Rezultate 1 la 5 din 5

Discutie: Bilterm

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Implicit Bilterm

Am citit o prezentare interesanta despre un program de calcul de necesar de caldura si de aporturi de caldura cat si de dimensionare foarte interesant : BILTERM !!!!

Face multe lucruri (atat pentru proiectanti cat si pentru "asociatiile de bloc") printre care si calculul necesarului de caldura conform SR 1907/1,2 cat si calculul aporturilor de caldura conform STAS 6648/1,2 .

Echipa ce a dezvoltat aplicatia pare competenta !!!
    Programul arata impecabil (cel putin in prezentare) !!!

A lucrat cineva cu acest program ? Daca da rog pe cel in cauza sa isi "prezinte" parerile ....

Incercati la www.smartbyte.ro !

Implicit Bilterm

@eugen

Hallo,

am o intrebare privind "BILTERM" fiind ca noi lucram tot cu un acest fel de programe aici in M?nchen. Bineninteles in germana si dela alta firma, dar poate stiti daca sunt normele UE pt aceste calcule deja valabile in Romania. Programele noastre calculeaza numai cu normele UE si sau DIN care sunt valabile in UE si in Germania.

Multumesc pt raspuns
    Handwerksmeister

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Implicit Bilterm

Buna Bavaria,

Din pacate trebuie sa te dezamagesc ! Din cate am citit despre Bilterm el calculeaza necesarul de caldura (iarna) si aporturile de caldura (vara) in doua feluri :

1. Calcul exact conform normelor romanesti - SR 1907/1,2 : este un standard romanesc, foarte precis atata timp cat este respectat, reactualizat in 1997.
    - STAS 6648/1,2 : este un standard, tot romanesc, deasemenea foarte precis, care din pacate este neactualizat din 1982.

2. Al doilea mod de calcul al necesarului de caldura si al aporturilor de caldura este unul empiric, bazat pe indici volumici de calcul. Adica se propune un indice termic de volum (50 W/m3) care se inmulteste cu volumul incaperii de calculat si rezulta o aproximatie grosolana a necesarului de caldura.

Din pacate, pentru proiectare eu personal nici nu as indrazni sa iau in calcul varianta 2.

In rest programul mai are un modul de calcul sanitar (tot conform normelor si standardelor romanesti), dimensionari de conducte si utilaje.

AM SA INCEP O TEMA DE DISCUTIE pe forumul de TERMICE SI VENTILARE unde o sa explic ce presupun standradele mai sus mentionate si as fi bucuros daca si dumneavoastra ati putea detalia normele dupa care calculati pierderile si aporturile de caldura !

Va multumesc !

Implicit Bilterm

Avand in vedere ca firma noastra vor extinde in currand si in Romania mi-ar face multa placere sa schimbam experientele din aceste randuri de normative.
    Handwerksmeister

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit

Intrebare dupa 3 ani: s-a facut acea extindere?
    uninvolved

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •