Rezultate 1 la 5 din 5
    Membru activ snakebyte's Avatar
    Data inscrierii
    06.08.2005

Lightbulb Canalizare prin sistem vacuumatic

Fac de curand asa ceva, la un sat, canalizare prin sistem vacuumatic, un sistem simplu daca il inveti, necunoscut inca.
    Am sa atasez cateva poze, pentru intrebari va stau la dispozitie.

WP_000291.jpgWP_000299.jpgWP_000312.jpgWP_000330.jpgWP_000332.jpg

Implicit

O primă întrebare: costurile unui astfel de sistem pot fi suportate și de omul obișnuit, sau o astfel de soluție este doar pentru cazuri deosebite și la care se apelează la fonduri comunitare?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Data inscrierii
    06.08.2005

Implicit

Nu, numai ansamblul de vacuum costa undeva pe la 300.000 euro care face fata la 52 de camine si 5 km de teava

Implicit

La acest nivel, era de așteptat un așa preț. Cînd te-am întrebat, eu totuși speram că este vorba de o abordare punctuală, ”rezidențială”.
    Oricum, soluția în sine este interesantă (cel puțin pentru mine, pentru că nu m-am mai întîlnit cu așa ceva)... așa că, dacă ai timp și disponibilitate, te rog să postezi cît mai multe poze, informații și detalii poți. Mulțumesc anticipat!
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Data inscrierii
    06.08.2005

Implicit

Deocamdata am oprit lucrarile din cauza frigului, nu se mai pot face lipituri PVC si ELECTROFUZIUNE sigure.

Am apucat sa instalam 7 linii ((cu teava polietilena de 90 si 110) 1400 ml) si 16 camine echipate cu supapa de vacuum care ea da drumul aerului ce ajuta pompa de vacuum sa traga apele uzate. Am facut proba de vid la -0.8; -0.9
    b5077d692e2d25678b358c533e9efa2291aa75f6.jpg

o putere foarte mare de vid (desi nu pare), nu se putea scoate dopul de proba cu mana.
    WP_000330.jpg

Dopul este cel de sus pe teava de inspectie, iar pe orizontala este liftul de 20 cm. Liftul si celelalte materiale sunt trimise din Germania. Lifturile au o inclinatie care i se spune "dinti de fierastrau" care are rolul de a "toca" materiile solide.

Caminele sunt din plastic foarte casant si este alcatuit din 2 parti,
    WP_000334.jpg

in partea de sus se afla supapa de vacuum iar cea de jos este pentru colectarea apei uzate, in acel vas se da gauri si se introduc tevile de scurgere care vin de la utilizator pe teava de 160 care este folosita la randul ei ca, colectare, cea portocalie care se vede este aerisirea, iar pe cea albastra are loc aspiratia din vasul colector. Caminele se monteaza pe rigle, nu se pune jos, se adauga nisip apoi.
    WP_000312.jpg

Cam lunga povestea, dar sper ca este pe intelesul majoritatii.
    Editat de snakebyte pe 30.11.2013 la 16:50.

Discutii similare

1. Sisteme de incalzire prin PLINTA - avantaje
    De aleksia in forumul INSTALATII
    Raspunsuri: 7
    Ultimul Mesaj: 08.05.2013, 11:05
  2. Constructie la cheie prin Programul Prima Casa
    De case-ecologice.eu in forumul Constructii si Amenajari
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 22.03.2013, 15:04
  3. Incalzirea electrica prin pardoseala - sigura sau nu?
    De gringo in forumul Sisteme de incalzire si racire in/prin pardoseala, pereti, tavane
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 19.10.2012, 22:43
  4. Raspunsuri: 8
    Ultimul Mesaj: 07.07.2011, 22:36
  5. Mascare conducata de canalizare ..spatiu comercial
    De MBM in forumul Instalatii sanitare, retele de alimentare cu apa si canalizare
    Raspunsuri: 1
    Ultimul Mesaj: 10.11.2007, 12:10

Etichetele acestei Discutii

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •