Buna ziua ! Numele meu este Radu ,sunt din Brasov , insa parintii mei sunt din comuna Tisau jud. Buzau. Intentionez sa plec acolo zilele astea pentru a le izola casa cu polistiren. Casa nu este tocmai veche adica are vreo 40 de ani , dar este facuta cum se faceau atunci in zona respectiva. Adica cu lut , nuiele . Mentionez ca are temelie din beton la colturi . iar peste nuielele alea este batuta plasa de sarma , si tencuita cu beton si pe interior si pe exterior dar sunt cam denivelati peretii . Intrebarea mea ar fii daca pot face lucrarea in mod traditional adica : izolatia o fac pe exterior cu polistiren de 5 sau 8 , lipit cu adeziv de polistiren , plasa de fibra , apoi o tencuiala bob de orez (la sac ca-i mult mai ieftina decat la cutie) , si un lavabil de exterior. Intrebarea mea ar fii : Pot face izolatia pe acest tip de casa ? Cum bat diblurile (ciupercile) in 1 cm de tencuiala ? Este obligatoriu sa bat acele dibluri ? Daca las doar polistirenul lipit cu adeziv , o sa tina ? Iar a doua intrebare este : Ce sa pun la soclu ? Adica macar o banda de 60-80 cm. Piatra , gresie , tencuiala siliconica mozaicata , sau ce ?? Va multumesc anticipat si astept sugestii , sfaturi ....