Vezi Rezultatele Sondajului: Care e cea mai buna teava PE-XA?

Votanti
8. Nu poti vota in acest sondaj
  • Uponor

5 62,50%
  • Rehau

3 37,50%
  • LK

0 0%
  • Frankische

0 0%
  • Alt producator - specifica in post

0 0%
Rezultate 1 la 8 din 8
    Membru activ gringo's Avatar
    Data inscrierii
    02.05.2008

Implicit Cea mai buna teava PE-Xa (sistem)

Traiti!

Pe alte forumuri am vazut ca se dezbate aprig subiectul celei mai bune tevi PE-Xa. Parerea mea este ca teava in sine nu difera fundamental, principiul de fabricatie fiind acelasi (poletilena reticulata) ci doar sistemele fitinguri, cuple, etc. Asa ca voi pune si un poll pentru teava, dar va rog apoi sa povestiti cate ceva si despre sistem. Eu nu voi vota azi ci peste vreo saptamana, ca sa nu influentez

Implicit

PE-Xb-ul, PE-Xc-ul şi PE-Xd-ul tot "polietilene reticulate" sînt, diferă doar metoda de obţinere, adică "silani", "electronic", "AZO" vs "peroxizi". Din ceea ce am mai citit de pe internet, chiar dacă principiul de fabricaţie este acelaşi, rezultatele diferă îndeajuns de mult pentru a se putea face o clasificare a produselor obţinute.

Nu cred că folosirea aceluiaşi fiting, în combinaţie cu diverse sortimente de PE-X, influenţează calitatea/fiabilitatea sistemului.

Şi nici nu am văzut (asta nu înseamnă că nu există) o dezbatere aşa de aprigă în legătură cu "cea mai bună ţeavă PE-Xa", cel mult discuţia cu subiectul: "care dintre cele 4 variante de PE-X este mai bună".

P.S. Cred că lista producătorilor de PE-Xa din sondajul de mai sus ar putea fi îmbunătăţită, şi poate ar fi bine să se extindă şi la alte tipuri de PE-X.
    Editat de Instalatorul de Iasi pe 20.05.2013 la 22:18.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Data inscrierii
    02.05.2008

Implicit

hehe, orice PE-X e polietilena reticulata, asta asa-i. Dar sa vezi la PE-Xa ce diferente mari exista intre producatori si produse... Eu am lucrat cu cei 4 din lista de poll, dar voi vota peste cateva zile dupa cum spuneam.

PS - rog un admin sau moderator sa adauge variant " Altul -specifica prin post" - din motive neintelese la ora asta nu-mi pot modifica propriul poll
    Editat de gringo pe 20.05.2013 la 22:48.

Data inscrierii
    02.05.2008

Implicit

Citat Scris Initial de Instalatorul de Iasi VEzi Mesaj
    Nu cred că folosirea aceluiaşi fiting, în combinaţie cu diverse sortimente de PE-X, influenţează calitatea/fiabilitatea sistemului.
    Eu unul nu mi-as dori fitinguri din metal ingropate.

Implicit

Citat Scris Initial de gringo VEzi Mesaj
    [...] sa vezi la PE-Xa ce diferente mari exista intre producatori si produse [...]
    Chiar sînt curios să aflu aşa ceva. Mulţumesc.

Eu unul nu mi-as dori fitinguri din metal ingropate.
    La mine este simplu... nu folosesc îmbinări îngropate.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.

Data inscrierii
    02.05.2008

Implicit

Citat Scris Initial de Instalatorul de Iasi VEzi Mesaj
    Chiar sînt curios să aflu aşa ceva. Mulţumesc.
    Un test concludent este cel al feonului - indoi teava la mamxim (pana la flexare adica pana peretii tevii se ating de-a lungul indoiturii) de 10-15 ori, apoi dai cu feonul si ar trebui sa-si revina. Cu cat arata mai mult ca inainte, cu atat e mai buna teava. O sa pun niste poze.
    Ultimul test l-am facut cu o Frankische care arata dupa feon ca si cum avea o bula de aer mare in interior.

Implicit

[...] O sa pun niste poze. [...]
    În regulă. Mulţumesc.

Implicit

Am votat Uponor, desigur.
    Upoterm.ro

Discutii similare

1. Un sistem de teava inovator
    De Upoterm in forumul Sisteme de incalzire si racire in/prin pardoseala, pereti, tavane
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 23.11.2011, 13:50
  2. Sanatatea e sora buna cu managementul timpului
    De maddie in forumul Sanatate si nutritie
    Ultimul Mesaj: 09.04.2010, 18:45
  3. Teava de cazan
    De Misi in forumul Centrale termice
    Ultimul Mesaj: 12.10.2008, 06:36
  4. Teava de cazan
    De Misi in forumul INSTALATII