Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 19
    Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Implicit Ce este mai rentabil?

... sa curat vopseaua de pe tamplarie (inclusiv tocurile usilor) ca sa ajung la lemn si apoi sa dau cu bait si lac, sau sa schimb tamplaria cu totul, in conditiile in care nu vreau termopane ci tamplarie din lemn de tip vechi? Cat m-ar costa distractia in ambele variante? (pret / toc de usa + pret / fereastra cu tocarie cu tot). Ferestrele mele sunt grupate cate trei pe camera, aproximativ 60 cm latime bucata si cam 80-90 inaltime, duble.

Incepator inot's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Pentru a stabili metoda optima trebuie sa ai in vedere calitatea ramelor respectiv a tocurilor existente (suprafete, etanseitate, aspect).

Un pret aproximativ pentru tamplaria de lemn in cazul ramelor de geam duble cu toc este cam de 2 milioane (200 lei GREI) pe metru patrat

PS: eu am ales varianta schimbatului cu totul (tot tamplarie din lemn cu rame duble, dar la mine nu se punea problema reconditionarii tamplariei vechi).

respect.
    http://www.internetfirstpage.com

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

La mine tocaria este in stare excelenta si inchide perfect (am "racait" cu "foenul" o bucata, dedesubt lemnul e neted ca-n palma) - e casa veche, s-a lucrat calumea... Problema e ca pe vreme aia se purta "flescaitul" cu vopsea in diverse culori, astfel incat, in timp, s-au adunat vreo 3 straturi, unul verde (!?), unul maro-roscat si unul alb, parca-i spital. Asa ca vreau sa curat tigania si sa las lemnul la vedere, cu ceva bait ca sa nu fie alburiu si cu ceva lac sa il protejez. Dar mi-a zis un mester ca "iti dai cu tesla-n..." ca sa racai vopseaua si ca ar fi mai bine sa inlocuiesc tot, decat sa curat. Dar eu am incercat cu foenul ala si s-a curatat foarte usor, se umfla frumos si aproape cadea vopseaua singura cand veneam pe dedesubt cu un amarat de spaclu (gasit prin camara). E drept ca am incercat pe suprafata dreapta, nu pe marginile "profilate". Poate acolo o fi mai greu...

2 mil pe mp mi se pare destul de multisor, avand in vedere ca am 7 tocuri de usi si 5 serii de cate 3 geamuri in casa... Ar veni 8.1 mp tocurile la usi si 5.4 la geamuri... 27 de bulioane sau 2700 de lei grei, cam multisor. La naiba, e aproape mia de euroi! Nu-s nabab, fir-ar sa fie...

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Daca lemnaria e buna, pastreaz-o si reconditioneaz-o camera cu camera. Vine vara. Pana in toamna, termini cu toate camerele si banii ii dai in "rate"
    uninvolved

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

In conditiile astea, as putea sa ma apuc s-o fac eu, in fiecare weekend cate putin - sunt un fel de minitehnicus si imi place sa mesteresc dar... nu prea am timp si ma agaseaza sa am casa un fel de santier perpetuu. As prefera deci sa imi faca cineva chestia asta... ideea e sa nu ma coste mai mult decat daca as lua tamplarie noua.

Incepator inot's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Orice ai face, la curatat aproape 14 metri patrati, de tesla ... nu scapi .

Totusi poate gasesti o metoda cu un randament mai mare cum ar fi o perie de sarma circulara montata pe o bormasina, insa atentie sa nu distrugi si lemnul.

PS: Trei straturi de vopsea sunt un pic cam multe.

respect.

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Deh, rabdare de canibal...

Incepator inot's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Am gasit o posibila solutie pentru tine, asta daca nu cumva ai reusit deja sa topesti toata vopreaua cu feonu'

Se da o masina de slefuit cu hartie abraziva (face mult praf si mult zgomot) cu care intr-o zi am curatat lacul de pe podeaua din bucutarie (aproximativ 12 mp), iar acum si musca isi scranteste picioarele (evident pe noul strat de lac).

Respectivul utilaj nu cantareste mai mult de 1,5 KG si are dimensiunea suprafetei de slefuit de 70 x 150 mm.

Se recomanda ca utilajul sa fie de calitate, nu un NONAME.

Toate bune.

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Cool! Unde gasesc, cum se cheama si cat costa masinaria? Poa' sa faca praf si zgomot pana mor vecinii, nu conteaza, numai sa ma scape de problema :lol:

Incepator inot's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Sper ca nu revin prea tarziu.

Se numeste "masina de slefuit" si se poate gasi in locatiile:

Reprezentantele firmelor consacrate reprezinta un bun inceput (pretul e piperat dar masina e de calitate),

Se pot gasi in orice magazin de bricolaj. In aceste tipuri de magazine se gasesc si "chinezari" ieftine si proaste, dar si produse de calitate la preturi si mai piprerate.

Alege ce ti se potriveste.

Nume de firme producatoare nu-ti dau ca ar insemna sa fac reclama, desi masinuta folosita de mine merita toate laudele.

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •