Rezultate 1 la 2 din 2
    Membru aky1's Avatar
    Data inscrierii
    22.09.2012

Implicit Sistem electric pentru protejarea conductelor impotriva inghetului.Simplu si eficient

Am plecat de la faptul ca am nevoie de protectie a tevii de apa rece de la caminul de apa si pana la intrarea in casa.Tot documentadu-ma am ajuns la concluzia ca sistemul electric cu cablu si termostat incorporat este cel mai bun din mai multe puncte de vedere dar cel mai important fiind cel al sigurantei pe care o confera.

Sunt diferite lungimi de cablu si diferite tipuri pe piata.Unele sunt cu termostat incorporat si steker(pe acestea le recomand fiind kit complet)) .Montajul se face extrem de simplu(vezi instructiunile de montaj de la producator) consumul este mic si eficienta maxima...

Acesta este cablul pe care m-am hotarat sa-l montez eu...sau ceva de genu...Depinde de preturile pe care le mai gasesc pe internet...

http://www.calor.ro/cabluri-degivrar...fantini-k10-c3

M-am gandit ca este bine sa impart si cu voi ideea mea,mai ales ca lipsea un asemenea subiect din forumul Prohabitat...

Numai bine...

Membru activ IPEL's Avatar
    Data inscrierii
    15.10.2012

Implicit

Cablurile folosite la degivrare sunt:

Cabluri mono sau bifilare, cu sau fara protectie UV si cablurile cu autolimitare.
    Cablurile cu autolimitare sunt consumabile precum si ribonul sau foliile incalzitoare.Datorita "imbatranirii" mcoleculelor de carbon.

Avantajul lor fiind faptul ca nu necesita termostat.

Daca doriti sa intru in detalii astept intrebari.
    Editat de IPEL pe 20.10.2012 la 14:34.
    Incalzire in/prin Pardoseala, ELectrica (ipel.ro)

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •