Rezultate 1 la 9 din 9

Discutie: Pompe de caldura

Membru activ snakebyte's Avatar
    Data inscrierii
    07.08.2005

Thumbs up Pompe de caldura

A montat cineva asa ceva si a vazut si randamentul lor iarna ? Eu am montat cate 7 la 3 institutii dar nu le-am vazut functionand inca in conditii de iarna ! vara le-am apucat doar un pic, pentru ca nu au curentul necesar functionarii lor si birocratia nu le permite inca sa le alimenteze. Este vorba despre stiebel eltron WPL-23 AER/APA.

Data inscrierii
    07.08.2005

Implicit

Nimeni ? ca un update, azi le'am vazut functionand mai mult, (la 28 C (atat arata termometrul de la masina)) pe instalatia de incalzire, pentru ca pe boilere erau solarele care aveau deja 52 C pe la ora 10:30, in 10 minute apa din buffere (4000 de litri) care era la 29 C a ajuns la 35 C doar pe 4 pompe de caldura, apoi dupa alte 10 minute a mai crescut cu 5 grade. parerea mea este ca aerul pe care il schimba pompa de caldura trebuie folosit adica aerul cald (ca cel de azi mentionat mai sus) il scoate foarte rece, (in natura) exact ca la un aer conditionat, am stat intre cele 4 pompe de caldura si in 2-3 minute m'am mutat la soare pentru ca imi era frig, pentru mine este o noutate pompele de caldura, daca cineva are ceva conostinte astept opinii !

Membru itiberiu's Avatar
    Data inscrierii
    10.06.2006

Implicit

Eu de mult susțin ca e tembel sa dam bani pe răcire vara :|

Energia primita de la soare ne e suficienta pentru tot ce avem nevoie! Pentru 1kw energie scoasa, foloseste 250-300 W energie mecanica. Din kilowattul ala daca scoatem 400 - 500 W energie mecanica, ne ajunge sa realimentam procesul si sa mai tinem si un bec sau chiar PC-ul din casa. Diferenta de energie poate fi: aerul cald din casa + caldura degajata de alelasi PC.

Sa mai spun ca investim jdee mii de miliarde in cercetare pentru centrale nucleare pe fuziune? cand avem atata soare sa ne ajunga la toti! singura problema e ca daca pompele astea de cadura (patentate prin 1977) s-ar vinde pe piata, nimeni n-ar mai cumpara energie electrica. Si atunci "romanii" mai pierd ceva sclavi

Data inscrierii
    07.08.2005

Implicit

Citat Scris Initial de itiberiu VEzi Mesaj
    Eu de mult susțin ca e tembel sa dam bani pe răcire vara :|
    adica nu ai aer conditionat in casa sau in masina !?

Citat Scris Initial de itiberiu VEzi Mesaj
    Energia primita de la soare ne e suficienta pentru tot ce avem nevoie! Pentru 1kw energie scoasa, foloseste 250-300 W energie mecanica. Din kilowattul ala daca scoatem 400 - 500 W energie mecanica, ne ajunge sa realimentam procesul si sa mai tinem si un bec sau chiar PC-ul din casa. Diferenta de energie poate fi: aerul cald din casa + caldura degajata de alelasi PC.

Sa mai spun ca investim jdee mii de miliarde in cercetare pentru centrale nucleare pe fuziune? cand avem atata soare sa ne ajunga la toti! singura problema e ca daca pompele astea de cadura (patentate prin 1977) s-ar vinde pe piata, nimeni n-ar mai cumpara energie electrica. Si atunci "romanii" mai pierd ceva sclavi
    pompele de caldura se vand pe piata ! crezi ca le'am luat de pe piata neagra ??? si in plus pompele de caldura despre ca vorbesc consuma energie electrica ! nu are nici un sens ce ai zis mai sus... te rog sa rectifici, daca mai ai ce !!!

Data inscrierii
    07.08.2005

Implicit

Ca sa fac un update, am pus in functiune 7 pompe de caldura de la un centru, si au functionat de la inceputul iernii pana in prezent, 2 pompe functioneaza si pe ACM si pe INCALZIRE, celelalte functioneaza doar pentru INCALZIRE, maxim cate 4 odata, care fac cu randul (asa sunt setate din automatizare (pentru a fi economice)). Au functionat aproape fara probleme toata perioada (au fost cateva probleme din cauza curentului). Cu mai multe detalii am sa incerc sa revin in viitorul apropiat. Am sa atasez si cateva poze.

pompa de caldura.jpgpompe de caldura 1.jpgpompe de caldura.jpgautomatizare pompe de caldura.jpg

Incepator gnikky_03's Avatar
    Data inscrierii
    18.11.2013

Implicit

Din cate inteleg eu din celedescrise mai sus este vorba de pompe de caldura aer-aer sau apa-aer? Acestea auun COP/EER mult mai prost decat pompele de caldura geotermala.

Data inscrierii
    07.08.2005

Implicit

Cred ca mai intai trebuie sa inveti sa scrii, apoi sa inveti sa te adresezi abia apoi sa iti dai cu parerea !!!
    Editat de snakebyte pe 19.01.2014 la 19:00.

Implicit

Citat Scris Initial de snakebyte VEzi Mesaj
    Cred ca mai intai trebuie sa imveti sa scrii [...]
    Și tu la fel.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Data inscrierii
    07.08.2005

Implicit

Mda, am scris la "nervi" si nu am observat greselile

Discutii similare

1. Intrebare pompe de caldura
    De andra in forumul Pompe de caldura
    Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 15.08.2016, 19:19
  2. cum se leaga un acumulator de caldura
    De zzzaz in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 4
    Ultimul Mesaj: 15.04.2010, 14:20
  3. Calorifere-debit-caldura
    De westdesign in forumul Sisteme de incalzire cu radiatoare, ventiloconvectoare, aeroterme
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 18.10.2009, 22:37
  4. Alegere pompe cazane
    De criminel in forumul Proiectare si documentare
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 23.06.2009, 16:44
  5. pompe de caldura
    De pictorul in forumul Pompe de caldura
    Raspunsuri: 8
    Ultimul Mesaj: 23.02.2008, 00:49

Etichetele acestei Discutii

Bookmarks