Buna ziua, m-am inscris pe acest forum cu rugamintea de a ma ajuta cineva cu niste raspunsuri. De 2 luni ma confrunt cu o problema la care nimeni nu a gasit un raspuns concret. Locuiesc la etajul 5 intr-un bloc de 9 etaje. La dormitor, teava comuna de incalzire, mai precis cea de retur, produce zgomote foarte puternice (pocnituri) si in acelasi timp, bineanteles, vibreaza. Pocneste la intervale neregulate, uneori ritmic, la cateva minute timp de o ora, doua, in mijlocul noptii, efectiv nu se mai poate dormi in camera repectiva. Deci, am chemat Radetul, administratorul, 2 instalatori, si nici unul nu a venit cu o explcatie clara. S-a consatat ca la etajul inferior a fost schimbata teava originala cu una de PPR acum catva ani (zgomote s-au auzit si anii trecuti la mine, dar nu atat de puternice), aditional mentionez faptul ca tevile mele sunt imbracate in rigips pana la 10 deasupra podelei. Am hotarat sa schimb toata teava, tot din PPR, pana in t-ul de la etajul superior. Am citit pe diverse forumuri despre lire de dilatatie sau compensatoare de dilatatie ca fiind necesare mai ales la etajul la care locuiesc. La mine nu exista asa ceva si instalatorul cu care am vobit imi spune ca pe PPR nu se poat face lira. Dar se poate monta compensator? si unde ar trebui montat? sau trebuiesc mai multe? Nu doresc ca eu sa scap de problema dar in continuare sa se mute problema la vecina de sus. Va rog lamuriti-ma pentru ca domeniul imi este complet strain si chiar nu stiu ce sa mai fac. Multumesc