Rezultate 1 la 3 din 3

Discutie: X-dev

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    21.02.2005

Implicit X-dev

A utilizat cineva X-DEV?
    Descriere:

DATE GENERALE:
    # Genereaza rapoartele :

* Centralizatoare pentru licitatii,
    * Devize Ofert? (x),
    * Antemasuratori (x),
    * Situatii de lucr?ri (x),
    * Extrase de material, manopera, utilaj si transport (x),
    * Liste de preturi,
    * Evidenta productiei [lunare, trimestriale, etc] centralizat? pe santiere, pe obiecte sau detaliat? la nivel de deviz, grupat? pe tipuri de productie [C+M, productie industriala, interna, etc.]

[ "x" = pot fi generate si ?n format Excel (c) ]
    # Actualizeaza cu indici de inflatie devizele si situatiile de plata.
    # Memoreaza variantele de preturi in baze de preturi pe lucrari
    # Baza de date cuprinde TOATE normele de deviz seria 1982 , circa 1000 norme 1994 si se actualizeaza cu usurinta cu materiale si norme cerute de noile tehnogii din constructii.
    # Actualizat ?n permanenta conform ultimelor noutati legislative, ?ntr-o continua dezvoltare si modernizare.
    # Livrat cu o baza de date pre?ncarcata cu modele de lucrari
    # Functioneaza at?t independent c?t si integrat ?n sistemul informatic al ?ntreprinderii, caz ?n care realizeaza schimb de informatii cu aplicatiile:

* - Gestiunea materialelor (consumul-tehnic-contabil)
    * - Evidenta decontarii productiei,
    * - Borderoul productiei,
    * - Evidenta furnizorilor,
    * - Comunic? date c?tre programul de planificare Primavera Project Planner (c)

www.x-dev.ro

Ce alte alternative mai exista? Si cam care sunt preturile?
    uninvolved

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    13.05.2005

Implicit X-dev

Alex, am lucrat cu cateva din programele existente de devize !
    Doua s-au detasat din punctul meu de vedere !

X-Dev si Doclib !

Nu am lucrat foarte mult cu ele, nu le cunosc toate ascunzisurile, dar pot spune urmatoarele :

X-Dev : interfata grafica, intuitiva, lucrul cu mouse-ul e lejer !
    posibilitati multiple, printre care generarea de fisiere Excel editabile care pastraza in celule formulele de calcul !!!
    optiune de ponderare (ajuta mult in conditiile in care trebuie sa pici pe o anumita suma) generala cat si locala ;
    destul de scump (30.000.000 milioane de lei) ;
    cheita hardware de protectie.

Doclib : ultima oara cand am lucrat cu Doclibul, acesta nu avea interfata grafica (destul de greu de lucrat pentru impatimitii de mouse)
    relativ ieftin (vreo 8.000.000 lei ) ; parca au si posibilitati de plata integrala sau abonament lunar ;
    upgrade periodic (pe bani bineinteles);
    are o biblioteca de articole de deviz aproape completa (din toate domeniile) ;
    per ansamblu nu cred ca este o alegere gresita !

Eu personal daca as intocmi numai devize toata ziua mi-ar placea sa le am pe amandoua !
    La nivelul meu un X-Dev isi face toti banii !!!!

Incepator arhicad's Avatar
    Data inscrierii
    06.10.2009

Implicit

Glumiti

daca vreti program de devize il gasiti pe cel mai tare , fara discutii din cate am vazut. Si le-am incercat cu tenacitate pe TOATE de la Doclib la xdev, etc
    are facilitati de editare ca in excel te misti rapid are o multime de norme. de fapt la nici unu nu am mai gasit asa multe norme.

www.devize.ro

e facut de astai de la Intelsoft care au facut si windocu da care nu am inteles cui dracu l-au dat ca nu raspunde nimeni la tel la ei.
    io am windoc acum da am facut "rost" de Deviz profesian 2009 (pe sub mana ca nu l-au scos pe piata) ;D

daca il vreti contactati-ma la arhicad74@gmail.com (io il am de la un pretin din sibiu care am inteles ca il are de la ei de la intelsoft da nu stiu daca avea voie sa il de amai departe ... ma rog e un fel de beta .. )

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •