Rezultate 1 la 4 din 4
    Incepator cram's Avatar
    Data inscrierii
    14.07.2011

Implicit Condens vs. defectiune

Am cumparat un aparat Hensen de 14.500 BTU cu invertor de la o firma (de banditi!?) infiintata acum 1 an. Va voi spune numele ei ulterior pentru a o evita pe viitor.

Dupa circa 15 zile de functionare a inceput sa picure pe la robinetii UE. Dintr-o verificare vizuala se vede cum se formeaza picaturile pe sub suruburile de strangere a robinetilor.

Din discutia telefonica cu "banditii" au incercat sa ma convinga ca se face condens si este normal sa picure din cauza diferentei mari de temperatura de afara si temperatura tevii si a robinetului de alama.

I-am explicat ca acest condens ar trebui sa se vada pe tot corpul robinetului si nu numai sub suruburile de prindere.

Finalul a fost.....cu "porcaiala"!

Stie cineva care este explicatia logica si modul de remediere?

Cu multumiri anticipate.

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

Implicit

se poate face o poza?

daca e apa e condens, freonul e uleios si altceva nu poate fi. Oricum, toate robinetele de la UE condeseaza

Membru activ snakebyte's Avatar
    Data inscrierii
    06.08.2005

Implicit

de acord cu itiberiu

Incepator pmc's Avatar
    Data inscrierii
    13.08.2012

Implicit

Citat Scris Initial de cram VEzi Mesaj
    Am cumparat un aparat Hensen de 14.500 BTU cu invertor de la o firma (de banditi!?) infiintata acum 1 an. Va voi spune numele ei ulterior pentru a o evita pe viitor.

Dupa circa 15 zile de functionare a inceput sa picure pe la robinetii UE. Dintr-o verificare vizuala se vede cum se formeaza picaturile pe sub suruburile de strangere a robinetilor.

Din discutia telefonica cu "banditii" au incercat sa ma convinga ca se face condens si este normal sa picure din cauza diferentei mari de temperatura de afara si temperatura tevii si a robinetului de alama.

I-am explicat ca acest condens ar trebui sa se vada pe tot corpul robinetului si nu numai sub suruburile de prindere.

Finalul a fost.....cu "porcaiala"!

Stie cineva care este explicatia logica si modul de remediere?

Cu multumiri anticipate.
    Este normal sa faca condens.
    Editat de Alex pe 13.08.2012 la 18:53.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •