult pe piata Chineza si pompeaza acolo en-gros.

La capitolul automatizare si posibilitati depasesc cam tot ce exista pe piata romaneasca, un cazan clasic de 60 kW vine ca dotare standard cu 3 circuite de mixaj, 1 ACM, 1 ACM-R si senzorii de rigoare, iar comanda de cascada este partial implementata in tabloul standard.
    La cazane pana acum in afara de a le curatii de praf nu am avut nici o interventie, iar microcentrale montate inca din 1996 merg fara probleme (au cazut cateva termocuple dar sunt ieftine si se scchimba usor). Montez DD de vreo 9 ani si sunt foarte multumit de ele, dorm noaptea linistit pentru ca isi fac treaba.

Nu vreau sa blamez celelecte marci, dar noi nu avem Vaillant-urile voastre, cele pentru Romania sunt produse in Cehia (parca) si ca sa montez unul cu panouri solare si pompa de recirculare ACM i-am impanzit beneficiarului peretii cu automate, regulatoare si fire; la fel si cu WOLF pentru a comanda o pompa de ACM-R a trebuit sa ii pun omului o priza programabila iar cascada pana am adaptat un regulator Honeywell mi-au iesit o gramada de fire albe.

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Sunt de acord cu Kermit ! DeDietrich inseamna calitate si am sa incerc sa justific in continuare afirmatia !

In primul rand gama DeDietrich este impartita in :
    - cazane murale de 24kW si 28kW cu tiraj fortat si tiraj natural ;
    - cazane de fonta de pardoseala pana la 300kW cu arzator atmosferic ;
    - cazane de fonta de pardoseala cu arzator cu aer insuflat (peste 300kW)
    - seria INNOVENS : cazane murale cu functionare in condensatie de 35kW, 50kW, 65kW, 90kW .
    - cazane de pardoseala cu functionare in condensatie pana la 1000kW cu amprenta la sol foarte mica (cam 2 mp) (pe deasupra mai sunt si pe role );
    - sistem de panouri solare cu boilere solare (un sistem foarte bine gandit) ;
    - boilere verticale cu serpentina elicoidala pana la 300 L (bune) ;
    - boilere verticale cu serpentina elicoidala pana la 1000 L (foarte bune) ;
    - diverse accesorii ;
    - in curand seria de murale 24kW si 28kW se va transforma in seria seria de cazane murale in condensatie de 24kW si 28kW .

Foarte imortant : DeDietrich isi prepara singuri fonta dupa o reteta testata in zeci de ani !

Divizia de automatizari a pus la punct regulatoare (care sosesc in standard pe cazane) versatile cu care poti sa comanzi circuite de pana la 10 cazane in cascada, comanda de 2 vane cu trei cai, comanda de circuit piscina, comanda de acm si daca mai adaugi cateva placi electronice in plus poti comanda practic orice fel de circuit si oricat de multe circuite vrei !
    Nu mai vorbesc de interfata cu calculatorul sau comanda prin GSM sau telefonie fixa, setari peste setari structurate pe niveluri (nivel utilizator, nivel instalator, nivel de depanare), etc...

Nu mai vorbesc de gama de accesorii : vane, neutralizatoare de condens, senzori, kituri de cosuri de fum, grile , console cu robinete, etc.

Asta in primul rand !

In al doilea rand, au o documentatie EXTRAORDINAR de bine pusa la punct : scheme de montaj, scheme hidraulice bine detaliate, programe de dimensionare, si multe altele ! Lucruri care sincer sa fiu nu le-am vazut nici macar la un Viessmann sau Buderus !

In ceea ce priveste calitatea, marele avantaj al lui DeDietrich este fonta de mare calitate si al doilea mare avantaj consta in regulatoarele Diematic 3 si Diematic m-Delta !

In ceea ce priveste pretul, tot ceea ce este bazat pe fonta bate Viessmann sau Buderus !
    Din pacate gama de murale 24kW si 28kW este cea mai scumpa de pe piata deoarece ele sunt fabricate in Franta (Alsacia) !

Intrucat DeDietrich are de zeci de ani si o divizie de productie echipamente pentru industria farmaceutica , au reusit sa puna la punct schimbatoare de caldura (aluminiu siliciu) pentru gama de cazane in condensatie foarte rezistente la actiunile chimice ale acizilor ! Daca ar fi sa merg pe condensatie as merge cu DeDietrich !

De curand DeDietrich si Remeha au devenit un singur trust ! Remeha fiind cel mai mare producator de tehnologie in condensatie ! Rezultatele s-au observat imediat : mural in condensatie de 90kW si cazane de sol in condensatie cu amprenta la sol foarte mica de pana la 1000kW !

Recomand tuturor (instalatori, proiectanti, beneficiari) sa puna mana pe o documentatie DeDietrich !

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005
    uninvolved

Incepator mota diesel's Avatar
    Data inscrierii
    24.05.2009

Implicit cerere de oferta

salut,
    ma intereseaza o centrala pe gaz la o vila parter plus etaj,cam 180 mp utili,14 radiatoare de la romstal,dif marimi,pereti de caramida 35 cm,izolati cu poliestiren de 10cm,tevi de pexal in sapa,etc./ as vrea sa stiu ce marca de centrala sa-mi iau,una buna, si de ce putere la suprafata astapt ca am auzit sute de versiuni si chiar sunt buimacit de atatea informatii
    multam anticipat!
    aaa si daca mai aveti detalii tehnice,astept orice fel de sfaturi
    Editat de mota diesel pe 24.05.2009 la 01:13.

Membru activ caldut's Avatar
    Data inscrierii
    17.09.2007

Implicit

Citat Scris Initial de mota diesel VEzi Mesaj
    salut,
    ma intereseaza o centrala pe gaz la o vila parter plus etaj,cam 180 mp utili,14 radiatoare de la romstal,dif marimi,pereti de caramida 35 cm,izolati cu poliestiren de 10cm,tevi de pexal in sapa,etc./ as vrea sa stiu ce marca de centrala sa-mi iau,una buna, si de ce putere la suprafata astapt ca am auzit sute de versiuni si chiar sunt buimacit de atatea informatii
    multam anticipat!
    aaa si daca mai aveti detalii tehnice,astept orice fel de sfaturi
    una de 28 kw,cu boiler...cite bai si ce pretentii pe apa calda ? sa functioneze cu doua puncte de consum simultan ?

Data inscrierii
    24.05.2009

Implicit

2 bai si sa functioeze separat acm sau caldura termica

Data inscrierii
    24.05.2009

Implicit

si cu boiler?oricum trebuie sa cumpar centrala cu boiler,incorporat sau nu...

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii similare

1. automatizare pt centrale cu combustibili solizi
    De radu_cracu in forumul Automatizari si sisteme "casa inteligenta"
    Raspunsuri: 12
    Ultimul Mesaj: 18.12.2013, 21:12
  2. Centrale in condensatie
    De criminel in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 27.08.2006, 11:43
  3. centrale italienesti
    De dcs in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare