Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Rezultate 1 la 10 din 14
    Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Implicit Alternativa la gresie...

Am un pitic pe creier... desi imi place cum arata gresia, ma enerveaza teribil iarna sa dau cu calcaiele de ceva rece cand ies din baia fierbinte si cum nu prea ma impac cu purtatul de papuci... caut o alternativa la gresie, care sa arate la fel dar sa nu fie rece - am vazut un fel de linoleum mai gros care arata cam asa, dar as vrea ceva in "placi" nu folie, cum se gaseste linoleumul, care sa poata fi pozat ca si gresia, cu un adeziv oarecare sub placa si cu ceva soi de chit de rosturi intre placi, practic as vrea sa obtin exact efectul "vizual" al gresiei, fara inconvenientul "racelii".

Ceva idei? Exista ce vreau eu?

Exista. Trebuie doar sa cauti. Legat de gresia rece exista metode de a o incalzi. :oops:

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Ai cumva idee prin ce zona, in Bucuresti?

Nu cred ca vei gasi in Bucuresti. In general francezii folosesc astfel de materiale. Sfatul meu este sa scoti gresia existenta si sa tragi o incalzire prin pardoseala daca ai C.T. de apartament.

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Fac si eu ca Moromete - "n-am!" - Bani de operatiunea asta, vreau sa zic. O fi tzeava ieftina, dar mai pui si izolatia, si plasa de buzau, si conectorii, si distribuitorul, si sapa, si gresia, si manopera, si aia, si ailalta, raman in chiloti cu buline si cu un leu greu desenat pe portofel.

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

Messa,

Eu sunt deacord cu Instalatorul ! O incalzire in pardoseala iti rezolva problema !
    Exista posibilitati ca investitia ta sa fie redusa la minim :

1. Tu nu ai nevoie de incalzire in pardoseala decat pentru o nevoie de confort, asa ca serpentina ta va fi de lungime minima pentru ce ai tu nevoie !

2. Nu cred ca ai o baie asa de mare incat 2-3 m2 de polistiren extrudat sa te goleasca la buzunar !

3. Plasa de buzau e chiar ieftina, sau se pot gasi alternative de prindere a serpentinei mai ieftine !

4. Nu iti trebuie distribuitor colector pentru ca ai o singura serpentina !

5. Sapa poate reprezinta o investitie care nu poti sa o reduci !

6. Manopera .......... poate aplezi la cineva sau poate o faci chiar tu !

Nu cred ca linoleumul cu imitatie de gresie este o alternativa in baie ! Intereseaza-te cum influenteaza apa acest material : se infiltreaza, poti sa o scurgi la sifon , etc... !

Pentru aceste cazuri exista o incalzire de pardosea pt camere de baie. Care este o plasa unde este legat un fel de cablu in forma de S care se incalzeste prin current ca. 10-20W/m? grosime ca. 5mm. De instalat este foarte simplu: se intinde pe shapa actuala si se pune gresia cu adesiv asa cum se pune si normal. Se comanda pe m? al incaperii maxim pana la 20m?. Contine plasa cu sistemul de incalzire, Sensor in pardoseala pt thermostat, Cutie de conectare curent inklus thermostat.

Dezavantajul este ca merge pe current 220-250 V 50Hz, si nu stiu cum sunt preturile de Kwh in Romania.
    Aici se face in momentul cand este o modernizare de baie unde clientul nu vrea sa isi demoleze jumate de casa :lol: si sa mai puna o gramada de automatizari si modificari la centrala, si sa aiba o treapta in baie din cauza izolatiei si teviilor. Dar totusi doreste incalzire partiala sau numai in o camera.

Daca doresti mai multe detalii scriie un raspuns sau un Mail.

http://www.soldron.de/Fliesenwarm.jif
    Handwerksmeister

Membru activ eugen's Avatar
    Data inscrierii
    05.2005

Bavaria are dreptate, el a sesizat unele aspecte importante !

Daca folosesti incalzire prin pardoseala cu agent termic, placa de polistiren extrudat si sapa iti ridica cota de calcare ! Exista si aici solutii, dar trebuie studiat mai indeaproape !
    In ceea ce proveste curentul electric exista cateva probleme :
    - In Romania pretul gazului metan este inca mult mai mic fata de pretul curentului electric; Inca ! Poate ca in cazul lui messa 150-200 W (Poate chiar 300 W) isi justifica investitia lunara luand in considerare confortul realizat ;
    - In ceea ce priveste armonizarea normelor romanesti cu tehnologiile actuale, din pacate, curentul electric la 220V in baie este o chestie nu prea legala din punct de vedere norme ! Sistemul de incalzire electrica este inca neutilizat in tara noastra (datorita costurilor ridicate de exploatare). El este utilizat in 95% din cazuri ca solutie de dejivrare a burlanelor sau a rampelor de parcare ! Tocmai de aceea sistemul, pentru utilizarea lui in baie trebuie omologat (nu stiu sa se fi facut asta pana acum , dar tot ce e posibil) ;
    - Alta problema ar fi disponibilul de energie electrica la tablou ! Din nefericire tovarasii proiectanti au dimensionat instalatiile electrice de bloc fara sa tina seama de viitor ! In zilele noastre omul de rand are in functiune o masina de spalat, un cuptor cu microunde, un calculator , un aer conditionat, etc ! Asa ca trebuie verificat disponibilul de energie electrica !
    - Ultima problema ar fi furnizorul ! Din informatiile mele stiu ca exista un singur distribuitor in tara al acestui sistem (nu foarte ieftin), asa ca in ceea ce priveste diversitatea la capitolul incalzire electrica stam inca prost, si probabil ca vom sta prost pana ce preturile energiilor se vor echilibra .

Messa daca te intereseaza subiectul pot sa iti trimit pe PM numele firmei care comercializeza acest sistem !

Membru Messa's Avatar
    Data inscrierii
    03.2005

Am rezolvat. Am luat linoleum gros, din ala pentru trafic intens, l-am taiat in patrate chiar la furnizor (care se crucea dupa ce a aflat ce vreau sa fac) si l-am pus aproape exact ca gresia, cu kleber amestecat cu un clei (nu mai stiu cum se cheama, dar e rezistent la apa). Chit de rosturi clasic intre patrate si gata. Arata super si numai daca infigi unghia in el se simte ca nu-i gresie, ca nu e asa rigid. Am chituit bine toate marginile ca sa nu intre apa sub "placi" si gata. Sunt FOARTE multumita. A, inca ceva - nu mai trebe sa zic ca am luat mp de linoleum cu 70.000. De efect :wink:

La fel in bucatarie si pe hol.

meta prompter Alex's Avatar
    Data inscrierii
    02.2005

Felicitari. O investitie facuta si bazata pe imaginatie. Cred ca portofelul iti face plecaciuni
    uninvolved

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •