Rezultate 1 la 10 din 10
    Incepator steff88's Avatar
    Data inscrierii
    07.2012

Implicit Constructie acvariu de tip marin

Buna ziua!
    Am nevoie de ajutorul dumneavostra in proiectia si constructia unui acvariu marin impreuna cu fitingurile, reductiile si furtunele necesare.
    Mai jos puteti gasi 3 poze care arata exact schita acvariului.
    Circuitul apei este urmatorul:
    Apa curge din acvariul principal (partea vizibila de pe mobila) in cele doua acvarii din mobila. Gaura de scurgere permite un furtun de maxim 40 mm.
    Acest furtun intra in mobilier (aici ar fi de preferat sa fie montat un cot la 90 de grade) si se desparte in doua cu ajutorul unui teu.
    Important este ca 3/4 din debitul de apa sa se scurga in acvariul mediu si 1/4 sa se scurge in acvariul mic (3/4 si 1/4 este maxim .. daca este 4/5 si 1/5 sau 5/6 si 1/6 nu conteaza atata timp cat majoritatea apei curge in acvariul mediu.
    Apoi apa se scurge din acvariul mic in cel mediu unde o pompa de recirculare impinge inapoi apa in acvariul principal.

Este extrem de important ca tot ce inseamna fiting, furtun, accesorii de prindere sa nu fie metalice (acvariul va fi unul marin si apa sarata este foarte coroziva).

Va rog sa imi recomandati fitingurile de care voi avea nevoie impreuna cu furtunele aferente si sa imi recomandati un magazin care le comercializeaza.
    As vrea, ca orice om, sa ies cat mai ieftin cu putinta din afacerea cu fitingurile , acvariul fiind deja destul de scump in sine.
    Va multumesc frumos!

Data inscrierii
    07.2012

Implicit

inca de actualitate!

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit

La un magazin mare tip Bricostore la standul de gradinarit...Acolo se gasesc toate tipurile de fitinguri cu conexiuni rapide din plastic si furtune de densitate mare (sa reziste la presiune)...O alta varianta ar mai fii din conducte PHD (tzeava aceea neagra cu dunga albastra pe ea , pt retelele de apa rece) , dar sunt cam inestetice daca sistemul de distributie al acvariului e la vedere.

Data inscrierii
    07.2012

Implicit multumesc pentru raspuns!

Multumesc pentru raspuns.
    Problema consta in faptul ca nu prea exista fitinguri din plastic/ceramica cu filet suficient de lung. Presiunea nu este o problema la acvarii sub 1-2 tone si doua garnituri cauciucate groase fac fata cu brio. Problema este gasirea unor flanse cu filet suficient de lung cat sa pot prinde chiar si sticla de 15, 19 sau 24 mm.
    Aveti idee?

multumesc!

Citat Scris Initial de amarok VEzi Mesaj
    La un magazin mare tip Bricostore la standul de gradinarit...Acolo se gasesc toate tipurile de fitinguri cu conexiuni rapide din plastic si furtune de densitate mare (sa reziste la presiune)...O alta varianta ar mai fii din conducte PHD (tzeava aceea neagra cu dunga albastra pe ea , pt retelele de apa rece) , dar sunt cam inestetice daca sistemul de distributie al acvariului e la vedere.

Data inscrierii
    07.2012

Implicit

inca de actualitate

Data inscrierii
    09.2005

Implicit

Nu am idee...La reperele pt instalatii , singurele cu filet din plastic sunt piesele de conectare pt conductele PHD...Asta doar sa faci pe la vreun strungar

Data inscrierii
    07.2012

Implicit

am facut cu fitting de compresiune dar nu sunt 100% multumit.. aveti idee unde pot gasi http://www.marinedepot.com/plumbing_...ainers-ap.html ?

Data inscrierii
    07.2012

Implicit

stie cineva unde gasesc cele din poza?exploded-standpipe.jpg

Data inscrierii
    09.2005

Implicit

La Romstal cred ca am vazut ceva identic...Insa nu cred ca am vazut piesa cu filet exterior , pt ce iti trebuie tie(partea care se prinde pe geam).

Data inscrierii
    07.2012

Implicit

multumesc de raspuns.
    o sa ma duc cu poza printata si poate ma ajuta domnii de la romstal. revin cu informatii!

Discutii similare

1. Constructie casa la cheie.
    By Florin82 in forum CONSTRUCTII si AMENAJARI
    Raspunsuri: 6
    Ultimul Mesaj: 22.04.2013, 15:55

Etichetele acestei Discutii

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele