Rezultate 1 la 3 din 3
    Incepator andra's Avatar
    Data inscrierii
    02.07.2010

Implicit Intrebare pompe de caldura

Cine ma poate ajuta sa imi spuna ce fel de pompe sunt in atasament ... engleza asta .. ma pote auta cineva cu un principiu de functionare detaliat

Multumesc

Cu stima A Tuturiga[IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Iuliana/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.jpg[/IMG]
    Fisiere Atasate Fisiere Atasate

Incepator gnikky_03's Avatar
    Data inscrierii
    18.11.2013

Implicit

Figura de sus: pompa de calduraaer-aer
    Figura de jos: pompa de caldurageotermala.
    Daca vrei detalii despre acestesisteme poti sa intri pe siteul Societatii Romane Geoexchange sau pe siteul ASAGeoexchange unde vei gasi descrieri ale sistemelor de pompe de cadlura carefolosesc energia pamantului (pompe de caldura geotermale/geotermice).

Incepator gica70's Avatar
    Data inscrierii
    15.08.2016

Implicit

Andra, daca nu te-a lamurit nimeni pana acum incerc eu (chiar daca au trecut 6ani!). Pentru intelegere mai usoara propun o pompa apa/apa; asta inseamna ca sursa primara este apa (in exterior) iar sursa care incalzeste casa este tot apa.
    Dupa cum se vede am mai propus ca pompa aduce caldura de afara in casa (ea poate si scoate caldura din casa, vara, bineinteles. Dar apa de afara este rece (presupunem ca are 10gr. C), cum sa incalzeasca interiorul unei case unde avem nevoie de 30grC,(o alta presupunere) in calorifere pe unde circula apa? Aceste valori au fost alese tocmai pentru o intelegere usoara.
    Acum trebuie sa definim cantitatea de caldura care este notata cu Q=m*c*t unde m este masa apei iar c este caldura specifica iar t este temperatura. Daca am ales apa de afara din care extrag caldura (un iaz, o fantana) tot cu ajutorul apei (regasita in calorifere, tot o presupunere) atunci putem scrie ca Q exterior=m1*10 iar Q extras pentru incalzire necesar este m2*30.
    Daca facem ecuatia Q cedat=Q primit avem: 10m1=30m2. Se vede clar ca m1=3m2, deci: pompa de caldura extrage caldura dintr-o cantitate mai mare de apa (in cazul nostru de 3 ori, deci debitul extern va fi de 3 ori mai mare decat cel prin calorifere) la o temperatura mai mica si o transfera intr-o cantitate de apa mai mica dar la o temperatura mai mare tocmai pentru a ajunge la echilibru (egalitate).
    De aceea se recomanda ca suprafata captatorilor (este un exemplu de captatori orizontali) sa fie de cel putin de 3-4 ori mai mare decat suprafata radianta (aici trebuie spus ca aceste instalatii lucreaza mai eficient la temperaturi mici, deci se recomanda incalzire prin pardoseala). De fapt nu e vorba numai de suprafata ci de volumul apei, a masei.
    Toate acestea se intampla cu un pret, transportul acesta de energie termica din afara spre inauntru se face cu energie electrica si asa ajungem la COP, un coeficient care ne arata cata cantitate de caldura POATE extrage (daca are de unde) raportat la cantitatea de energie electrica. Interesant este ca toti producatorii numai la asta se refera, nu spun si care este randamentul transportului caldurii adica cat se pierde la extragere.
    Bineinteles ca aici am scris ce se intampla teoretic si nu am intrat in mecanismul propriu-zis al fenomenelor ce se petrec in pompa, in realitate sunt pierderi de transfer termic, pierderi de natura mecanica si electrica.

Discutii similare

1. Intrebare De Dietrich MCR 30/35 M
    De iogamac in forumul Centrale termice
    Raspunsuri: 6
    Ultimul Mesaj: 13.04.2010, 22:36
  2. Calorifere-debit-caldura
    De westdesign in forumul Sisteme de incalzire cu radiatoare, ventiloconvectoare, aeroterme
    Raspunsuri: 0
    Ultimul Mesaj: 18.10.2009, 22:37
  3. Raspunsuri: 2
    Ultimul Mesaj: 11.10.2009, 21:07
  4. Alegere pompe cazane
    De criminel in forumul Proiectare si documentare
    Raspunsuri: 5
    Ultimul Mesaj: 23.06.2009, 16:44
  5. pompe de caldura
    De pictorul in forumul Pompe de caldura
    Raspunsuri: 8
    Ultimul Mesaj: 23.02.2008, 00:49