Rezultate 1 la 2 din 2
    Incepator amircea_ro's Avatar
    Data inscrierii
    06.05.2014

Implicit ventilator evacuare gaze arse

Buna ziua,
    Sunt posesorul unei centrale termince Beretta cu tiraj fortat si de ceva timp dupa o functionare de 10 minute se simte un miros de ebonita sau plastic incins.La o verificare atenta am observat ca se incinge foarte tare statorul motorului de la ventilatorul de evacuare.Este un motor de 48W la 230V ~.Am masurat impedanta bobinajului si este 40ohmi.Parerea mea este ca este foarte mica(scurt intre spire)si din aceasta cauza se incalzeste.Curios este faptul ca centrala functioneaza in parametrii.Nu m-as arunca sa cumpar un ansamblu de evacuare nou(nu am gasit doar motorul),fiindca este destul de scump si nu sunt sigur ca motorul e de vina.
    Rog o alta parere in ce priveste impedanta motorului si problema incalzirii excesive a statorului

Multumesc

Incepator spik's Avatar
    Data inscrierii
    18.04.2014

Implicit

Citat Scris Initial de amircea_ro VEzi Mesaj
    Buna ziua,
    Sunt posesorul unei centrale termince Beretta cu tiraj fortat si de ceva timp dupa o functionare de 10 minute se simte un miros de ebonita sau plastic incins.La o verificare atenta am observat ca se incinge foarte tare statorul motorului de la ventilatorul de evacuare.Este un motor de 48W la 230V ~.Am masurat impedanta bobinajului si este 40ohmi.Parerea mea este ca este foarte mica(scurt intre spire)si din aceasta cauza se incalzeste.Curios este faptul ca centrala functioneaza in parametrii.Nu m-as arunca sa cumpar un ansamblu de evacuare nou(nu am gasit doar motorul),fiindca este destul de scump si nu sunt sigur ca motorul e de vina.
    Rog o alta parere in ce priveste impedanta motorului si problema incalzirii excesive a statorului

Multumesc
    Salut !
    Si nu se potriveste un motoras de la alt tip de centrala? Mai toate sunt o "apa si-un pamant" !
    Succes !

Discutii similare

1. Gaze naturale sau curent electric?
    De Misi in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare
    Raspunsuri: 3
    Ultimul Mesaj: 13.03.2013, 17:14
  2. Firmei gaze NESERIOASE
    De Georgescu Adrian in forumul Instalatii gaze
    Raspunsuri: 1
    Ultimul Mesaj: 23.05.2012, 12:15
  3. prelungire kit evacuare centrala viessman
    De veghliviu in forumul Instalatii termice, climatizare si ventilare