Rezultate 1 la 9 din 9

Discutie: Hidrofor

Implicit Hidrofor

Am o probleme legata de hidrofoare.
    Panza freatica este la 7 m si fantana are 8 m de apa. Hidroforul se afla la aproximativ 7 m de sursa de apa (o fantana la curte).Care este inaltimea maxima de refulare si adancimea maxima de aspiratie?
    Va multumesc anticipat.

Implicit Hidrofor

Un raspuns rapid si concis la intrebarea ta ar fi ca inaltimea de pompare sa fie astfel aleasa incat la cel mai dezavantajat consumator (ex: WC de la ultimul nivel) sa existe un disponibil de presiune de 1.5 bar. Debitul se alege in functie de cati consumatori ai pe acolo.

Ai 2 solutii la problema ta:

1: solutia de hidrofor clasic cu pompa pe butelie, montata intr-un camin langa fantana (neaparat izolat). Aici trebuie avut in vedere la alegerea pompei cei doi parametrii adancimea de unde extrage apa si inaltimea de refulare astfel incat la consumatorul cel mai defavorizat sa se atinga o presiune minima de 1.5 bar (WC-ul de la nivelul cel mai de sus)

2: (recomandat) In fantana pompa submersibila, si in casa undeva la subsol sau acolo unde se afla camera tehnica o butelie de hidrofor. Aici pompa se dimensioneaza la inaltimea de pompare care trebuie sa fie suma H fantana+H casa+H pierderi+1.5mCA. Alimentarea pompei se face prin presostatul montat pe butelie.

Best Regards

Implicit Hidrofor

Sau hidroforul cu aspiratie de pana la 50 m :wink:

Implicit Hidrofor

snakebyte as fi curios sa vad un astfel de hidrofor pus la lucru, aspiratia 50m :shock:
    bb cea mai buna solutie, parerea mea, este recomandarea de la pct. 2 a lui Kermit

Implicit Hidrofor

Am montat 3 Hidrofoare cu aspiratie de pana la 50 m adancime insa nici 1 nu a avut ocazia sa traga de la adancimea de 50 m, cel mai solicitat trage de la 30 m, este montat intr-o hala industriala in pipera si este reglat sa se opreasca la 4 Bar si tin sa mentionez ca functioneaza de minune, eu il recomand mai bine decat pompa sumersibila.

Implicit Hidrofor

si cum e cu amorsarea dupa o perioada mai lunga de nefunctionare?...am montat si eu nu zic nu dar mai comod este cu pompa pentru ca in cazul asta ai un sistem adaptatbil oricacor cerinte. nu pasii standard de la hidrofoare. Hidrofoarele de adancimi mari sunt solutii mai scumpe (cel putin la Grundfos), si nu au protectiile la "lipsa apa"

Implicit Hidrofor

Simplu, dat fiind ca amorsarea la pompa este pusa incomod, ii adaptam un teu cu robinet imediat la iesirea din pompa si cu o panlie cateva kilograme de apa si vreo 5 min din timpul pretios am rezolvat problema, oricum nu cred ca nu se va folosi apa mai mult de o saptamana iar intr-o saptamana nu se dezamorseaza.

Implicit Hidrofor

:lol: stiu ca esimplu pentru unul ca tine, ca mine, care suntem in domeniu. Dar nu lasa pe mana lui nea Gheorghe beneficiarul chestia asta ca vei fii surprins cate probleme se vor ivi.

Implicit Raspuns: Hidrofor

Salut!...O problema pt hidrofor am si eu...Sunt hidrofoarele astea de adancime..Trag apa de jos si ridica la 40 m CA...Ele aspira apa pe 2 tzevi , una de 1 1/4 si cealalta de 1 tzol , iar la capat , langa sorb au un ejector...Am de alimentat 2 case lipite , dar fiecare cu hidroforul ei , dar dintr-un singur putz...Oare vor putea alimenta hidrofoarele cele 2 case daca in putz , pt aspiratie introduc doar 2 tzevi de 1 1/4 si 1 tzol , cu un singur ejector si un singur sorb?...Sau sa supra dimensionez tevile de aspiratie , facand ramificatie pt montatul a 2 ejectoare ( pt fiecare hidrofor cate unul) , jos in putz , cat si o ramificatie pt cele 2 hidrofoare , in locul de amplasament al lor

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •