Rezultate 1 la 2 din 2
    Incepator jai's Avatar
    Data inscrierii
    12.2010

Implicit sistemul de termoficare

Buna, am o problema cu caldura in blocul nostru. Dupa izolarea termica a blocului, caldura data de centrala termica e prea mare si daca se inchide robinetul la intrarea in bloc scade debitul de apa si nu ajunge pina la etajul 10. Eu am sugerat inchiderea returului, astfel incit apa sa stea mai mult in calorifere si sa iasa mai rece, utilizind mai eficient caldura. Uni locatari au sarit motivind ca inchiderea returului duce la cresterea presiunii si se pot sparge tevile. Eu nu vad cum inchiderea sau strangularea returului poate creste presiunea mai mult decit presiunea de intrare in bloc. Va rog daca aveti o explicatie la acest fenomen.

Membru activ amarok's Avatar
    Data inscrierii
    09.2005

Implicit

Inchiderea partiala a robinetelor pe tur sau pe retur , din orice loc al inst. termice nu influenteaza decat debitul sau presiunea...Temperatura agentului termic nu va fi influentata , ea ramane constanta...Ca solutie nu este decat furnizarea din centrala termica a agentului termic cu o temperatura dorita de locatari sau montarea capetelor termostatice pe calorifere si fiecare in casa isi regleaza temperatura asa cum doreste...Nu se sparge nici o teava daca se inchide partial vre-un robinet...Cine a spus asta , a gandit prea mult si cu voce tare...Metoda cu inchiderea partiala a robinetelor pe tur sau retur , se foloseste pt a echilibra debitele (de ex. o parte din bloc nu prea se incalzeste)...Dar aici la tine , nu este cazul.

Bookmarks

Permisiuni Publicare

• You Nu poti publica discutii/subiecte noi
  • You Nu poti publica mesaje/raspunsuri
  • Nu poti adauga atasamente
  • Nu poti sa-ti editezi mesajele
  •