Rezultate 1 la 3 din 3
    Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Implicit Centrale termice cu peleti

Se cam apropie iarna si cand ma gandesc la ce facturi vom avea la gaze, ma ingrozesc nu alta! Acum am tot auzit din stanga si dine dreapta ca se tot insista pe centralele astea cu peleti. Rog pe cineva avizat sa-mi spuna si mie asa ca pentru prosti si proaste care ar fi avantajul unei centrale pe peleti fata de una cu gaz. Servus !
    Eco here!

Membru activ eco's Avatar
    Data inscrierii
    14.04.2007

Implicit

Nimeni?!Alo,domnilor instalatori!
    Eco here!

Implicit

Treaba stă, aproximativ, cam aşa: lemnul şi peleţii (în general, peleţii sînt făcuţi din resturi industriale de lemn, dar nu numai ) sînt combustibili mai ieftini decît gazul metan. Aşa că, folosind o centrală pe peleţi, s-ar putea să "ieşi" mai ieftin decît cu una pe gaz metan în ceea ce priveşte costul cu combustibilul. Acest aspect este cel pe care insistă toţi cei care promovează acest tip de centrale. Ceea ce "uită" ei să spună: preţul investiţiei iniţiale (destul de mare pentru a influenţa decizia finală), disconfortul (fizic sau financiar) dat de operaţiunile de alimentare a centralei, precum şi de întreţinerile periodice pe termen scurt (după unii, acestea se efectuează la intervale între 1-7 zile) şi pe termen lung.

P.S. ATENŢIE! Eu nu fac parte dintre cei avizaţi, aşa că îmi cer scuze pentru că mi-am permis să postez.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Discutii similare

1. Alegerea unei centrale termice
    De pumpucea in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 30
    Ultimul Mesaj: 20.10.2016, 12:45
  2. Parere centrale termice Baxi
    De eco in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 29.07.2011, 13:04
  3. centrale termice ecologice
    De mariusblk in forumul Centrale termice